Havza’da TSO Üyeleri Ve İş İnsanları Toplantıda Bir Araya Geldi

Havza TSO Üyeleri ve İş İnsanları Keneviro firması tarafından düzenlenen yemekli toplantıda bir araya geldiler.

Havza’da TSO Üyeleri Ve İş İnsanları Toplantıda Bir Araya Geldi

Havza TSO Üyeleri ve İş İnsanları Keneviro firması tarafından düzenlenen yemekli toplantıda bir araya geldiler.

Toplantıya Havza TSO Başkanı Erkan Acar, TSO Meclis Başkanı Mustafa Başaran, Keneviro Firma Sorumlusu Eyüp Can Kaplakarslan ve havzalı iş insanları katıldı.

Yemek sonrası konuşma yapan Havza TSO Başkanı Erkan Acar, Havza Organize Sanayi Bölgesinin %80 doluluk oranına ulaştığını belirterek; “ Havza OSB’de 29 sanayi parseli tahsis edildi. 33 firmamız var, yüzde 80  doluluk oranına ulaştı, Şuan da 7 firma üretime geçti 12 firmanın inşaat Halide,  geri kalanları biraz daha inşaatı alt seviye halinde devam ediyor. Bu bulunduğumuz yer Uğur Balkur Triko. Sektöründe Türkiye'nin lider firması kendileri Kenevir üzerine hem tarıma dayanıklı hem de sanayisi kurulan bir fabrikamız oldu . Kenevir üzerine Türkiye'de ilk sanayi kuruluşudur. Kenevir üzerine çalışacak firmalarada örnek olacaktır. Bizleri burada bugün ağırlayan sayın müdürümüze teşekkür ederiz. 40bin metrekare alanı içerisinde kurulmuş 34 bin metrekare inşaatı olan Türkiye'deki ilk kenedir tarımı ve sanayisi olan bir kuruluştur burası. Yani zamanında baktığımız Bekliğinin dağında bugün organize oldu. Bu organize sanayi şu anda yüzde seksen doluluk ve yüzde yüze ulaşmak üzere. Bununla beraber geçen hafta aldığımız haberlerle birlikte de organ sanayimiz on bin üç yüz dönüme ulaştı. Tarım bakanlığından da yazı bekliyoruz. Bu da demek oluyor ki Karadeniz bölgesinin en büyük o sebep olacak. Çocukları doğduğu yerde doyurmak için veya ve de göçü geri çevirmek için biz bu yola çıktık. 2006 yılında kurulan Organik Sanayi 2014 yılında sizlerin de büyük desteğiyle bu seviyelere geldi. Biz elimizden geldiği kadar daha da ileri götürmek için çalışıyoruz. Bu birlik beraberlik içinde de yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Firma Yekilisi Eyüp Can Kaplakarslan; “Havza’da şuanda 250 çalışan sayısına ulaştık. Fabrikamızda işleyiş şu şekilde oluyor biz çiftçiye tohumu ücretsiz veriyoruz ve sonra yetişmesini bekliyoruz yetişen ürünümüzü hasat edip fabrikamıza getiriyoruz. Dünyada tek olan şu anda 100 metre endüstriyel kenevir makinesi Havza'da, 100 metrede uzunluğundaki bu makinemiz ile sap olarak gelen kenevirler elyaf olarak çıkmaktadır. Gerekli işlemler sonrası iplik haline getirilecektir. Boyhanemizde 150 tane personel çalışacak İplikhanemizde bir 300-400'e yakın bir personelimiz çalışacak. Havza Çarşı'da biliyorsunuz 100 tane bayanımız 6 aydır eğitim aldılar. Nisan'da onların buraya çıkması bekleniyor. Yalnız 6 aylık bir süreçte bayanlarımız şu anda birinci sınıf, birinci kalite kazak dikmeye başladılar. Keneviro Havza’nın bir değeri ve Türkiye’nin stratejik ürünü olan keneviri işleyerek gündelik alanda sanayiden ilaç sanayisine kadar birçok alanda kullanıma kazandıracaktır. Bunun için ARGE çalışmalarımız devam etmektedir. Yakın zamanda OSB’de yapılan fabrikamızın son eksikleride giderilerek açlışış yapması hedeflenmektedir. Firmamız Sahibi Uğur Balkuv adına programımıza katılan tüm iş insanı büyüklerime teşekkür ederim” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrası katılımcılara Fabrika içerisinde yapılan çalışmalar ve kenevirin işlenme aşamaları, gezdirilerek tanıtıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR