Havza’da Gastronomi Toplantısı Yapıldı

Havza Kaymakamlığı ve Havza Belediye iş birliği ile gastronomi toplantısı yapıldı.

Havza’da Gastronomi Toplantısı Yapıldı

Havza Kaymakamlığı ve Havza Belediye iş birliği ile gastronomi toplantısı yapıldı.

Havza Kaymakamlığında düzenlenen toplantıda Havza’ya özgü yöresel yemeklerin ve tatların ön plana çıkartılması için yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda ayrıca ilçeye özgü gastronomi zenginliğinin ekonomik olarak ilçe dinamiğine etki etmesi ile Havza’da ön plana çıkan ana ürünlerin belirlenerek bu alanda üretim ve reklam çalışmalarına ağırlık verilmesi konularında bilgi alışverişi yapıldı.

Kaz tiridinin yılın her döneminde tüketilebilmesi için çalışmaları yapılması, şeker pancarı pekmezinin üretimi için üretim merkezleri oluşturulup ilçede üretimin arttırılması konusunda planlama yapıldı.

Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat ilçede yöresel ürün üretimi yapan kadın kooperatifinin desteklenmesinin önemli olduğunu ifade ederek; “İlçede bulunan yöresel ürünlerin tanıtımının yapılarak ekonomiye kazandırılması önemli bir konu.”dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir yöresel ürünlerin ilçeye ekonomik katkısını arttırmak ve turizm gelirlerini arttırmak için ilçedeki işletmelere her türlü destek verdiğini, tanıtım faaliyetlerine destek olduğunu belirterek; “Yapılan projeler ile bu konuda ilçede büyük adımlar atmaktayız. Yöresel ürünlerin satış ağını geliştirmek için yapılan Kapalı Yöresel Ürün Pazarının bu konuda etkin rol oynayacak. Ayrıca çalışmalarına başlanan Kılavuz Mesire alanında yapılacak sosyal tesis yöresel ürünlerin halka sunulacağı bir alan olacaktır.”dedi.

Samsun Vali Yardımcı ve Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ise yöresel ürün üreten işletmelerin ve kişilerin desteklenerek bu üretimleri arttırmasının Pazar payında etkisi olacağını vurguladı.

Toplantı Samsun Vali Yardımcı ve Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetkin Bulut, İş İnsanı Niyazi Kesim, Havza Ticaret Odası Başkanı Erkan Acar, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Havza Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Zeki Kurt, Havza Yerel Eylem Grubu Dernek Müdürü Özgür Atala, Havza 1919 İlk kıvılcım Kadın Kooperatifi Kurucu Başkanı Şerife Döndür Acar’ın katılımı ile gerçekleşti.

Toplantı sonrasında katılımcılar yöresel yemeklerin ikram edildiği yemek programına geçtiler.

Yemeğin ardından katılımcılar kaplıcalar bölgesi, Atatürk Evi ve Havza 1919 İlk Kıvılcım Kadın Kooperatifi ziyaret ederek çalışmaları yerinde incelediler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR