Ülkemiz ve  Darbe Girişimi
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Ülkemiz ve Darbe Girişimi

Askerî darbe ya da darbe askerin yönetime el koyması anlamına gelmektedir. 

Bir ülke de demokrasiye el konulan yönetim şekli olup, ülkenin ge-rilemesinin baş sebebidir. 

Hükümetin başarısız olduğu durumlarda yönetimden memnun kalmayan askeri kuvvetlerin silah zoruyla el koyması anlamına da gelmektedir. 

Cuntacılar tarafından askeri darbelerin başlıca sebebi olarak gösterilir. Çoğu zaman ordu tarafından demokrasiye konulan muhtıralar da darbe ile sonuçlanabilmektedir. Darbeyi savunan şahıslar genel anlamda ordunun düzenleyecekleri eylemlere karşılık taraf bildirmeme konusu ve kalmasını fırsat bilerek iktidarı ele geçirmeye çalışmaktadır, ülkenin yöneticisini devirir; radyo, TV gibi iletişim kanallarını işgal ederek hükûmet daireleri üzerinde otorite kurar; elektrik santralleri gibi temel altyapı tesislerini kontrol altına alır. Darbe akabinde yönetime al koyan ordu, yeni kurulacak olan hükûmetin şekli sorunuyla baş etmek durumundadır. 

Bu açıklamayı yaptıktan sonra şimdi darbelere alışık bir ülke olduğumuz için 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı ülke-mizde de bu şekilde bir adına darbemi dersiniz, terörist bir eylem mi dersiniz, kalkışma mı dersiniz her ne derseniz deyin ülkemiz böyle bir kara leke ile karşı karşıya kalmıştır. 

Bu gibi bir teşebbüse kalkışmak alçaklıktır, vatana ihanettir. 

Bu planı hazırlayanları lanetliyorum.

Biz yaşımız itibari ile böyle bir darbeyi yaşamadık en son Kenan Evren askeri darbesi oldu onda da küçüktük ve neyin ne olduğunu anlamadık. Bugün bakıyoruz darbeye teşebbüs edenlere çoğu general rütbesindeki insanlar. Devletin helikopterini, uçağını kendi milletinin üzerine doğrultan bir zihniyet ile karşı karşıya kaldı bu aziz milletimiz. İşin en acı tarafı da Cumhurbaşkanı ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başyaverleri bile darbe girişimi gerçekleştiren gurup içinde bulunması. Yaklaşık olarak 14 yıldır ülkede tek başına iktidar olan bir hükümet ülkesindeki ve içindeki casusları ve ajanları temizleyemediyse gerisini siz düşünün. 

Ben bunu sadece Fatullah Hoca gurubunun yapacağını zannetmiyorum bunun arkasında çok çeşitli güçler vardır. Bu olayın arkasında kim varsa en ağır şeklide cezalandırılması gerekir. Yalnız masum emir eri vatani görevini yapan askerlerimiz bu olayın neresindedir ona da çok dikkat etmek lazım. 

Vatandaşlarımız ve biz ilk olarak darbe girişimi olduğunu anlayamadık olaylar geliştikçe darbe girişimi olduğu meydana çıktı ve “kalkışma hareketi” diye bir kelime daha öğrenmiş olduk.Çağımız teknoloji çağı sadece TRT’yi ele geçirmekle iletişimi ele geçirmiş olmuyorsunuz. Ülkemiz artık çok gelişti sosyal medya ve görsel basın yaygın ve aktif bir şekilde kullanılmaktadır. 

HALK DARBEYİ ÖNLEDİ

15 Temmuz akşamı Cumhurbaşkanı ve tüm bakan, siyasetçi, özel kanallar vasıtasıyla yapılan “demokrasiye sahip çıkın, herkesi sokağa davet ediyorum” anonsları etkili oldu ve milyonlar partili partisiz sokağa dökülmüşlerdir. İlçemizde de olduğu gibi tüm Türkiye de halk sabaha kadar sokaklarda darbeye karşı tepkilerini göstermiştir.

O akşam inanın o insanları o saatte Kevser meydanında toplamak için ancak bunun gibi olağanüstü bir durum olması lazım bu bir tepkidir bu halkın Demokrasiye olan bağlılığını gösteren bir tutumdur. Esas darbe girişimi Havzada olmasa da İstanbul ve Ankara’da ki halkımızın darbecilere karşı gelmesi kendilerini silahların ve zırhlı araçların önüne atması ta-rihimizde görülmemiş bir olaydır. Türkiye artık eski Türkiye değildir bunu bazıları yaşadığımız bu kalkışma hareketi sonrası iyice anlamışlardır.

Türkiye Cumhuriyeti ne kadar bu ülkede bir daha darbe olmaz yasalar değişti artık kimse darbeye teşebbüs edemez dese de demek ki bu işler yasaları değiştirseniz de oluyormuş. Arkasında hangi gurup hangi cemaat olursa olsun bu 

ülkeye yapılan isyanın affedilir yutulur yanı yoktur.Her siyasi gurubun hem fikir olduğu demokratik yönetim biçimini kimse değiştiremez ve değiştirmemelidir. 

Ülkemizin tek yönetim biçimi demokrasidir. Bu tarihimize kara leke olarak geçen olayda şu ana kadar 161 kişi öldü, 154 kişinin yaralandığını öğreniyoruz. 

Darbeye karşı göğüs gerenlere Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar dilerken hepimize geçmiş olsun diyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak