2016-2017  TİRİT SEZONU AÇILDI
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

2016-2017 TİRİT SEZONU AÇILDI

   Her ilçenin idarecileri ilçesini ülkeye ve dünyaya tanıtmak için muhakkak bir malzeme bulur ve bu malzeme üzerinden ilçesinin tanıtımına çok önem verir.
Bizim ilçemiz tarihteki yeri itibari ile Atatürk’ün kurtuluş savaşını başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun ve akabinde 25 Mayıs 1919’da geldiği ilçemizde yaklaşık olarak 18 gün gibi uzun zaman kaldığı ve kurtuluş savaşının temellerinin projelerinin hazırlandığı bir ilçe olarak tarihte yerini almış ve o gün anısına ilçemizde bu tarihi yaşatmak için her sene çeşitli etkinlikler düzenlenerek bir festival havasında kutlanmaktadır. Bu 25 Mayıs Atatürk’ü anma festivali vasıtasıyla ilçemizi ve tarihi önemini Türkiye ve dünyaya anlatmak için görsel ve yazılı medyayı kullanarak çeşitli programlar yaparak yıllarca tanıttık ve tanıtmaya da devam ediliyor.
    Yaklaşık olarak son on yıldır da ilçemizle özdeşleşen ve en son olarak Havza, V.Köprü, Kavak, Lâdik, Asarcık iç bölge belediyeler diye bildiğimiz bu belediyeler bu tirit ’in patentini alarak bu işi resmileştirmiş oldular. Bundan sonra bu saydığım belediyeler ve bu bölgedeki dernekler haricinde hiç kimse Kaz Tiridi programı yapmaları mümkün değildir.
                Tirit bizim bu bölgemizde malumunuz köylerimizde bir kümes hayvanı olan Kaz’ın eskiden evlerimizde bacalara asılarak kızartılıp ve yağının kazın altında bulunan bir kapta biriktirilip ve o yağla yapılan yufka ekmeğinin kazın kendi yağıyla yağlanıp sofralarda yer alması olarak biliriz.
Yıllar önce sıradan bir yemek olarak yediğimiz ve kışın uzun gecelerinin eğlencelerinin yemeği olan ve hatta her gece bir evde kaz yeme gecesi olarak yapılan bu gelenek yaklaşık olarak yedi sekiz yıldır da ilçemizin patentli ve pahalı bir yemeği olmuştur. Tiridin ne demek olduğunu kimse bu kadar bilmedi eskiden bu kadar gelişmiş TV programları ve sosyal medya olmadığı için sadece bizim köylerimizde yenen sıradan bir yemekti.
    Tiridin bu kadar yaygın olmasında ve Türkiye’ye tanıtılmasında ve bu işin patentinin alınmasında en büyük emeği olan hiç şüphesiz belediye başkanımız Sayın Murat İkiz olduğunu kabul etmek gerek. Yaklaşık olarak yedi sekiz yıldır tiridi Avrupa’da, İstanbul’da, Samsun’da ve Havza’da canlı yayın programları yaparak anlatmış ve bu sayede insanlar bizim bölgemizin sıradan bir yemek kültürü olan bu yemeği tanımıştır.
    Bu yapılan tanıtımlar sayesinde ilçemizde kaz fiyatları bugün itibari ile en ucuzu 100 TL’ye çıkmış, ilçemizde bu sektörde hizmet veren işletme sayısı hiç yokken 6-7 tane olmuştur. Köylerde kaz besleyenlerin sayısı artmış ve bu sayede de köyde yaşayanlar için ayrı bir geçim kaynağı olmuştur.
                Bu konuları anlattıktan sonra Pazar akşamı ilçemizde bulunan tarihi aşevi yeni adıyla da Osmanlı sofrasında yapılan Samsunlu Fehmi’nin programı Samsun’un yıldızı adlı programda düzenlenen ve Samsun Haberaks kanalından yayınlanan programla 2016-2017 tirit sezonunu açıldı. İlçemizde artık bir gelir kaynağı haline gelen bu yemek kültürü sayesinde hem Havza’yı tanıtmış olduk hem de ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtmış olduk.
    Samsun’un yıldızı programı sunucusu Fehmi kardeşimizde kendi bölgemizin insanı olduğu için güzel bir sunum ve seslendirme ile programa renk katmıştır kendisine ilçemiz adına teşekkür ediyorum.
Bu tür programlarda herkesi memnun etme gibi bir şansınız yoktur, tabii ufak tefek aksaklıklar olacaktır, eleştirilerde olacaktır, teşekkürler de olacaktır. Ama dedim ya başta ilçenizi kültürünüzü tanıtmak için bir şeyleri araç olarak kullanmanız lazım, Havza Belediyesi de ilçesini bu şekilde tanıtmaktadır.
                Pazar akşamı ilçemiz Osmanlı sofrasında düzenlenen 2016-2017 tirit sezonunun açılışının her türlü aşamasında emeği olan işletmeci ve idareci kardeşlerimize teşekkür ediyorum işletmecilerimize ve kaz üreticilerimize bol bereketli bir sezon diliyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı