Ramazan Bereketi
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Ramazan Bereketi

Ramazan ayı mübarek ve müşerref bir aydır. O yüzden dili-mizde sadece Ramazan denmez, genellikle mübarek Ramazan veya Ramazan-ı şerif ifadeleri kullanılır. Mübarek demek bereketli, bereketlenen demektir. 

Müşerref veya şerif ise şerefli, yüce, şereflendiren anlamlarında kullanılır. Ramazan-ı şerifin bu özelliklerinin tezahürleri farklı farklı alanlarda gözlemlenebilir. 

O yüzden bu ayın bereketi, her bakımdan gözle görülür hale gelir.Şöyle etrafımıza bir bakıverelim: Orucun suskunlaştırdığı insanlar mı istersiniz,

Orucun sakinleştirip gerginlikten kurtardığı nefisler mi istersiniz… 

Zenginlerin cömertliğinin geldiğini mi görürsünüz…

İftar, sahur, kumanya vs. vasıtasıyla Allah’ın verdiklerini paylaşma yarışının başladığına şahit olursunuz… 

Şeytanlar zincire vurulmuş olduğundan inanan gönüller manevî bir haz yaşar… 

İnsanlar sorumluluğunun farkına varır, velhasıl daha iyi bir insan olma ve daha iyi bir toplum oluşturma yönünde ileriye bir adım atılır. Acaba hep mi Ramazan olsa da hep ileriye gitsek… 

Ama olmuyor, hayatta Ramazan da var, 

Bayram da, seyran da… 

Ancak Ramazan’da insanoğlu, nasıl iyi bir insan olunabileceğini azıcık da olsa hissediyor, o zevki tadıyor. 

Zaten Ramazan ve orucun gayesi iyi bir insan oluşturmak, sorumluluğunun bilincinde olan inanan bir gönül meydana getirmek, marifet bağında gül koklayan bir insan yetiştirmek değil midir? Ramazan’ın bu bereketli atmosferinde azıcık daha iyi olduk mu,?

Oluyor muyuz, olacak mıyız? 

Bence olduk, oluyoruz ve olacağız. 

Şüphesi olan, denesin… Şüphesi olmayan da inansın… 

Bu güzel ayın özelliklerini saydıktan sonra ilçemizde Ramazan ayının nasıl geçtiğinden bahsetmek isterim.

Kavurucu sıcaklara rağmen işini ve orucunu bırakmayan insanları görüyoruz. 

Özellikle de bu ayda sıcaklığın nerdeyse 30 dereceyi gördüğü günlerde tarlasında, bağında, bahçesinde kavurucu sıcak altında işyerlerinde çalışanlar bence bu ayda tuttukları orucu tam olarak hissettiklerini düşünmekteyim. Allah bu insanlara kolaylık versin, onların tutmuş oldukları oruçlar gölgede çalışan, oturduğu yerde klima altında çalışan insanların oruçlarından daha üstündür tahminim.

Bu mübarek ay uykumuzu tam anlamıyla parçalamıştır. İftar sonrası kılınan teravih namazı ve bakıyorsunuz ki saat 12 olmuş yatıp uyuyabilirseniz iki saat uykunuz var, sonrası sahur vakti oluyor yemek, çay derken uykunuz kaçıyor yatmanız saat sabahın 5’ini buluyor, sonrası 2 veya 3 saat uyku mesai başlıyor ve gecemiz bu şekilde parça parça oluyor. Tatbikî bu oruç tutanlar için geçerli olan bir durum. 

Oruç tutmayanlar veya mazereti dolayısı ile tutamayanlara geçerli değildir. Bu anlamıyla da yüce yaratıcı bizleri sınamaktadır. Bu ay vesilesi ile düzenlenen iftar programlarında ayrı bir güzellik vardır. Bir yıl boyunca belki de birbirlerinin kapılarını dahi açmayan insanlar bu ay vesilesi ile bir iftar sofrasında toplanabiliyorlar.

Çeşitli dernek, kamu kurum ve kuruluşları bu ayda çeşitli yardımlarda bulunuyorlar.

Kısacası bu ayda fakır fukara payına düşeni alıyor, durumu iyi olanlarda payına düşeni alıyor.

İşin en acı tarafı da Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de ve daha nice Müslüman ülkelerde bizim yaşadığımız bu huzurlu ortamı bulamayan sefalet, savaş, kargaşa ve yokluk içinde yaşayan insanlar görüyoruz. Allah onlara kolaylık versin, Allah yar ve yardımcıları olsun, Allah bizimde huzurumuzu ve bereketimizi bozmasın, bozmak isteyenlere de fırsat vermesin diyor bu cennet vatanımızda kardeşçe yaşamak nasip etsin. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak