Havza’da Kenevir İşleyecek Fabrikanın Tanıtımı Yapıldı

Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kenevirden tekstil ürünleri üretilecek fabrikanın tanıtımı yapıldı.

Havza’da Kenevir İşleyecek Fabrikanın Tanıtımı Yapıldı

Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kenevirden tekstil ürünleri üretilecek fabrikanın tanıtımı yapıldı.

Havza OSB kenevirden tekstil ürünleri üretilecek olan ve kurulum çalışmaları süren fabrikanın tanıtımı yapıldı.

30 milyon dolara mal olan, tam kapasite faaliyete geçtiğinde endüstriyel kenevir işleme ve tekstil triko bölümlerinde 600'ün üzerinde istihdam sağlayacak fabrika, Havza OSB'de 30 bin metrekare kapalı alana sahip olacak fabrikanın sosyal tesisinde gerçekleşen tanıtım programına Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Havza Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Erkan Acar, Köşe Yazarı Abdurrahman Dilipak, alanında önemli köşe yazarları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çiftçiler katıldılar.

Tanıtım öncesi kenevirden üretilen bazı ürünler katılımcılara tanıtıldı.

Programda konuşan Havza TSO Başkanı Erkan Acar Havza OSB’nin kurulum aşamaları hakkında bilgiler vererek; “ Kurtuluş Savaşının başladığı ilçede alternatif tarımın doğduğu ilçeye dönüştük Balkuv ailesine teşekkür ediyorum. Biz Atatürk’ün şehir, kaplıca şehri diyorduk şimdi Balkuv ailesi sayesinde tarım ve sanayi şehri de olacağız inşallah.”dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise üniversitenin kenevir ve kenevir tarıma vermiş olduğu destek ile çalışmaları hakkında bilgiler vererek; “Şuan üniversitemizin yönettiği, yürüttüğü, patent aldığı, ticarileştirdiği yaklaşık 32 proje var kenevir ile alakalı. Uğur beyin Keneviro ile sahaya girmesi ile geleceğe yönelik güçlü bir ümit doğurdu. Bu hem istihdam açısından böyle; istihdamı sadece fabrikadaki işçinin istihdamı olarak görmemek lazım. Aynı zamanda tarlada üretimini yapan, taşımasını yapan, diğer yan sanayilerinde dikkate alındığında totalde istihdama büyük katkı sağladı.”dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir’de fabrikanın Havza’ya kurulması aşamaları hakkında bilgiler vererek; “ Balkuv ailesine ilçem adına ilim adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Zor bir süreç atlattık. Uğur Bey devleti ve milleti adına kendini adamış bir babayiğit kendisi. Bu işlerin hepsinin üstesinden geldi. Kenevir tarımına çiftçilerimizin mesafeli durması bizleri zorladı ilk başlarda. Elimizden geldiği, nefesimiz yettiğince hep birlikte kenevirin bu kahramanına yardımcı olmaya çalışacağız. “dedi.

Konuşmaların ardından OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç ve Rektör Iğdır Üniversitesi Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Demirtaş tarafından kenevir, kenevir tarımı, kenevirin kullanım alanları hakkında bilgilendirme yaptılar.

Kenevir ile ilgili görüşlerini paylaşan Köşe Yazarı Abdurrahman Dilipak ise hayatın devamı için kenevirin önemli bir bitki olduğunu ifade etti.

Program sonunda katılımcılar kurulumu devam eden fabrikada incelemelerde bulundular.

Uğur Balkuv Gurup Yönetim Başkanı Uğur Balkuv yapmış olduğu açıklamada kenevirin endüstriyel süreçleri ile ilgili Havza’da yatırımlar yaptıklarını belirterek; “Tarımsal acıdan da Samsun’da, Havza’da, Vezirköprü’de, Amasya Suluova’da hem de Kastamonu’da ekimler yaptık. Kenevir çok önemli bir bitki. Mucize bir bitki. Dünyanın ve ülkemizin tekrar ekosistemlerinin toparlamasına, tekrardan geri ve normale dönmesinde çok katkı sağlayabilecek bir bitki. Oksijen deposu ve inanılmaz oksijen veren, toprağı çok sağlıklı besleyen gerçekten çok önemli bir bitki. Bunun ile ilgili çok ciddi tarımsal süreçlere girdik. Geçen yıl 700 dekar, bu yıl 5 bin 200 dekar kenevir ektik. Bunların hasatlarını tamamladık. Modern ve teknolojik makineler aldık. Gerçekten çok ciddi bir süreç oluşturduk. Çiftçilerimiz ile güzel ilişkilerimiz var. Bölge bizlere destek oluyor. Tek arzumuz kamuoyunda kenevirin tekrar olumsuz algısından kurtulması. Bu başarıldığı takdirde başka yatırımcılarda bu işe girdikten sonra kenevir ülkemizde kamunun ve siyasetin desteği ile önemli bir yere gelecek. “ dedi.

Balkuv Havza’da kurulan fabrikanın 30 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu belirterek; “ 39 dekar alanda 30 bin metrekare kapalı alana sahip bir tesis kurduk. Hem tarımsal süreçler ile ilgili hem de fabrika inşaatı, tesisat, teçhizat ve makineler olmak üzere toplamda yaklaşık 30 milyon dolarlık bir yatırım yaptık.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR