ASGARİ  ÜCRET
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

ASGARİ ÜCRET

2017 yılı için asgari ücret, yüzde 8 artışla 1.404 lira oldu. Hükümet ve işverenlerin ortak imzasıyla kabul edilen yeni asgari ücrete, işçiler karşı çıktı.

Asgari ücret yüzde 8 artış ile belirlendi. Buna göre belirten 
asgari ücretin 2017’de brüt bin 777 lira 50 kuruş, net bin 404 lira 6 kuruş olduğu açıklandı. Yeni asgari ücretin, 3 çocuklu bir çalışan için yaklaşık bin 500 liraya karşılık geldiği söylendi.
    İŞÇİ TARAFI İMZA ATMADI
    Bilindiği üzere işçi tarafı verilen zammı kabul etmeyeceğini daha önce de açıklamıştı. Ancak hükümet tarafı ise ülkemizin içinde bulunduğu zorlukları ve işveren tarafının da görüşlerini dikkate alarak daha fazla bir zam yapmalarının mümkün olmayacağını açıkladı.
    Bu nedenle işçi tarafı zammı kabul etmedi ve mutabakat metni işveren ve hükümet imzasıyla çıkmış oldu. Yani işçi tarafı zammı kabul etmediği için metne imza atmadı.
    TARAFLAR NE DEDİ
Hükümetin ve işverenin iki kademeli asgari ücretten yana olduğunu belirten Müezzinoğlu, TÜRK-İŞ’in talebiyle yıllık tek asgari ücret belirlediklerini kaydetti.
Mal çoğaldığında...
    Müezzinoğlu, “Az veren candan, çok veren maldan. İnşallah malımız çoğaldığında çok veren kısmını da çözeriz” dedi. Müezzinoğlu, yeni asgari ücrette vergi kesintisi yapılmaması 
ve vergi desteği konusunun ise hükümetçe değerlendirileceğini belirtti.
TİSK: Vermek isteriz ama hassasiyetler var
TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir, “Biz de daha fazla vermeyi elbette işveren tarafı olarak isteriz ama ülkenin hassasiyetleri var ve komisyon üyeleri olarak daha objektif değerlendirme yapmak durumundayız. Asgari ücrete çok fazla yük yüklenmiş. Birçok parametreyi etkiliyor. Şu anda var olan konjonktürde bence yapılabileceğin en iyisi yapıldı diye düşünüyorum” dedi.
    TÜRKİŞ
    En düşük memur maaşı kadar olsun
    TÜRK-İŞ’in Genel eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da açıklanan rakamın TÜİK’in önerdiği miktarla da kendi hesaplamalarıyla da örtüşmediğini, son üç ayda döviz kurunda yüzde 20 artış olduğunu söyledi. TÜRK-İŞ’in karşı oy gerekçesinde, asgari ücretin, en düşük memur maaşı kadar olması istendi. TÜİK’in belirlediği rakamın üzerine refah payı isteyen TÜRK-İŞ, anayasadaki, “geçim şartı” yaklaşımına uyulmasını istedi.
ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ NE OLDU
Yeni asgari ücretin işverene toplam maliyeti bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu bulacak. Bunun bin 777 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu oluşturacak.
TÜİK NE DEMİŞTİ
TÜİK tek bir işçinin aylık giderini bin 668 lira olarak hesaplamıştı.
SONUÇ: Belirlen asgari ücretle 4 kişilik bir ailenin geçinmesi gerçekten çok zor hatta büyük şehirlerde mümkün de değil. 
Bu nedenle asgari ücret biraz daha yüksek olabilirdi.
    Aslında belirlenen zam verilere göre enflasyon oranında oldu. İşçi tarafı bin 600 lira dedi. 
Orta nokta bulunabilirdi. Bunun için 1 yıllık değil de 6 aylık olabilirdi, Sonra yeniden belirlenebilirdi. TÜİK verileri baz alınabilrdi. 2017 yılının ülkemize ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı