Havza ve Suluovadan’dan Kenevirde İşbirliği

Samsun Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 30 milyon dolar yatırımla kurulan kenevir işleme fabrikası tohumdan nihai ürüne kadar üretim zinciri oluşturacak.

Havza ve Suluovadan’dan Kenevirde İşbirliği

Samsun Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 30 milyon dolar yatırımla kurulan kenevir işleme fabrikası tohumdan nihai ürüne kadar üretim zinciri oluşturacak.

HAVZA OSB’YE KENEVİR İŞLEME FABRİKASI

2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretimini yeniden yaygınlaştırmaya yönelik kararlar açıklamasının ardından 20 il pilot bölge seçilmiş ve çalışmalar hızlandırılmıştı. Bu kapsamda projeler geliştiren Keneviro, 30 milyon dolarlık yatırımla Samsun’da fabrika kurdu. Havza Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan kenevir işleme fabrikasıyla, şirketin tohumdan nihai ürüne kadar üretim zinciri de tamamlanmış oldu. Keneviro, Samsun tesisinde ham ve boyalı elyaf üretimi, boyalı ve ham iplik üretimi, kıtık üretimi, kıtıktan yüzde 100 doğal kedi kumu ve hayvan altlığı üretimi yapacak.

Amasya’nın Suluova ilçesinde fabrikanın üretimi için ekilen kenevirlerin hasadı ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Firmanın çalışmalarıyla ilgili 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretimini yeniden yaygınlaştırmak ve ülkenin kenevir üretim hacmini artırmaya yönelik açıklaması sonrası 20 ilin pilot bölge olarak belirlenmesiyle kenevire yönelik tarımsal politikalar yeniden şekillendiğini hatırlatan firmanın yöneticisi Uğur Balkuv, “Bu yatırım milli bir projedir” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde ıslah çalışması tamamlanan yerli sertifikalı tohum Narlı’nın 10 yıllık üretim ve satış haklarını aldıklarına değinen Uğur Balkuv, “İlk yıl verilen Narlı anaç tohumlar ve yerel Narlı Saray tohumu ile sözleşmeli tarım modeli ile 700 dekar ekim yaptık. Ayrıca deneme üretimlerinde de 110 dekar keten ektik. Bu ürünlerin hasatları gerçekleşti. 2023 yılında Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün geliştirmiş olduğu sertifikalı Yılmaz tohumunun ihale ile 10 yıllık üretim ve satış haklarını aldık. 2023’te yine sözleşmeli tarım modeli ile 301 çiftçimizle 5 bin 200 dekar kenevir ektik. 15 çiftçimizle bin 500 dekar keten ekiyoruz. Kenevirde 3 bin 700 dekar sap hasatları tamamlandı” diye konuştu.

Kademeli olarak tesisin tüm fonksiyonları ile bitmesini 2024 Ocak sonu olarak planladıklarını anlatan Balkuv, “Bu tesisimizde ilk etapta ham ve boyalı elyaf üretimi, boyalı ve ham iplik üretimi ve kıtık üretimi planlıyoruz. Ayrıca kıtıktan yüzde 100 doğal kedi kumu ve hayvan altlığı üretimi planlıyoruz. Kendi yaptığımız Ar-Ge’ler sonucu yüzde 100 kenevirden yüksek performansı olan kedi kumu ürettik” şeklinde konuştu.

2025’TE 600 KİŞİLİK İSTİHDAM

Balkuv ayrıca, 2024’te ilk yıl 20 milyon dolarlık ciro hedeflediklerini belirterek, “2026’da 20 milyon doları ihracattan olmak üzere 50 milyon dolar ciro hedefimiz var. 2024’te 400 kişi, 2025’te ise 600 kişi istihdam etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Etkinliğe, Suluova Kaymakamı Şafak Gürçam, Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Tufanoğlu ve Havza TSO Başkanı Erkan Acar ve yönetim kurulu diğer yetkililer ile çiftçiler de katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR