Çocuklarımız Ve Kur’an Eğitimi
Emekli Din Görevlisi Hayrettin ŞAHİN

Çocuklarımız Ve Kur’an Eğitimi

Camilerimizde Devam Eden Yaz Kursları Vesilesiyle, Çocuklarımız Ve Kur´an Eğitiminin Ehemmiyetine Dikkatinizi Çekmek İstiyorum.

     Yaratılan herşey, Allah´ın kendisine verdiği vazifeyi yapıyor. İnsanoğlunun en önemli vazifelerinden biriside, çocuklarına terbiye ve iyi bir eğitim vermektir.

     Çocukları dünyaya getirmek, sadece karnını tok, sırtını pek tutarak vazife yapılmış olmaz. En vahşi hayvanlar dahi yavrularını bu konuda nasıl koruyup, doyurduklarını hepiniz biliyorsunuz. Belgesellerde izliyorsunuz.

     İnsan, bu kâinatı imar edecek, insanlığı daha ilerilere götürecek, Allah´ın dinini yeryüzüne  hâkim kılacak bir nesil için, dinimiz çocukların eğitimine çok önem vermektedir.

     Çocuklara karşı vazife, evlenmeden önce eş seçimiyle başlar. Anne baba; torun yeni gelecek neslini düşünmeli, evlenecek erkek veya kız ise, nasıl birisiyle evlenmeliyim ki çocuğumuz, gelecek neslimiz , daha iyi olsun idealinde olmalıdır. Aile yuvası kurulurken, yuvanın temeli atılırken, yani düğün yapılırken bu işin Allah´ın emri peygamberimizin sünneti olduğunu bilmeli bir ibadet şuuru içerisinde evlilik merasimi gerçekleştirilmelidir.

     Anne, çocuk karnında iken eğitime başlamalıdır. Çocuğun annenin her halinden etkilendiğini söyleyen tıp ve dinin emir ve tavsiyelerine çok dikkat etmelidir. Doğumunun ilk günlerinde sağ kulağına ezan sol kulağına ikamet getirilip güzel bir isim takılmalıdır. Söyleyeceği ilk sözlere, duyacağı ve göreceği her şeye dikkat… 

Çünkü çocuk ne verirseniz ne görürse boş kaset gibi onu kaydetmektedir.Haram lokma yedirmemeye, kendimiz güzel örnek olmaya, okuma yazma çağından itibaren çift taraflı eğitime dikkat edilmelidir. Maddi(dünyevi) eğitim varsa mutlaka manevi eğitim de olmalıdır.

     Manevi eğitim denilince, başta Allah´a karşı olan vazifelerimiz olmak üzere, bize en büyük dersi veren, KURAN-I KERİM EĞİTİMİ.

     Dualarla kazandığımız, ninnilerle uyuttuğumuz, helal lokmalarla doyurduğumuz, yine dualarla, ilimle, terbiyeyle büyütmemiz lazım gelen yavrularımız bir eğitim öğretim dönemini geride bıraktılar.

     Çalışmalarının karşılığını aldılar. Ama yarı aç durumdadırlar. Çünkü siyah varsa beyaz da var, Dünya-Ahiret, tatlı-acı, gece-gündüz, büyük-küçük, yer-gök gibi birbirini tamamlayan biri olmayınca diğeri olmayacak  unsurlar var. Dünyevi eğitimin yanında, mutlaka dini eğitim ve öğretimide verilmelidir.Her türlü eğlenceyi bilen ama abdest almasını, namaz kılmasını bilmeyen evladınız olmasın.

     Dünyevi herşeyi olan, ama huzuru olmayan, huzuru Kur´anda bulun diye haykıran dinimizin emrine kulak vermeyen evladınız olmasın.

     Ayağına bir diken batmasına razı olmadığınız ,ama yolu cehenneme doğru giden evladınız olmasın.

     Birkaç yabancı dil biliyor diye övündüğünüz ama kendi kitabını okumasını bilmeyen mes´ul ve manevi ezik evladınız olmasın.

          GELİN KURAN´IMIZI ÖĞRENME SEFERBERLİĞİ YAPALIM.  

Dinimizin kıstaslarına göre; Dünyevi her türlü ilmi yutmuş olmak, prof. dahi olmak cahillikten kurtulmak demek değildir.

     Ebu Cehil, Mekke´nin en okumuşu en ileri geleni idi. Ama, Allah ve Peygamber´i tanıyıp, kabul edip o yolda olamadığı için, Peygamberimiz ona cahillerin başı, babası manasına gelen Ebu Cehil adını takmıştır.

     Kur´an eğitiminin verildiği yaz kurslarımız camilerimizde son hızla devam ediyor. Maalesef bugün, bakıyorsunuz okula giden çocuklarımızın onda biri,ancak camilere gidiyor. Gidemeyen çocukları merak ediyorum…                 Acaba, anne-baba kendisimi öğretiyor!!!Veya (hiç görmedim ama)özel hocalar mı? Tutuluyor. Bilemiyorum.

Bu Kur´an eğitiminde en büyük görev anne-babalara düşüyor.

Çocuklarınızı göndereceksiniz (zorla getirmek imkânsızdır. 

Zaten cami görevlileri bu yetkiye sahip değil.) 

Gidip gelmediklerini kontrol edeceksiniz.

Akşam eve gelince ne yaptığını ne öğrendiğini soracaksınız. 

Küçük hediyelerle ödüllendireceksiniz.

Zaman zaman hocalarıyla istişarede bulunacaksınız.

Yeterli olmuyorsa özel hoca tutacaksınız.

Onlar okudukça dua alacaksınız.

Çocuğu olmayan veya büyük olanlar! sizlerde ,camilere gelen çocuklara çok sıcak davranınız. Kur´an, Cüz veya başka hediyeler alarak sevindiriniz. Allah rızası için bu kitabımızı okuyabilme, dinini öğrenme eğitimini lütfen ciddiye alalım.

Öğrenci velisi de, okutan hocası da ve diğer Müslümanlarda işin şuurunda olursak inşallah hepimiz hem bu dünyada hem ahiret âleminde kazançlı çıkacağız. Sevgili nur yüzlü çocuklar. Allah´ımız sizleri çok seviyor. O´nu razı edecek Kur´an eğitiminde hepinize başarılar diliyorum.

Şair Ali Ulvi Kurucu´nun haykırışıyla bitirelim.

“Beşerin derdine derman olur ancak KUR´AN

Onsuz,canavardan daha beterdir İNSAN….

 YAZ KURSLARININ EN BEREKETLİ ŞEKİLDE GEÇMESİ DİLEKLERİMLE…  


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı