KAĞIT  REÇETELERDE BAŞHEKİM ONAYI KALKTI VE  BORÇ  YAPILANDIRMADA SÜRE UZATILDI !
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

KAĞIT REÇETELERDE BAŞHEKİM ONAYI KALKTI VE BORÇ YAPILANDIRMADA SÜRE UZATILDI !

SGK tarafından, Elektronik reçete uygulamasında 01.10.2016 tarihinden itibaren Sağlık Uygulama Tebliğinde belirtilen istisnalar hariç olmak üzere sadece “Güvenli Elektronik İmza” ile e-reçete düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Kurum tarafından hekimlerin gereksiz yere kağıt reçete yazması engellenemediği gerekçesiyle 15 Ekim 2016 Cumartesi günü başlatılan yeni uygulamaya göre hekimler 'Sistemlerin çalışmaması nedeniyle E-reçete düzenlenememiştir.' ifadesini ekleyip kağıt reçete yazacak olursa, bu reçeteler ancak hastane başhekimlerince onaylanınca eczanelerce kabul edilmekteydi.

Bu durum hastanede muayene olup reçetesini yazdıran hasta vatandaşla, eczacıları karşı karşıya bıraktığı için vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için SGK tarafından uygulama sonlandırılmıştır.

E-İMZA KULLANILACAK

Elektronik imzalı reçeteler, eczacıların da Kurumun da işlerini kolaylaştırmakta gereksiz yere kağıt kullanımı, reçetelerin korunması /arşivlenmesi, reçetelerin Kuruma teslimi ve en önemlisi de reçete muhteviyatı ilaçların eczanelerden alınması esnasında eczanenin yapacağı kontrol keyfiyeti ile reçete sahibi ya da yakınının ilaçları aldığına dair imza ve kimlik bilgileri gibi bir çok prosedürün ve yükümlülüğün ortadan kaldırılması için mutlaka uygulanması ve yaygın hale getirilmesi gerekli bir düzenlemedir.

Ancak sağlık kuruluşlarında reçete düzenlenmesi esnasında sistemlerin çalışmaması bahane edilerek e- reçete düzenlenmeyip kağıt ortamında reçete düzenlenmeye devam edilmesi nedeniyle Kurumun başhekim onayı şartı getirmesi de başhekimlikler önünde bekleyen vatandaşların şikayetlerine neden olmuştur.

Bir diğer deyişle Kurum vatandaşın haklarını koruyalım derken mağdur olmaları karşısında geri adım atarak konuyu çözmüştür.

YAPILACAK İŞLEM

“Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresinin, Medula Hastane sistemi yönetici ekranlarında 27.10.2016 tarihinden itibaren, sağlık hizmeti sunucuları başhekimlikleri tarafından sistemlerin çalışmadığının beyan edileceği alan tanımlanmıştır. 27.10.2016 tarihinden itibaren düzenlenen reçetelerde, reçeteyi yazan hekim tarafından kaşe ya da el yazısı şeklinde belirtilerek onaylanması yeterli olacaktır.

Ancak yapılması gereken iş e- reçete kullanımı konusunda sağlık kuruluşlarının özenle bu işin üzerine gitmeleri ve gerçekten sistem çalışmıyorsa kağıt ortamında reçete düzenlemeleridir.

BORÇ YAPILANDIRMASINDA SÜRE UZATILDI

Sosyal Güvenlik alacaklarının yeniden yapılandırılarak tahsilinde başvuru süresi 31 EKİM 2016 tarihinde sona erecek iken, Bakanlar Kurulu Kararıyla bu süre 25 KASIM 2016 

tarihine kadar uzatılmıştır.Ancak ödeme sürelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığından, müracaatlarını yapacakların bu hususa dikkate etmeleri gerekmektedir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti