BİRDEN FAZLA ÇALIŞMA HALİNDE SİGORTALILIK
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

BİRDEN FAZLA ÇALIŞMA HALİNDE SİGORTALILIK

Bu haftaki konumuz, bir kişinin aynı anda birden fazla yerde çalışması halinde sigortalılığının ne olacağı hakkında olacaktır. Sosyal güvenlik reformu sonrasında çalışma hayatında bazı değişiklikler yapılırken bir çok alanda çalışma türlerine göre sigortalılık yöntemleri gelişti. Örneğin: Klasik çalışma biçiminden farklı olan gündelikçiler, taksi ve dolmuş şoförleri, turizm rehberleri için farklı sigortalılık yöntemleri hayata geçirildi.

Ayrıca bir kişi, aynı anda birden çok iş yapabildiği gibi bunların bir bölümü işçi, bir bölümü girişimci statüsünde olabilme imkanı getirildi.

Kişinin çalıştığı şirkette işini aksatmamak kaydıyla ve fiili olarak çalışmasını sürdürürken aynı anda bağımsız olarak bir şirkette ortak olarak çalışması ya da aynı anda bu işyerinde örneğin fikir üreten bir iş yapması mümkün hale geldi. Yani aynı anda birden fazla sigortalı olmayı gerektiren bir iş yapması mümkün oldu ve aynı anda birden çok statüde sigortalılık mümkün hale geldi.

ÇALIŞMA STATÜLERİ

Artık kişinin aynı anda hem bir işverene bağlı çalışması, hem de mesai dışında kendi adına açtığı büfede çalışması halinde hem iş veren tarafından SSK'ya, hem de kendi adına Bağ-Kur'a prim ödenmesi mümkün olmaktadır. Bu durumda hem Bağ-Kur'a, hem SSK'ya prim ödenmiş oluyor, ancak kişi kanuna göre SSK'lı sayılıyor. Bu durumun kişiye katkısıysa emekli aylığının yüksek olması. Hem prim ödediği günler, hem de ödediği prim miktarı artan kişinin emekli aylığı da yükseliyor.

5510 sayılı Kanuna göre aynı anda devlet memuru olan ve kısmi süreli bir şekilde 657 sayılı Kanunun izin verdiği bir işte çalışan kişi, hem SSK'ya, hem emekli sandığına prim ödüyor olsa bile 4/C'li yani memur olarak sigortalı kabul ediliyor. 

Dolayısıyla SSK – Bağ-Kur çakışmasında SSK'nın, Emekli Sandığı ile SSK ve Bağ-Kur çakışmasında ise Emekli Sandığı'nın önceliği bulunmaktadır. 

Hangi statünün önce başladığına bakılmaksızın bu üstünlükler geçerli.

Daha önce ise özellikle SSK ve Bağ-Kur sigortalılık süreleri çakışıyorsa önce başlayan sigortalılık kesintisiz devam ediyorsa geçerli oluyor, kesinti olması halinde ise diğeri devreye giriyordu. Örneğin; Bir kişi SSK ya tabi çalışırken şirket ortaklığı nedeniyle Bağ-Kur lu olmasa da SSK primlerinde 1 gün kesinti olsa dahi Bağ-Kur devreye giriyor ve SSK dan ödediği primleri geçersiz sayıldığı için emeklilik hakları da değişiyordu.

Yargı kararlarında mesai saati dışında bir arkadaşına yardım için çalışan kişinin işyerindeki düzeni aksatmamak ve performans düşüklüğüne neden olmamak kaydıyla işten çıkartılamayacağı kabul edilmektedir. Bu durumun tersi halinde ise, yani kendi şirketi olan veya Bağ-Kur'lu olmayı gerektirecek şekilde şirket ortaklığı bulunan bir kişi, başka bir iş veren yanında işe girip çalışmaya başlarsa otomatik olarak Bağ-Kur'luluğu sonlandırılıyor ve bu kişi adına SSK'ya tabi olarak prim ödenmeye başlanıyor. Yani iş bulup çalışmaya başlayan bir dükkan sahibi kendi dükkanını kapatmadan veya başka birisinin üzerine devretmeden çalışabiliyor. Diğer yandan kişi isterse dilekçe vererek Bağ-Kur'a tabi prim ödemeye devam edebiliyor. Bu durumda da kişi Bağ-Kur'a prim ödemiş olsa bile SSK'lı sayılıyor.

Ancak kişi kendi işyerinden kendisini SSK lı olarak bildiremiyor. Bu durumda Hem Bağ-Kur'a, hem SSK'ya prim ödemiş olsa bile Bağ-Kur'lu sayılır ve SSK'dan emekli olamaz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti