TERÖR VE ÜLKEMİZ
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

TERÖR VE ÜLKEMİZ

Kavramlar, yaşamın zihnimiz tarafından anlaşılması için kullanılan araçlardır. Eğer aynı kavramlardan farklı anlamlar çıkarıyorsak, bu kavramın ifade etmek istediği gerçeklikler konusunda doğru bilgilere asla sahip olamayız.
    Terör, özellikle son günlerde en çok konuşulan ve ülke gündemini en fazla işgal eden kavramlardan birisidir. Bu değerlendirmenin, çağdaş dünyanın parçası olduğunu iddia eden bazı ülkelerde de benimsendiğini görmek çok üzücüdür. Türkiye’de siyasal nedenlerle suikast eylemi gerçekleştiren bir eylemci, Belçika’da terörist olarak görülmeyip eyleminin terör olmadığına karar verilebilmiştir. 
Bu durum, dünyada terör kavramı üzerinde bir belirsizliğin olduğunu ortaya koyan güzel bir örnektir.
Bu nedenle, kavramın ne anlama geldiğini ortaya koymak gereği ortaya çıkmıştır.
    Bir ülkede terörist bir eylem ya da eylemci olarak değerlendirilip yasalar ile cezalandırılmaya çalışılan eylemlerin ve eylemcilerin, bir başka ülkede  “Özgürlük Savaşçısı” olarak değerlendirilebilmesi, anlaşılması güç ve çelişkili bir durumdur. Bu nedenle, bazı komşu ülkeler arasında ciddi sorunlar yaşandığına tanık olunmuştur. Ayrıca, bazı ülkeler, terörizme karşı olduklarını açıklamalarına karşın, diğer ülkelerde terörist örgüt olarak tanınan örgütlere kendi ülkelerinde barınma olanakları tanıyabilmektedirler. Özellikle Avrupa ülkelerinde, ülkelerinde terörist olarak kabul edilen birçok birey ve örgütün kolayca barındığı ve özgürce faaliyetlerini sürdürdüğü görülmektedir. Peki, terör ve terörist nedir? Bu kavramların içeriklerini anlaşılır biçimde ortaya koyalım. 
Terör, kabul edilmese ve olumsuz eylemleri içerse de, siyasal bir katılım biçimidir Terörü, siyasal bir katılım biçimi olarak görünce, yasal ve yasal olmayan katılım türleri bulunduğu ve terörün de yasal olmayan katılım biçimlerinden birisi olduğu sonucuna ulaşıyoruz.
    Türkiye’de terörün kaynağı sorusuna yanıt bulabilirsek, teröre karşı geliştirilen strateji ve taktiklerin başarılı olması için çok önemli bir adım atmış oluruz. 
Türkiye’de terörün kaynağı, ülkenin jeo-politik konumudur.
Türkiye, Batılı emperyalist güçlerin kontrolünde güçsüz bir 
devlet olarak kalmak zorunda bırakıldığı için terörü yaşamak durumunda kalıyor. 
Bu durumda, terörün ardındaki güç de ortaya çıkmaktadır.
Küresel güçler, bölgede kendi kontrollerinde olmasını istediği Türkiye’nin güçlü bir devlet olmasını engellemektedirler. Bunun sonunda da demokrasisi kesintiye uğratılan, ekonomisi kontrol edilen ve terörle beli bükülmüş bir halde bırakılan bir ülke ortaya çıkmaktadır.
    Türkiye, terörle mücadelede bütüncül, tutarlı ve sonuç almaya dönük bir strateji geliştirememiştir. Teröre bütüncül yaklaşıp (ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve psikolojik nedenleri bir arada düşünüp önlemleri bu bütünlüğe göre bir arada yürürlüğe sokmak anlamında) sert ve kararlı önlemler almaksızın ve terörün ardındaki küresel ve ulusal odakları te-mizlemeksizin terörle mücadelede uzun süreli başarı elde edilemeyeceğini anlamış bulunuyoruz. Teröristle değil, terörle mücadeleye öncelik verip terörün kaynağını kurutursak terörü önlediğimiz gibi, ileride terör batağına sürüklenecek olan olası teröristleri de vatanı savunma ve güçlendirme mücadelesine kazandırmış oluruz.
    Bugün bakıyorsunuz teröre her türlü desteği veren bir parti mensupları TBMM’de söz sahibi oluyor ve hatta meclisimizi bazen yöneten bayan parlamenterin PKK ile çe-kilmiş boy boy fotoğrafları sosyal medyada dolaştığı halde benim paramla bu bayan meclisimizi yönetiyor.
Türkiye yukarıda gerekli açıklamaları yapılan durumdan dolayı çok zor bir durumdadır. Etrafımız iç ve dış düşmanlarla çevrilidir. Biz ilk önce iç barışımızı sağlayacağız ki ondan sonra terörü bitirelim.
    Son zamanlarda yapılan canlı bomba eylemleri ciğerlerimizi yaktığı gibi ülkemizin kardeşliğini de bozmaya çalışanlara zemin açmaktadır.  
    En son İstanbul’da ve Kayseri’de gerçekleşen kalleş, alçak ve kahpece saldırıda altmışa yakın askerimiz ve polisimiz şehit olmuş ve bir sürü gazimiz vardır. Bu eylemi yapanlar ve yaptıranları lanetliyor ülkemizin başı sağ olsun Allah ailelerine sabırlar versin diyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı