I. Orta Karadeniz Engelli ve Yaşlı Sağlığı Kongresi başladı

Samsunun Havza ilçesinde I. Orta Karadeniz Engelli ve Yaşlı Sağlığı Kongresi başladı.

I. Orta Karadeniz Engelli ve Yaşlı Sağlığı Kongresi başladı

Samsunun Havza ilçesinde I. Orta Karadeniz Engelli ve Yaşlı Sağlığı Kongresi başladı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)Havza Meslek Yüksek Okulu (MYO) ve Havza Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon ve Alie Danışma Merkezi tarafından düzenlen; bilim kurulunu Yurt içinden Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Hitit Üniversitesi Giresun Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi ve Havza Belediyesi, Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAŞAM), Darülaceze Başkanlığı, Karadeniz Romatoloji ve Ağrı Topluluğu ile Havza YEG’in katkıları ile bu yıl ilki düzenlenen I.Orta Karadeniz Engelli ve Yaşlı Sağlığı Kongresi düzenlenen açılış programı ile başladı.

Havza Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen kongrenin açılışında konuşan Kongre Başkanı ve Havza MYO Müdürü Doç. Dr.Ercan Tural kongreye dersek verenlere teşekkür etti.

Daha sonra Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özmete ve Havza Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Yusuf Duru’nun selamla konuşmalarının ardından konuşan Havza Belediye Başkanı ve Havza YEG Başkanı Sebahattin Özdemir; Havza YEG çalışmaları hakkında bilgiler vererek; “ Hem engelli ve yaşlı bakımı ile sağlığı hem de kaplıcalarımızı fizik tedavi merkezimizi ile birlikte nasıl bir konsepte bir araya getiririz, nasıl bir fayda sunabiliriz? Buradan hareket ile bu günki kongreye kadar geldik. İnşallah bundan sonraki süreçte de hem yerel eylem gurubu derneği hem de belediye başkanı olarak sadece maddi değil aynı zamanda manevi anlamda da her türlü programın ve faaliyetin içerisinde olacağız.” Dedi.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise insanların yaşadıkları dönemlere göre farklı açılardan değerlendirtmesi gerektiğini belirterek; “ İnsan kendine değer verdiği sürece, hangi evrede olursa olsun, insan kendine saygı duyduğu sürece aslında devlet güçlü, varlığımız güçlü ve medeniyette bunun üzerine kuruluyor. Dünyada genel yaşanan şeylere baktığımızda özellikle son iki hafta içerisinde yaşadığımız psikolojik ortama baktığımızda meselenin farklı değerlendirilmesi gerekiyor. Şöyle düşünün siz engelliyi, engelli adayı olan yaşlıyı, sonuçta her birimiz engelli adayıyız. Yaşlıyı yaşatmaya çalışıyorsunuz, yaşam konforunu arttırmaya çalışıyorsunuz ve bunun için uzun vadeli projeler yapmaya çalışıyorsunuz. Aynı zamanda düşününki dünyanın gözü önünde soykırım yaşanıyor. İki psikolojinin arasında yaşamak gerekiyor. Hiçbir şekilde insanlığın etnik kökeni, dini, cinsiyeti ne olursa olsun tahammül edemeyeceği bir dönem yaşanıyor. Bununda dolayısı ile psikolojik sonuçları olacak. Türk İslam medeniyeti olarak bizde yaşlı özeldir, engelli çok daha özeldir. Özellikle yapay zekanın insanlıkla yarıştığını, insanlara rakip olduğu bir dönemde hatta tehdit aşamasına geldiği bir dönemde insanı avantajlı kılan tek şey duygusu. İnsanı avantajlı kılan tek şey değerleri. Bunda sizin yaptığınız her şeyi yapabilen veya yapabilecek yapay zekadan ayıran tek şek olan duyguyu asla yükleyemeyecek kendine. Modern dünyada yaşlı yük görüyor. Emekli olduktan sonra, ileri yaşlar diye düşünmeyin emekli olduktan sonra, üretime katkı sağlamadığında yük görünüyor. Bu konferansın bir başlangıç olmasını temi ediyorum. Havza bölgede hem tarihimiz açısından, kurtuluşa giden yol olarak tanımlanması hem de kaplıcaları ile bariz bir şekilde öne çıkan bir ilçemiz. Dolayısı ile böyle bir etkinliğin bir kongrenin burada yapılması bu anlamda çok değerli.”dedi.

Konuşmaların ardından Engelli ve Yaşlılarda Sosyal Hizmetler, Bakım, Rehabilitasyon ve Sağlık Turizmi olmak üzere 4 ana oturum gerçekleştirilen I.Orta Karadeniz Engelli ve Yaşlı Sağlığı Kongresine geçildi.

Kongrenin OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, ÖMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Davut Güven’in oturum başkanlığı yaptığı ilk oturumunda Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci Darülaceze’nin çalışmları hakkında bilgiler verdi.

Cebeci; “ Asıl olan Darülacezenin Yapısı ve Darülacezenin takip etiği yol iz. Biz, biz millet olarak bin yıllık tarihimizde Selçuklu Osman vesaire günümüzde de Suriye’den Irak’tan farklı ülkelerden yine insanlar dara düşütü zaman Türkiye’ye dönüyor, Türkiye bunlara kucak açıyor Türkiye’ye sığınıyor. Demek ki biz 650 Selçuklu ile 1000 yıl yönettiğimiz topraklarda ne onların dinine müdahale etmişiz ne ırkını değiştirmişiz nede jenosit yani katliam yapmışız. Ama bu gün dünyanın gözü önünde bu gün dünyayı yönettiğini iddia edenler insanları katlediyorlar ve dünya buna seyirci kalıyor. Efendim iktidarlar gelir gider medeniyetler kalıcıdır. Onun için geçmişi ile İslam medeniyeti yeryüzünü idare edecek bana göre tek medeniyettir niye bütün ırkları bütün dineri kapsayan dindir. Karanlık bulutlar bizi yıldırmasın ve korkutmasın doğacak gün hakkın ve adaletin günü olacaktır.” Dedi.

Daha sonra ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Yardımcısı Ahsen Arıöz Bozkuş ise Yaşlı ve Engelliye Yönelik Sosyal Hizmetler konulardan bilgiler aktardı.

Oturumda Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve YAŞAM Müdür Prof. Dr. Emine Özmet ve ÖMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Davut Güven sunumlarını yaptı.

Kongrenin öğleden sonraki bölümünde ise Ankara Üniversitesi, T.C. Sağlık Bakanlığı Giresun Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi, Haliç Üniversitelerinden öğretim üyeleri sunumlarını gerçekleştirdiler.

Kongrenin ilk günü sözlü bildirilerin yapılması ile sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR