EMEKLİLİK İÇİN GEREKLİ PRİM ÖDEME GÜN SAYISI NEDEN FARKLI?
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

EMEKLİLİK İÇİN GEREKLİ PRİM ÖDEME GÜN SAYISI NEDEN FARKLI?

                   Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte Bağ-Kur, SSK ve Emekli sandığı mensupları için bir çok alanda norm birliği sağlanmıştır. Ancak geçmişte tanınan haklar nedeniyle 5510 sayılı Kanunda bazı hususlarda norm birliği sağlanamamıştır.

Bunlardan birisi de emeklilik için gereken prim ödeme gün sayısındaki farklılığın korunması olmuştur. Özellikle bir hizmet akdine dayalı çalışanların yani SSK’lıların daha önce elde ettikleri avantajlı emeklilik hakları korunmuş olması nedeniyle, Bağ-Kur lularla SSK lılar arasında oluşan farklılıklar sigortalılar arasında eşitsiz bir durumun giderilememesi ne ve serzenişlere sebebiyet vermiştir.

Çünkü 2008 yılında gerçekleştirilen reformla birlikte SSK lılar için 7200 gün prim ödeme gün sayısı yeterli görülürken, Bağ-Kur lular için 9000 gün prim ödeme gün sayısı şartı aranması, iki sigortalı grubu arasında hakkaniyetsiz bir durum yaratmıştır.

O günkü şartlarda bu uygulamanın haklı bir nedeni olduğu düşünülse de bugün aradan geçen süreçte bunun bir haksızlık olduğu düşüncesi ağır başmıştır. Reform esnasında bir işyerinde bağımlı çalışanla serbest çalışanın farklı olduğu tezi ileri sürülse de emeklilik hakkı için bu farklılık haklı bir neden oluşturmamaktadır.

İşte bu nedenlerle SSK lılar yani 5510 sayılı Kanunun 4/1-a lıları ile Bağ-Kur lular yani 4/1-b liler arasında oluşan sigorta prim ödeme gün sayılarının eşitlenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. 

Bunun yanısıra düzeltilmesi gereken bir başka husus ta emekli aylığıdır. Çünkü SSK lı bir emekli, Bağ-Kur lu bir emekliye göre hem daha az prim ödeme gün sayısı ile emekli olmakta hem de yaklaşık olarak 250 TL daha fazla aylık alabilmektedir.

Bu durum her ne kadar geçmişten bu yana süregelmekte olan bir sistemin yansıması ve ürünü ise de bu durumun düzeltilmesi ve sigorta prim ödeme gün sayıları ile emeklilik aylığı tutarları eşitlenmeli ya da yakınlaştırılmalıdır.

FARKLILIKLAR NE ZAMAN VE NASIL GİDERİLECEK

Öncelikle bunun için küçük bir reforma ihtiyaç bulunmaktadır. Zira üç statü arasında farklılıklar bulunduğu için bu farklılıkların giderilmesi için yasal düzenleme yapılması ve mağduriyetlerin de böylece giderilmesinin planlanması gerekir.

Bu konuda somut bir çalışma henüz bulunmasa da bazı çalışmaların yapılacağı bilinmektedir. Zira bu konuyla birlikte reformla birlikte ortaya çıkan bazı sorunların da ya bu süreçte çözüldüğünü ya da çözülmesinin planlandığını görmekteyiz.

GSS liler için bu sorunların büyük ölçüde çözüldüğünü ve ileride de tamamen çözülmüş olacağını söyleyebiliriz.

2017 yılında bu düzenlemelerin uygulamaya konulacağını ümit ediyoruz. Şu anda iki sigortalı grubu arasında 5 yıl prim ödeme gün sayısı farkı bulunmaktadır. 1800 günlük farkın ortadan kaldırılması gerekiyor.

AYLIKLARDA NE KADAR FARK VAR

Halen eski kanunlara göre emekli aylıkları şartları sürmekte olduğu için 4447 sayılı Kanunla 2000 yılında getirilen kademeli geçişe göre Bağ-Kur lu 55 yaşında en erken emekli olabilirken SSK lı bir sigortalı 48 yaşında emekli olabilmekte, 250 TL de fazla aylık almaktadır.

Bu durumun haklı bir gerekçesi olmasa da geçmişten bu yana izleri devam eden yasal düzenlemelerin bu farklılıkları doğurduğunu söyleyebiliriz.

Hakkaniyete uygun olarak hem sigorta prim ödeme gün sayıları hem de emekli aylıklarının yeniden gözden geçirileceğini ve yazımızda bahsettiğimiz yasal düzenlemelerin yakın zamanda yapılacağını ümit ediyor ve bekliyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler