KADİR GECESİ
Emekli Din Görevlisi Hayrettin ŞAHİN

KADİR GECESİ

Peygamber (SAV): “Kadir Gecesini Ramazanın Son 10 gününde arayınız” Buyurulduğu için kalan gün ve gecelerimizi kadir gecesiymiş gibi kutlayalım, aman kaçırmayalım diye, önemini dikkatlerinize arz etmek istiyorum. Ramazan ayının ilahi bağışlarla dolu gecelerinin en büyüğü, Kadir gecesidir. Zira bu gece Kur´an-ı Kerim´in indirildiği gecedir. 

Yüce bir kitabın şanlı bir Resul´e ve bütün insanlığa indirildiği yüce bir gece, elbette çok şerefli ve faziletli bir gece olacaktır. Bu gecenin takdir gecesi, hüküm gecesi olduğunun haber verilmesi de ona ayrı bir önem kazandırmıştır.Kadir gecesi, Kur´an-ı Kerim de başlı başına bir sure ile şereflendirilmiştir. 

Bu surede Yüce Allah(c.c.) şöyle buyurmuşlardır:

Şüphesiz biz onu (Kur´an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin(şeref ve faziletini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede melekler ve Ruh (Cebrail) Rablerin izni ile her bir iş için (yeryüzüne) iner de iner. O gece tan yeri ağarıncaya kadar bir selam ve kurtuluş gecesidir.

Sure-i Celile´de işaret buyrulan hususları- özetle şöylece açıklamak mümkündür.

1-İnsanlığı dünya ve ahiret saadetine ulaştıracak olan Allah´ın son kitabı Kur´an-ı Kerim, Kadir gecesinde indirilmiştir. O Kur´an ki, kalplere nur ruhlara gıda, dertlere şifa ve insanlık için tek saadet kaynağıdır.

2-Kadir gecesi, ibadet ve taatle Allah´a koşan, dua ve niyazla yüce Mevla´ya yönelen gönüller için, içinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı ve faziletli bir gecedir.

3-Kadir gecesi, meleklerin ve Cebrail(a.s.) in yeryüzüne indirilip Allah´a kulluk eden mü´minleri selamladıkları, onlarla kaynaştıkları, onları tebrik ettikleri v ibadetlerine katıldıkları şeref ve azamet gecesidir.

4-Kadir gecesi Yüce Rabbimizin gelecek sene içinde olup bitecek bütün işleri takdir ettiği ve hükme bağladığı karar gecesidir.

5-Kadir gecesi, sabaha kadar tövbelerin kabul edildiği, ilahi rahmet ve mağfiretin mü´minleri kuşattığı bir kurtuluş gecesidir.

O halde, böyle şanı yüce bir geceyi, her Müslüman ihya etmeye çalışmalıdır. Peygamberimiz (S.A.V) bir hadis-i şeriflerinde, Kadir gecesi hakkında şöyle buyurmuştur: “Her kim, Kadir gecesini imanlı bir gönülle ve sevabını yalnız Allah´dan umarak ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır. Başka bir Hadis-i şerifte ise, Hz. Aişe Validemiz-in: Ya Resulellah, Kadir gecesine rastladığım zaman ne söyleyeyim? Sorusu üzerine Allah Resulü (S.A.V) şöyle buyurmuşlardır: Allah´ım, sen affedicisin, affetmeyi seversin beni de affet.

O halde, bu kadri yüce gecede imanımızı güçlendirip C. Hakk´a karşı kulluğumuzu artırmalı, günahlarımıza tövbe edip Rabbimize sığınmalıyız. İyilik ve yardımlarımızı çoğaltmalı, çokça Kur´an okuyup zikir ve duada bulunmalıyız. Rahmeti geniş olan Cenabı Hak, kullarının ramazan ayının bütün gecelerini kıymetli bilip ihya etmelerini sağlamak gibi hikmetlerle Kadir gecesini Ramazan içinde gizlemiştir. Hadis-i şerif de, Kadir ecesini Ramazanın son on günündeki tek gecelerde aramamız tavsiye edilmiştir. Bu Hadis-i şerife dayanarak, ümmet çoğunluğu Ramazan´ın 27. gecesini Kadir olarak kabul etmiş ve ona büyük ilgi göstermişlerdir. Bu itibarla, Resulullah (S.A.V)´in ümmeti hakkında bütün gecelerden üstün olduğu bildirilen Kadir Gecesinin kıymeti iyi bilinmelidir. Kadir Gecesinin kıymetini bilmemek, bu gecede “OKU” emriyle inmeye başlayan Kur´an-ı Kerim´i görmemek, insanlık için talihsizliğin en büyüğüdür. Bilinmelidir ki, insanlık, Kuran´a sırt çevirdiği sürece, vicdan huzuruna, ömür bereketine ve cemiyet saadetine hep hasret kalacaktır. Hızlı teknolojik gelişmeler, hayat şartlarının konforlaşması, maddi refah v.s. insanlığa aradığı mutluluğu veremeyecektir ve vermemiştir. Çünkü insanlık, varlığının temeli olan özünü kaybetmiştir. Kalbini ilahi nura kapamış, ruhunu aydınlatacak o güzelim ışığa koşamamıştır. Açık gerçek şudur. İnsanlık Kur´an ı bulduğu an, aradığı huzuru da bulmuş olacaktır. Kadir Geceniz ve Ramazan Bayramınız Mübarek olsun.Hoşça kalın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı