Ezan Okuma Yarışması İl Finali Havza’da Yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle düzenlenen Ezanı Güzel Okuma yarışmasının Samsun İl finali Havza’da başladı.

Ezan Okuma Yarışması İl Finali Havza’da Yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle düzenlenen Ezanı Güzel Okuma yarışmasının Samsun İl finali Havza’da başladı.

Havza Kevser Caminde gerçekleştirilen Ezanı Güzel Okuma yarışmasının Samsun İl finali okunan Kuran-ı Kerim Tilaveti ve ilahiler ile başladı.

Havza Müftüsü İlyas Akyazı yapmış olduğu konuşmada yarışmada her ilçede yapılan elemeler sonucunda ilçelerini temsil etmeye hak kazanmış din görevlilerin yarışacağını belirterek; “Allah Ezan-ı Muhammediyeleri göklerimizden eksik etmesin. Tüm arkadaşlarımıza başarılar dilerim.” Dedi.

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı ise yarışmanın kuralları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Çakı yapmış olduğu konuşmada yarışmanın Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikler kapsamında düzenlediğini belirterek; “ Burada dereceye girecek arkadaşımız ilimizi bölge finalinde temsil edecek. Ezanı Güzel Okuma yarışması bizim için, Türkiye için ve camiler için güzel bir yarışmadır. Tabi sadece ses ve soluğa bakmıyoruz. Makam, okuyuş şekline bakacağız. 5 tane jüri üyemiz var ve bunların içinde İlahiyat Fakültesi hocamız var. Diğer arkadaşlarımızla beraber inşallah en güzelini seçmeye çalışacağız" dedi.

Konuşmaların ardından çekilen sıra kurası ve Samsun İl Müftüsü Veysel Cakı, İl Müftü Yardımcısı Alaattin Kırbıyık, İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yaşar Akaslan, Havza Müftüsü İlyas Akyazı, Canik Müftüsü Mukadder Arif Yüksel ve Şükrü Dinlerde oluşan seçici kurulun yerini alması ile yarışma başladı.

10 ilçeden din görevlilerinin yarıştığı yarışmada seçici kurulun eda ve ses, fonetik – diksiyon, güzel ses ile makam uygulaması üzerinden yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda 538 puanla Terme’den Hasan Işıtan birinci, 531 puanla Çarşamba’dan Hasan Keleş ikinci ve 501 puanla Atakum’dan Adil tek üçüncü oldu.

Dereceye girenlere ödülleri Havza Belediye Başkanı Murat İkiz,  Samsun İl Müftüsü Veysel Cakı ve İl Müftü Yardımcısı Alaattin Kırbıyık tarafından verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
E Twinning Masalımın Sesi Projesi  Merkez İlkokulunda Başlıyor
E Twinning Masalımın Sesi Projesi Merkez İlkokulunda Başlıyor
Trafik Kazası 12 Yaralı
Trafik Kazası 12 Yaralı