Havza'da Kanola Tohumu Dağıtımı Gerçekleştirildi

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi programı kapsamında hayata geçirilen Baharın İlk Arı Çiçekleri Kanola Projesi kapsamında 180 çiftçiye yüzde 75 hibeli 149 torba kanola tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Havza'da Kanola Tohumu Dağıtımı Gerçekleştirildi

Samsunun Havza ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi programı kapsamında hayata geçirilen Baharın İlk Arı Çiçekleri Kanola Projesi kapsamında 180 çiftçiye yüzde 75 hibeli 149 torba kanola tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Havza Ajans Amirliği bahçesinde gerçekleştirilen tohum dağıtım töreninde konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, proje kapsamında Samsun”da proje kapsamında 180 çiftçiye yüzde 75 hibeli 149 torba kanola tohumu dağıtılacağını belirterek; “Proje kapsamında çitçilerimize yüzde 75 hibeli kanola tohumluğu dağıtacağız. Kanola bitkisel yağ kaynağı olarak yağlı tohumlu bitkiler arasında ülkemizde üçüncü sırada. Bakanlığımız destekleri ile uyguladığımız Baharın İlk Arı Çiçekleri Kanola Projesi kapsamında 2022 yılında 3 bin dekar alanda kanola ekimi yapıldı. Bu yıl ise 149 torba tohum ile 2 bin 980 dekar alanda ekim yapılması amacı ile çiftçilerimize iki farklı çeşit tohum dağıtacağız. Samsun’da kanolanın en geniş ekim alanı Havza’da. Kanola Havza’da çiftçimiz için alternatif ürün oldu. Çiftçilerimize hayırlı olsun.Desteklerinden ötürü bakanlığımıza teşekkür ederim.” dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise Havza'da son dönemde tarımsal projelerden alınan desteğin arttığını ifade ederek; “Bunda en büyük etken çiftçimizin gelişime ve yeni ürünlere açık olmasıdır. Tarımsal desteklerin artması için ÇKS kayıtları önemli bir konu diğer bir konu ise sulama ilgili projelerin hızlı birşekilde hayata geçirilmesi. Havza Belediyesi olarak her zaman çiftçilerimizin ve çiftçilerimize destek olan kurumlarımızın yanındayız. Gerek Tarım ve Orman Bakanlığımız, Samsun Büyükşehir Belediyemiz gerek ise Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz çiftçilerimize önemli destekler vermekte. Projeye katılarak destek veren tüm çiftçilerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından çiftçilere Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Lale Baykal, Havza TMO Havza Ajans Müdürü Selçuk Göktaş, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç ve Havza Muhtarları Derneği Başkanı Adem Şahin tarafından çiftçilere yağlık ayçiçeği tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Havza'da 180 çiftçiye 2 bin 980 dekar alanda dikim yapılmak üzere 149 torba kanola tohumu dağıtıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR