NÜFUSUMUZ YAŞLANIYOR
SGK Baş Müfettişi Mustafa ERDEN

NÜFUSUMUZ YAŞLANIYOR

Bu hafta genç nüfusa sahip ülkemizin gittikçe yaşlanması ve bunun gelecekte emeklilik sistemine etkileri üzerinde duracağım.

Hala genç bir nüfusumuz var ama giderek yaşlanan bir nüfusa sahip olduğumuz gerçeğini görmek ve buna karşı önlemler almak zorundayız.Hatta gelecekte çocuklarımızın emekliliklerini garanti altına almak için bugünden bazı tedbirler almaz isek gelecekte çocuklarımıza emekli aylığı bağlanamayacak.

MEVCUT NÜFUS YAPIMIZ

Türkiye nüfusunun yarısı 31 yaşın altında, kalan yarısı da 31 yaşın üzerinde. ‘Ortanca yaş’ olarak adlandırılan bu yaş ortalamasının 2050’de 42 olmasını bekliyoruz. Toplumda ‘Sahip olduğumdan başka çocuk istemiyorum’ diyenlerin oranı yüzde 63’ten yüzde 47’ye indi. Hala kadınların yarısına yakını başka çocuk istemiyor ama tercihlerde de bir değişim söz konusu olduğu ortadadır. “2050’lere geldiğimizde 65 yaş ve üzeri nüfusun oranı yüzde 21’e çıkacak. 

Bu bizim yaklaşık 20 milyon kadar yaşlı insanımız olacağı anlamına geliyor.

EMEKLİLİK SİSTEMİ NASIL ETKİLENECEK

2016 Ocak ayı verilerine göre;

Aktif sigortalı sayısı: 20,359.339

Pasif sigortalı sayısı: 10,710.823 dür.

Kademeli yaşla ilgili olarak yapılan düzenlemeye rağmen halen 48 yaş bandında emeklilik mümkün olabilmektedir.Bu nedenle YAŞ ı bekleyenlerin emeklilikle ilgili beklentilerini karşılamak pek mümkün görünmüyor. Sorunun kaynağında da zaten genç emeklilik sisteminin etkileri bulunmaktadır. Şöyle ki ülkemizde 40 lı yaşlarda emekli olanlar sistemden ortalama 30 yıl kadar aylık alabilmektedir.

Bu nedenle 50 yaşında emekli olan bir şahsa emeklilik fonundan 30 yıl aylık ödenmesi, sistemin sürdürülemez olduğunu göstermektedir.

Bugün itibarıyla toplanan primlerin tamamına yakını sadece emekli aylıklarına gitmektedir. Yani sağlık ödemeleri tamamen hazine/bütçeden karşılanmaktadır. Her yıl sosyal güvenlik açıkları büyümekte olup gelecekte bu açığın büyüme oranı durdurulmaz ise açıkların GSMH ye oranı bu hızla artarsa gelecekte emekli aylıkları ödenemeyecek duruma gelecektir.

Bu gerçekler yanında emekli aylıklarının düşük olması memnuniyetsizlikleri de beraberinde getirmiştir. Unutulmaması gereken bir durum ise geleceğin emekli aylıklarının nasıl karşılanacağının bilinmemesidir.

Gelişmiş ülkelerde 65 yaş sonrası emekli olu-nabildiğinden, ortalama hayat süresi 80 olduğunda sistemden 15 yıl emekli aylığı ödenirken, ülkemizde halen bu süre 30 yıl ve üzeridir. Hatta kişinin ölümü halinde eşi ve çocuklarının da aylık alması sistemden alınan aylık süresini artırmaktadır. Kız çocuğu evlenmez ise babasından ve annesinden aylık almaya ömür boyu devam edeceği düşünülürse süre daha da uzayacaktır.

Yaşlı nüfus sorunları daha da büyütecektir. Emeklilikte yaşamda kalınan süre arttıkça sistem daha çok açık verecektir.

Sağlıklı emeklilikler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı