Kurban İbadeti ve  Bayramın Bereketi
Emekli Din Görevlisi Hayrettin ŞAHİN

Kurban İbadeti ve Bayramın Bereketi

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü inşallah Kurban Bayramını idrak etmiş olacağız.

Kurban;ibadet maksadıyla,kurban bayramları günlerinde, belirli şartları taşıyan hayvanı, usulüne göre Allah rızası için kesmektir. Akıllı buluğa ermiş, yolcu olmayan ve belirli bir maddi güce sahip olan her Müslüman kurban kesmekle yükümlüdür.  Müslümanların kurban ve ilaveten Hac ibadetlerinin yerine getirildiği bu günlerine bayram günü denmektedir.

   BU BAYRAM ; Allah´ın ulvi rızası uğruna, biricik evladını feda etmeye hazır bulunan Hz. İbrahim A.S gibi, ve Hz. İsmail A.S. misali “Babacığım mademki Allah´ın emridir işte boynum kesebilirsin.” Diyebilme cehd ve cesaretini gösteren, dünyanın her tarafında Allahü Ekber, Allahü Ekber sedalarıyla, semalara tevhit şimşekleri çaktıran Mü´minlerin Kurban Bayramı günüdür.

   Evet bayramlar; Allah´ı bir, Peygamberi bir, kitabı bir,kıblesi bir binlerce beraberliği bir arada bulunan Mü´minlerin en büyük ve en mukaddes günüdür.

   Zira Hz. Peygamberimiz (SAV) öyle buyuruyor:”Allah katında günlerin en büyüğü Kurban bayramının ilk günüdür. Sonrada hacılar minada karar kıldıkları için yevmel Karr denilen ikinci günüdür.” buyuruyor.

   “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” Allah´ın bu emrine uyarak üzerimize vacip olan bayram namazımızı kılacağız. Mali durumu müsait olanlarımız kurbanlarını kesmiş veya kestirmiş olacaklardır. Allah cc. şimdiden kabul eylesin diyorum.

    Kurban; yakınlık manasını taşır. Kurban; kulluk şuurunun bir alametidir. Etinden de ihtiyacı olanlar istifade ettirilir. Yoksa Allah´a kurbanların eti ve kanı ulaşmaz. Ulaşacak olan Müslümanların niyetleridir.   Allah cc. verdiği nimetlerin şükrünün karşılığını istiyor. Sıhhatli bir beden verdiyse bu bedenle Namaz kılmamızı, oruç tutmamızı istiyor. Mal verdiyse bu maldan 40 da 1, zekât vermemizi, Hacca gitmemizi ve yılda bir defa kurban kesmemizi isteyerek, kulluk bekliyor.

   Bu kurban emrini önemsemeyenleri, Peygamberimiz (s.a.v.) müthiş bir ikazla uyararak; “Kurban kesmeye gücü yetip de kesmeyen, hakiki müminim demesin” buyuruyor.

   Bu bayram gününe göstereceğimiz büyük sevgiden, keseceğimiz kurbanlardan, yaşayacağımız kardeşlikten dolayı, inşallah bugünden nasip alacak, bu bayramın bereket ve sevabından doya doya istifade edeceğiz. 

   Bu bayramlar; sevgi, saygı ve birbirimizi kollama günüdür.

   Bu bayramlar; kırgınlıkları, dargınlıkları giderme günüdür.

   Bu bayramlar; arkadaşlar, komşular, akrabalar bütün Müslümanlar hatta Müslüman olmayanlar için bile sevgilerimizi saygılarımızı tazeleme, ortaya koyma ve sevinç içinde yaşama günüdür.

   Bu bayramlar; ölmüşlerimizi de saygıyla, Fatihalarla, dualarla anma günüdür.

   Kısaca, bu bayram günleri; kardeşçe, huzurla yaşamaya tekrar adım atma ve kardeşliğimizi pekiştirme günüdür. 

Şu mübarek gün hürmetine,(bir din adamı sıfatıyla) sizleri yeniden imana, gerçek İslama davet ediyorum. Sizleri İslam´a aykırı olan her şeyi terk etmeye davet ediyorum. Çocuklarımız evde, okulda. Sokakta ne öğreniyorlar, din-iman, vatan-millet, örf-adet, saygı ve sevgi adına onlara ne öğrettiniz? Ne biliyorlar? Sizler neler biliyorsunuz? Nasıl yaşıyorsunuz?

YOKLAMAYA DAVET EDİYORUM.

Günün meselelerine, gelişen olaylara, günlük haberlere, sadece ekmek kavgasıyla değil, iman gözüyle de, bakmaya davet ediyorum. Ve sizleri, Allah´ın istediği şekilde İslam’ca yaşamaya,şerefini İslam´dan  rengini ve kültürünü Kur´an dan hayat modelini Hz. Muhammed (sav)den, bütün güç ve takatini Yüce Allah´tan alan, aziz Mü´minlerden olmak için, çaba sarf etmeye davet ediyorum.

Sadece bayramlarda camileri dolduran cemaat değil,günde beş defa hayyeles salah haydin namaza,Hayyalel felah haydin kurtuluşa diye gürül gürül okunan ezana kulak vermeye icabet edip camileri böyle, doldurmaya davet ediyorum.

Arefe günü sabah namazında başlayan bayramın 4. günü ikindide sona erecek Teşrik tekbirlerini unutmayınız.

Son olarak; Bugünlerde anne babanızı, hısım akrabanızı, konu komşunuzu, ziyaret etmenizi, Ziyaret edilmeyen büyük, sevindirilmeyen küçük, hal hatırI sorulmayan hasta, Fatihalarla ruhu taziz edilmeyen mevta kalmamasına dikkat etmeye, sizleri davet ediyorum. Ve istirham ediyorum; Öyle rasgele, yol ortasında, sokak ortasında, lütfen kurban kesmeyiniz. Ve kurbanlardan arta kalan,atılacak olan kısımları, rastgele çöpe, yollara atmayınız. Güzelce toprağa gömerek kaybediniz. İbadet yapıyoruz derken, kimseyi rahatsız etmeye hakkımız yoktur. Lütfen dikkat ediniz.

   Bayramın , hepimize, tüm islam alemine, hayır, bereket, sıhhat, barış ve huzur getirmesini yüce Allah´tan niyaz ediyorum.Hepinizin bayramını canı gönülden tebrik ediyorum.    SAYGILARIMLA …


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı