01.10.2008 ÖNCESİNDE VEFAT EDEN EMEKLİ SANIDIĞINA TABİ OLANLAR
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

01.10.2008 ÖNCESİNDE VEFAT EDEN EMEKLİ SANIDIĞINA TABİ OLANLAR

Reformla birlikte, özellikle Emekli Sandığı Kanunu bakımından eski ve yeni sigortalılar için önemli sayılabilecek ve hak kaybına yol açabilecek mahiyette değişiklikler olmuştur.

ESKİ SİGORTALILARIN HAK SAHİPLERİ

1-Emekli Sandığı Kanuna göre kendi emekli aylığı var ise yine devlet memuru emeklisi vefat eden eşinden aylık alır, kendi aylığını tam olarak eşinin aylığını ise % 50 olarak alır.

2-Kız çocuk Emekli Sandığı Kanuna göre kendi aylığını almakta iken, ayrıca devlet memuru emeklisi vefat eden anne veya babasının aylığını alamaz, ya kendi aylığını almaya devam eder veya kendi aylığından vazgeçip anne veya babasının aylığının birini tercih eder.

3-Kız çocuk Emekli Sandığı Kanuna göre vefat eden devlet memuru anne veya babasının aylıklarından birisini alabilir.

4-Dul anne, vefat eden devlet memuru çocuklarından yalnızca birisini muhtaç olma, yani herhangi bir yerden gelir almama, çalışmama şartı ile aylık alabilir.

5-Evlilikleri devam eden baba ve anne, vefat eden devlet memuru çocuklarından aylık bağlanmasını isterler ise, yalnızca tek bir çocuğundan dolayı aylık talebinde bulunabilirler. 

Her iki veya daha fazla çocuğundan aylık alamazlar. 

Bu durumda anne evli olduğu için aylık alamaz. 

Baba ise 65 yaşından küçük ise malul ve muhtaç olması gerekir, 65 yaşından büyük ise malul olma şartı aranmaz, muhtaç olma şartı aranır.

6-Devlet memuru emeklisi olan kişi, memur emekli aylığı ile birlikte Bağ-Kur emeklisi olan eşinden dolayı Bağ-Kurdan aylık alır.

7-Devlet memuru emeklisi olan kişi, memur emekli aylığı ile birlikte SSK emeklisi olan eşinden dolayı SSK'dan da aylık alır.

8-Devlet memuru emeklisi eşinden dolayı Emekli Sandığından dul aylığı alan kişi, Bağ-Kur kapsamında kendi çalışması var ise Bağ-kurdan yaşlılık aylığı alır. Emekli Sandığı dul aylık oranı eşinin aylığının % 75 i olur.

9-Vefat eden Devlet memuru emeklisi eşinden Emekli Sandığından dul aylığı alan kişi, Bağ-Kur kapsamında kendi çalışması var ise Bağ-kurdan yaşlılık aylığı alır. Emekli Sandığı dul aylık oranı eşinin aylığının % 75 i olur. Aynı zamanda SSK’dan da anne veya babasından dolayı yetim aylığı talebi olur ise SSK’dan aylık alamaz.

10- Devlet memuru emeklisi vefat eden babasından dolayı Emekli Sandığından yetim aylığı alan kız çocuk, Bağ-Kur çalışmalarından dolayı yaşlılık aylığını, SSK’lı vefat eden eşinin de dul aylığını alır.

11-Devlet memuru emeklisi vefat eden eşinden dolayı Emekli Sandığından dul aylığı alan kişi, Bağ-kur çalışmalarından dolayı yaşlılık aylığını alır. SSK’lı vefat eden çocuğundan da yetim talebi olur ise SSK’dan aylık alamaz.

12-Devlet memuru emeklisi vefat eden eşinden dolayı Emekli Sandığından dul aylığı alan kişi, Sigortalı vefat eden babasından dolayı SSK’dan aylık alır.

Sosyal Güvenlik Reformu öncesinde bir kişi 5 ayrı dosyadan aylık alabilmekte iken bu sayı 3 e düşmüştür.Sağlıklı günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler