Ramazan Sonları ve Ramazan Bayramı
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Ramazan Sonları ve Ramazan Bayramı

On bir ayın sultanı olarak nitelendirilen başı rahmet, ortası mağfiret, sonu kurtuluş olan bu mübarek ayın son altıncı günündeyiz. 

Her zamanın ve ayın bir güzelliği vardır ama bu ay tabii Müslümanlar için ayrı bir güzellik ifade etmektedir. Bu ayda hepimiz birbirimize sofralarımızı ve kapılarımızı açtık, fakir fukaraya yardımlar yaptık, kamu kurum ve kuruluşları toplu iftar programları yaptılar. 

Esnaf kardeşlerimiz diğer aylara nazaran biraz daha hareketli idiler. Tabi bu ay dolayısı ile kapalı olan işyerleri de biraz olsun zarar ettiler ama onlar Allah katında takdir ve sevap aldılar.

Malum ülkemiz terörle mücadele etmektedir. 

Biz her ne kadar bölge olarak hissetmesek te o bölge de yaşayan insanlarımız ve emniyet mensubu kardeşlerimiz bir savaş içerisindeler. Ülkemizin kanayan yarası olan ve bir türlü bitmeyen bu terör belası Ramazan ayı demenden yine boş durmadı ve şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. 

Genel olarak baktığımızda ülkemiz huzurlu bir şekilde Ramazan ayını idrak etti. Bugün diğer bazı Müslüman ülkelere baktığımızda kan, gözyaşı, açlık, sefalet, göç gibi çeşitli sorunlarla boğuşan ülkeler var. 

Hangi fikir ve düşüncede olursak olalım kırmızı al bayrağımızın gölgesinde huzurlu bir şekilde oruçlarımızı tutup ibadetlerimizi yapabildiysek bu kahraman emniyet mensuplarımızın sayesinde ve onların bayrağa, toprağa saygısı ve imanı sayesinde olmaktadır. Allah tüm emniyet mensubu kardeşlerimize güç kuvvet versin.

Bu Ramazan ayını iyi değerlendirip bu aydan istifade edenler bunun mükâfatını inşallah gerçek dünya da alacaklardır. Ama koskoca bir ayı keyfi olarak oruç tutmayıp, ibadetle geçirmeyenler de onun karşılığını inanıyoruz ki göreceklerdir. İslam’ın beş şartından biri olan oruç hali vakti yerinde olan sağlığı müsait olan her Müslümana farz kılınmıştır. İnanıyorsak bu böyledir. 

İnşallah yine de Peygamber efendimiz hürmetine ahiret gününde af edilenlerden olur ve tuttuğumuz oruçlar, yaptığımız ibadetler, verdiğimiz fitre ve zekâtlar hürmetine Cennete gideriz.

Ramazan sonları gelirken hepimizde bayram telaşı başladı. Tutuğumuz oruçların mükâfatı olarak yaşlı, genç, çocuk, oruç tutan tutmayan hep beraber Allah nasip ederse Salı günü Ramazan Bayramını idrak edeceğiz. 

Bu sene bayram tatili hafta ortasına gelmesi dolayısı ile yaklaşık olarak on gün gibi bir tatil olacak. 

Gurbetteki vatandaşlarımız sılayı rahim yapacaklar ve bu uzun tatili değerlendirmek isteyecekler. Her bayramda olduğu gibi otobüs, uçak, tirenle seyahat edenler tüm rezervasyonlarını yaptılar, kendi özel arabalarıyla gelmek isteyenler de hazırlıklarını yapıp yola çıkacaklar. 

Tüm uyarılara rağmen istenmedik kazalar olmaması için, yollar kan gölüne dönmemesi için ve bayramı yasa çevirmemek için trafik uyarı ve işaretlerine dikkat edelim.  

Ülkemize huzuru birlik ve bütünlüğü çok gören, ülkemizi karıştırmak isteyen başta PKK denen terör örgütü olmak üzere ve onun uzantısı olan ve bizi sırtımızdan hançerlemek isteyen ülkelere Allah bu mübarek günler hürmetine fırsat vermesin diyoruz.

Haftaya Salı günü Ramazan Bayramı olduğu için gazetemiz çıkmayacaktır, bu vesile ile  Perşembe akşam idrak edeceğimiz en güzel gecelerden biri olan Kadir Gecenizi ve Salı günü kutlayacağımız 

Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik eder tüm Müslüman alemi ülkemiz ve ilçemiz için hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan temenni ederim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak