PRİM  YAPILANDIRMA- SINDA SAKIN SON GÜNLERİ  BEKLEMEYİN
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

PRİM YAPILANDIRMA- SINDA SAKIN SON GÜNLERİ BEKLEMEYİN

Yapılandırma ve kredi başvurunuzu bir an önce yapmanız gerekiyor. 

Çünkü emeklilik için hizmet sürelerinizin birleştirilmesi/toplanması zaman alacaktır. 

Süreyi kaçırmamanız için bu hususa dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Yapılandırma ve kredi başvurunuzla ilgili sizlere kısa bilgiler vereceğim.

HANGİ BORÇLAR KAPSAMDA OLACAK

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında (BAĞ-KUR’LULAR) olup ta sigortalılık hizmet süresi emekli olmaya yetecek kadar olanlar; zorunlu, isteğe bağlı veya hizmet sürelerinin ihyası ile çıkacak borçları, yapılandırılmış olan prim ve genel sağlık sigortası borçları İçin bankadan kredi kullanarak emekli olabileceklerdir. 

SGK ile T.C Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol gereğince yukarıda belirtilen sigortalılara 36 aya kadar 1.05 aylık faiz oranı ile kredi kullandıracaktır.

KREDİ KAPSAMI DIŞINDAKİ BORÇLANMALAR

Emekliliğine başka bir statüden hak kazansa dahi 4/1-b kapsamında (Bağ-Kur) olan borçları için kredi kullanabileceklerdir. Doğum borçlanması, Askerlik borçlanması ve yurtdışı borçlanması hariç hizmet borçlanmalarında da kredi kullanılabilecektir.

SÜRE/ÖDEME TARİHİ

Bakanlar Kurulu Kararıyla bu süre uzatılmadığı takdirde 31 EKİM TARİHİNE kadar tüm işlemler tamamlanıp PEŞİN ödeme, banka tarafından sigortalı adına Kuruma yapılacaktır.

HAKSAHİPLERİ YARARLANACAKMI

Protokole göre kredi kullanarak emekli olunabilmesi sadece sigortalıların kendilerine tanınmış bir imkandır. Bu nedenle hak sahipleri kredi kullanamayacaklardır.

MALULEN EMEKLİ OLACAKLAR 

KREDİ KULLANACAKMI

Malulen emekli olacaklar için de kredi kullanımı protokolde bulunmadığından malulen emekli olacaklar bu imkandan yararlanamayacaklardır.

CARİ BORÇLAR KAPSAMDA MI

Yapılandırma kapsamındaki prim borçları yanında cari dönemlere ait borçlar da kapsamda olduğu için bu borçlar için kredi kullanılabilecektir.

KREDİ NASIL KULLANILACAK

1-EK:1 belgesi(dilekçe) sigortalı tarafından doldurularak il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezine verilecek.

2-Ünite emeklilik şartlarının yerine getirilip getirilmediğini tespit ederek sigortalının prim borç tutarları ile 

KENDİSİNE BAĞLANABİLECEK YAŞLILIK 

AYLIK TUTARI TESPİT edilip ilgili banka şubesine ibraz edilmek üzere EK-2 belgesi düzenleyecek ve sigortalıya verecektir.

3-Sigortalı bu EK-2 belgesini banka şubesine ibraz edecek, ve EK-3 belgesini düzenleyerek SGK ünitesine ibraz edilmek üzere sigortalıya verecektir.

4-Sigortalı ilgili banka şubesinden aldığı EK-3 belgesi ile birlikte yaşlılık aylığı bağlanması için talepte bulunacaktır. Kredi kullanarak aylık talebinde bulunanlara EN GEÇ 3 AY İÇERİSİNDE yaşlılık aylığı bağlanacak.

İşlemleri bu şekilde yapmanız/yaptırmanız halinde mağdur olmayacağınızı hatırlatır, sağlıklı ve mutlu bir emeklilik yaşamı dilerim.


DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
E Twinning Masalımın Sesi Projesi  Merkez İlkokulunda Başlıyor
E Twinning Masalımın Sesi Projesi Merkez İlkokulunda Başlıyor
Trafik Kazası 12 Yaralı
Trafik Kazası 12 Yaralı