Yenilenen Kevser Camii Tuvaletleri  Ve Tuvalet Adabı
25 Mayıs Gazetesi Sahibi Fahri ÇİFTÇİ

Yenilenen Kevser Camii Tuvaletleri Ve Tuvalet Adabı

İlçemizin merkezinde ve en güzel gözde camisi olan 1997 yılında hizmete açılan Kevser Camisi geniş alanı ve kalitesiyle bölgemizde sayılı camilerden biri olarak gösterilmektedir.

Böyle bir camiye sahip olan ilçemizin yanında bulunan şadırvan ve tuvaletlerde Kevser camisine yakışır bir şekilde temiz olması gerekir.

Tabii Cami yapılırken yapılan tuvaletler zaman geçtikçe yıprandı ve bakımsızlık ve tuvalet adabı denen bir terbiyeden yoksun insanların bilinçsizce kullanmaları sonucu yıpranmıştı.

Kevser cami tuvaletleri bilindiği üzere parasız bir şekilde ve bakımını belediyeden görevlendirilen bir kişi tarafından yapılıyor ve bu durumda tuvaletlerin bakımı ve temizliği açısından pek istenilen seviyede olmuyor idi. Tuvaletin parasız oluşu da ayrı bir çekim noktası oluşturduğu için çok kullanılıyor ve temizliği de bir o kadar zor oluyordu.

Cami tuvaleti denince akla gelen ilk şikâyet mercii o caminin imamları ve dolayısı ile de müftülüktür. Vatandaşlarımızdan gelen şikâyet ve dilekler doğrultusunda hareket eden ilçe müftülüğümüz burayı kendilerinin yapmalarının zor olduğunu ve hayırsever vatandaşlardan yardım beklendiğini dile getirdiler. Yapılan çalışmalar sonunda caminin şadırvan ve tuvalet yenileme işini Havza Ticaret ve Sanayi Odasına yaptırmak için harekete geçtiler. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile görüşen ve olumlu sonuç alan ilçe Müftümüz yapılması gerekenleri bir bir anlatmış ve beş ay gibi süren bir çalışma ve yaklaşık 200-250 bin Tl. gibi bir para harcanarak çok güzel bir şadırvan ve tuvalet meydana gelmiştir.

                Kıymetli okurlarımız şimdi buraya kadar sizlere caminin şadırvan ve tuvaletlerinin nasıl bir şekilde yenilendiğini anlatmaya çalıştım. Şimdi de sizlerle Tuvalet adabı ve bu tuvaleti kullanan vatandaşların görevleri üzerinde durmak istiyorum.

Nasıl ki yemek yememiz ve su içmemiz bir ihtiyaçsa tuvalet ihtiyacımızda bir o kadar mühim bir ihtiyaçtır. Aslan yattığı yerden belli olur misali camimizi ve tuvaletlerimizi kendi evimiz gibi temiz tutmalıyız, evinizde tuvaleti nasıl kullanıyorsanız camilerimizin tuvaletlerini de onun gibi temiz kullanmalıyız. Bir tuvalete girdiğiniz zaman nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakmalısınız. Tuvalet terbiyesi ailede başlayan en önemli eğitimdir. Büyük küçük kim olursa olsun ailede tuvalet terbiyesi almadıysa o insan kendi evinde de aynıdır umumi tuvaleti kullanırken de aynıdır.

Yaklaşık olarak 250 bin TL gibi bir maliyetle ve Ticaret Odası üyelerinin paralarıyla yapılan böyle güzel bir hizmetin değerini bilelim. Tuvalet ve şadırvanları kendi evimiz gibi kullanalım, tuvaletlere kağıt peçete atmayalım, duvarlara çirkin yazılar yazmayalım, tuvalette işimiz bittiği zaman su dökelim Havzamıza gelen insanlar Havzalıları tuvaletleri bile tertemiz diye yad etsinler. Tuvaletlerimiz pis olursa gelen misafirler de bunların tuvaletleri bu şekilde ise evleri ve kişilikleri nasıldır diye yorum yapmalarına fırsat vermeyelim.

Burada şunu ifade etmek isterim böyle hizmetler birlik ve beraberlikle oluyor, onca paraya mal olan ve emek verilerek yapılan bu tesislerin bundan sonra şu veya bu şekilde bir görevli ile tertemiz tutulması lazım. Mademki bundan sonra da halka hizmet için para alınmayacaksa bura da görev duyarlı vatandaşlara ve cami görevlilerine düşmektedir. İlçe müftümüz inşallah Cuma namazında ve Salı günleri öğle namazında tuvalet kullanımı üzerine dini konularda vatandaşlarımızı aydınlatır ve bu tuvaletlere çeşitli uyarıcı yazılar yazarak bu tesisin temiz kullanılması için elinden gelen çabayı gösterir.

 

İlçemizin en gözde camisi olan Kevser camimizin şadırvan ve tuvalet tadilatı ve yenilenmesinde emeği geçen Ticaret Odası üyesi kardeşlerimize ve özelliklede başkan Erkan Acar’a bu hizmete öncülük ettiği için teşekkür ediyor daha bu şekilde hayırlı hizmetlerde de Ticaret Odamızın öncülük yapacağını biliyor ve bu üyelerimizden Allah Razı olsun diyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak