BÖYLE  KADER OLMAZ!
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

BÖYLE KADER OLMAZ!

Bu haftaki yazımız iş kazaları ile ilgili olacaktır. İş kazası durumunda kimlerin ne ölçüde ve ne oranda kusurlu/sorumlu olacağı yasalarla belirtilmiştir. Hatta ceza davasına da konu olan iş kazaları genelde ağır sonuçlar doğurmaktadır. Genel olarak iş kazaları tedbirsiz ve kusurlu davranışlar nedeniyle meydana gelmekte ve  kazalı ile ailesinin mağduriyetine sebep olurken işverenlerin ağır bedeller ödemelerine neden olmaktadır. Bu nedenle bir şey olmaz deyip kaza olunca da ne yapalım KADER demeyelim. 

Çünkü kader; her türlü tedbiri aldığımız halde meydana gelen kazalarla ilgili söylenebilir.

İŞ KAZALARINDA SORUMLULAR KİMLERDİR

İş kazalarında işveren, kaza geçiren kişi ve diğer üçüncü kişilerin, mevzuat çerçevesinde sorumluluklarının doğabilmesi yani cezalandırılabilmeleri için, kasıtlı veya kusurlu olduklarının tespiti gerekir. Bunun için de kişilerin; hapis cezası açısından 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre suç işlemiş olmaları, maddi (parasal) ceza ve yaptırımlar açısından ise 4857 sayılı İş Kanunu ile 6631 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve bu kanunlara istinaden çıkarılan alt mevzuat hükümlerine aykırı hareket etmiş olmaları, mevzuatta alınması gerektiği belirtilen tedbirlerden en az birini almadıklarının tespit edilmesi gerekmektedir. 

İster sigortalı olsun isterse sigortasız olsun işye-rlerinde meydana gelen kazalar İŞ KAZASI sayılmaktadır. Bu nedenle öncelikle iş kazasına sebebiyet vermemek sonra da iş kazası olması halinde sorumlu olmamak için iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm tedbirlere uyulması gerekir. Bu nedenle bir işyerinde alınması gereken tedbirlere çalışan uymasa bile bunu uygulatmayan işveren sorumludur.

İŞ KAZASI OLMASI HALİNDE NE YAPILMALIDIR?

Öncelikle iş kazası hem kolluk kuvvetlerine hem de SGK ya(3 gün içinde) bildirilmelidir. İş Kazası olan işyerinde iş kazasına ilişkin iş kazası tutanağı tutulmalı, iş kazasının olduğu yerde tanıklar varsa bu tutanağa yazılmalıdır.

İş Kazasının oluşumunda işveren, işçi ve varsa üçüncü kişilerin sorumluluğu aranmaktadır. 

Bu nedenle her türlü tedbir işyerinde alınmalıdır.

Yapılan incelemeler ve elde edinilen bilgiler doğrultusunda, SGK yaptığı tedavi masrafları dahil, kaza geçiren geçici iş göremezlik ödeneğinikaza geçiren kişi meslekte kazanma (çalışma) gücü kaybına uğramış ve Kurum kendisine sürekli iş göremezlik geliri bağlamışsa, o kişi için ödediği ve ilerde ödeyeceği tahmini gelirin peşin sermaye değerini (toplamını), kaza geçiren kişi hayatını kaybetmiş ve Kurum hak sahiplerine aylık (dul-yetim aylığı) bağlamışsa, o kişiler için ilerde ödenecek tahmini aylığın peşin sermaye değeri (toplamı) kusur oranına göre işverenden,iş kazası üçüncü bir kişinin kusuru nedeniyle meydana gelmişse, o kişiden tahsil eder. Eğer iş kazası geçiren kişi sigortasız ise işverenin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın, hepsi kendisinden tahsil edilir.

Kaza geçiren işçi kendisi, hayatını kaybetmişse hak sahipleri Borçlar Kanunu hükümlerine göre işveren veya üçüncü kişiler hakkında maddi /manevi tazminat davası açabilirler.

İşçinin ölüm veya yaralanmasıyla sonuçlanan iş kazasında, kusuru veya sorumluluğu tespit edilen üçüncü kişiye ve işverene, kusuru Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre taksir kapsamına giriyorsa, hapis cezası verilir.

Ülkemizde iş kazalarının bu kadar yüksek olması ve önlenemez bir şekilde devam etmesi “BANA BİR ŞEY OLMAZ” demek ve tedbir almamaktan kaynaklanmaktadır.                    İş Kazalarının çoğu önlenebilir olup, KADER değildir. Çünkü böyle kader olmaz. Allah insanlara akıl vermiştir. 

O aklı kullanmayıp kaderde varmış demek iş kazalarının artmasına neden olmaktadır.                                                                        

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti