GSS BORÇLARI İÇİN SON GÜN 2 OCAK
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

GSS BORÇLARI İÇİN SON GÜN 2 OCAK

Genel Sağlık Sigortası borçları için son gün olarak 2 Ocak 2017 tarihini kaçırmamak gerekiyor. Çünkü bu tarihe kadar GSS prim borçları için müracaat ederseniz hem gecikme zammı ve cezası silinip taksitlendirme imkanı bulunuyor hem de gelir testi yaptırmak suretiyle borcun tamamından kurtulma imkanı bunuyor.

GSS PRİM BORÇLARI

Yaklaşık 6 milyon kişinin ceza ve faizleri silinerek 12 ay taksitli ödeme imkanı getirildi. Kurumun bu kişilerden 10 milyar 35 milyon lira alacağı bulunmaktadır.

KİMLER GSS BORÇLUSU

1.1.2012 Tarihinden itibaren GSS zorunlu olup;

1- Hizmet akdiyle sigortalı olarak (SSK) bir işte çalışmayanlar (işten ayrıldıktan sonra 90 gün sağlık yardımı alırlar)

2- Bağımsız çalışması sona erenler (Bağ-Kur)

3- Hak sahipliğinden çıkan çocuklar( öğrenim görmeyenler 18, orta öğrenim görenler 20, üniversite öğrenimi görenler 25 yaşını dolduruncaya kadar sağlık yardımı alırlar)

Zorunlu GSS sigortalısı sayılırlar. (Kız çocukları evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece, malul çocuklar da sürekli olarak hak sahibidirler.)

Konuyu örneklerle açıklayalım:

Örnek 1: Ali bey 10 Aralık 2015 tarihinde işten ayrılmıştır. Bu durumda Ali bey için 90 günden sonra yani 10 Mart 2015 tarihinden itibaren GSS prim borcu tahakkuk ettirilmiştir. Yapması gereken gelir testini yaptırıp hiçbir işte çalışmadığı için başka bir geliri yoksa borcun tamamından kurtulabilir.

Örnek:2-Liseyi bitirmiş olan 22 yaşındaki oğlunuz henüz sigortalı değil, bu durumda 20 yaşını doldurduğu tarihten itibaren GSS prim borçlusu olarak adına borç tahakkuku yapılır. Gelir testi yaptırarak borçtan kurtulabilir.

Her iki örneği diğer durumlara da uygulayabiliriz.

GELİR TESTİ YAPTIRIN

Yukarıdaki örnekler gibi GSS prim borçlusu iseniz, mutlaka gelir testi yaptırmalısınız.

01.01.2016-31.12.2016 GSS primi gelir testinde hane halkı geliri;

549 TL den az olanlar ödeme yapmayacaklar (Hazine tarafından karşılanıyor)

549 TL ile 1647 TL arasında olanlar 65,88 TL,

1647 ile 3294 TL arasında olanlar 197,64 TL,

3294 TL den fazla olanlar ve gelir testi yaptırmayanlar ise 395,28 TL ödeyeceklerdir.

YAKINDA GSS PRİMİ 50 TL OLACAK

Özellikle gelir testine girse dahi evinizde yaşayan ve çalışmayan çocuklarınız için ailenin gelirinin kıstas alınması mağduriyetlere neden olmuştur. Çünkü çocuğunuz henüz işe girememişse aile geliriniz de kişi başına yüksekse çocuğunuz için yüksek GSS primi ödemek zorunda kalacaksınız.

İşte bu nedenle kısa sürede uygulanacağını düşündüğümüz düzenleme ile 50 TL civarında GSS primi öngörülüyor. Ancak henüz bu düzenleme yapılmadığı ve yapılsa bile geçmişe yönelik bir düzenleme olmayacağından 2 OCAK 2017 TARİHİNİ sakın kaçırmayın.

Durumunuz bu örneklere uyuyorsa hemen sosyal yardımlaşma fonuna müracaat edebilir ve en yakın SGM den bilgi alabilirsiniz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
E Twinning Masalımın Sesi Projesi  Merkez İlkokulunda Başlıyor
E Twinning Masalımın Sesi Projesi Merkez İlkokulunda Başlıyor
Trafik Kazası 12 Yaralı
Trafik Kazası 12 Yaralı