BORCU OLAN  BAĞ-KUR’LU VE  GSS’ LİLER  SAĞLIK YARDIMI  ALACAK
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

BORCU OLAN BAĞ-KUR’LU VE GSS’ LİLER SAĞLIK YARDIMI ALACAK

Bu hafta borcu olduğu için sağlık yardımından yararlanmayacak Bağ- Kur sigortalı ve hak sahiplerinin ve GSS’ lilerin sağlık yardımı alabilmelerine imkan tanıyan Bakanlar Kurulu Kararı hakkında siz değerli hemşerilerime bilgi vermek istiyorum.

Bilindiği üzere 90 günün üzerinde prim borcu bulunan 4/1-b li yani Bağ-Kur lular sağlık yardımı alamıyordu.

Bu nedenle bu durumda olan binlerce kişi ve aileleri mağdur olmakta ve sağlığından olma noktasına gelmekteydi.

Çünkü zor durumda olan bu kişilerin biriken prim borçlarını o durumda iken ödemeleri imkan dahilinde olamayınca sağlık yardımı da alamamaları ciddi sıkıntı yaratırken prim borcuna bağlı sağlık yardımı sistemi de sorgulanmaktaydı.

Örneğin işveren işçisi için prim yatırmasa dahi sağlık yardımı alabiliyor iken kendisi işveren olarak prim borcu var ve Bağ- Kur kapsamında sigortalı olduğundan sağlık yardımı alamıyordu.

Aynı zamanda borçlu Genel Sağlık Sigortalıları ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler de aynı Bağ-Kur lular gibi sağlık yardımı alamamaktaydı.

Bu uygulama daha önce geçici olarak değiştirilmiş olup, 30.06.2016 tarihine kadar Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanmakta idiler.

SÜRE UZATILDI

Bu durumda olan borçlu kişilerle ilgili olarak, yine Bakanlar Kurulunun 2016/8983 kararı ile bu süre 31.12.2016 tarihine kadar uzatılmıştır.

Dolayısıyla borçlu 4/b sigortalıları (Bağ-Kur) ile Türk Vatandaşlarından borçlu Genel Sağlık sigortalıları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, 31.12.2016 tarihine kadar Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir".

SAĞLIK YARDIMI İÇİN NEDEN BORÇ SORGULANIYOR

Sigortalılık bakımından zorunlu olduğu halde Bağ-Kur lular için prim borcu sorgulaması yapılması eskilere dayanmaktadır.

Sosyal Güvenlik Reformu öncesi mevzuata göre tahakkuk etmiş ve vadesi gelmiş 1 TL prim borcu olsa dahi sağlık yardımı alınamazken, reform sonrası bu süre 60 gün +30 gün olmak üzere 90 gün prim borcu olmama şartına uzatılmıştı.

Bunun nedeni Bağ-Kur lular ve GSS lilerin prim borçlarını kendilerinin ödemeleri olarak değerlendirilmelidir.Çünkü cebinizden prim ödemesi yapıp yapmama size bağlı ise ister ödüyor isterse erteleyip ödemeyebiliyorsunuz.

İşte bu nedenle de sağlık yardımına müstahak olduğunuz halde prim borcunu ödemez iseniz sağlık yardımı da alamıyorsunuz.

Uygulamanın temel nedeni bu olmakla birlikte, yapılan yeni uygulamanın isabetli olduğunu düşünüyorum. Hatta uygulama yasa ile düzenlenebilir ve kalıcı hale gelebilir böylece prim borcu olsa dahi sağlık yardımı alınabilir.

Sağlıklı günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
E Twinning Masalımın Sesi Projesi  Merkez İlkokulunda Başlıyor
E Twinning Masalımın Sesi Projesi Merkez İlkokulunda Başlıyor
Trafik Kazası 12 Yaralı
Trafik Kazası 12 Yaralı