İŞ SAĞLIĞI VE  GÜVENLİĞİNDE  SON DURUMA DİKKAT
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE SON DURUMA DİKKAT

 

İş kazalarını önlemek amacıyla 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda öngörülen geçiş sürecinin son aşaması, 1 Temmuz’da tamamlandı. 

Bu tarihten itibaren kamu ya da özel sektörde, az tehlikeli ve 50’den az çalışanı olan tüm işyerleri için de zorunluluk geçerli oldu.

10 VE DAHA AZ İŞÇİ ÇALIŞTIRANLAR

Bakkal, tuhafiye, kırtasiye ve büro işyerleri gibi işçi sağlığı yönünden tehlike içermeyen işyerleri de artık iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırmak ya da bu hizmetleri karşılamak durumunda. Aksi takdirde ceza kapıda ve kaçınılmaz oldu. Bu nedenle bu kapsamdaki işyerleri iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini ya satın alacaklar ya da bu kapsamda bulunan iş yerlerinden 10 ve daha az işçi çalıştıranların kendileri iş güvenliği belgesi alırsa iş yeri hekimi çalıştırmasına gerek kalmayacak.

Bunun için iş güvenliği kursuna katılıp bu belgenin alınması gerekmektedir. Aslında bu belgenin alınması sadece kişiyi o an cezadan kurtaracak. Ancak daha sonra herhangi bir iş kazası durumunda direkt sorumlu olmasına neden olacaktır.6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun tüm maddelerinin yürürlüğe girmesiyle iş kazalarının önleneceği düşünülse de maalesef rakamlar böyle söylemiyor.

Bunun en önemli nedeni iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçli bir çalışma ortamı oluşmaması, işyerlerinin çoğunlukla bu tedbirlere uymaması ya da sadece belge üze-rinde hizmet alması iş kazalarının önlenemez yükselişine neden olmaktadır.

AZ TEHLİKELİ OLUP 10 DAN AZ İŞÇİ ÇALIŞTIRANLAR KAPSAMA ALINMAMALIMI

Bu tür talepler devam etmekle birlikte işyerlerinin asgari de olsa iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uymasının sağlanması için bu uygulamanın yapılması zorunludur. Zaten bu maddelerin yürürlüğü ertelenmiş ve 1/7/ 2016 tarihine bırakılmıştı. Bu tarihe kadar nasıl olsa uyum sağlanacağı düşüncesi hasıl olmuştu. Ancak uygulama ne kadar ertelenirse ertelensin başlamadığı sürece uyum da sağlanmıyor. Bu nedenle cezadan çok eğitim ve uygulamada kolaylıklar sağlanırsa işyerlerinin tamamı bu süreci cezası atlatır ve uygulamayı da başarılı bir şekilde yapabilir. Yeter ki amaç iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanması ve iş kazalarının azaltılması olsun.

İNŞAAT İŞYERLERİNDEKİ İŞ KAZALARI

Mesleki yeterlik belgesi alınması belirli oranda iş kazalarının azalmasına neden olabilecektir, ancak mesleki yeterlik belgesi alınsa ve bu işçiler inşaat işyerlerinde çalışsalar dahi gerekli önlemler alınmadığı ve bunlara uyulmadığı sürece her şey kağıt ortamında kalacak ve kazalar maalesef devam edecektir.

Çünkü inşaat işyerlerinin çoğunda asgari tedbirler dahi alınmamakta ve bu durum her şeye rağmen devam etmektedir.

Cezai önlemlerden ziyade eğitim ve toplum bilincinin artırılması önem arz etmektedir. Yoksa yazılı kurallar AB kriterlerinde ve bu kurallar uygulansa iş kazaları da asgariye inecektir.

İş kazalarının azaldığı bir çalışma ortamı oluşması için devlet ve işverenler ortak hareket etmelidir. Kazasız günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti