Şeker Pancarı Hasadı Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Geçtiğimiz hafta itibari ile Havza’da başlayan şeker pancarı hasadı çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Şeker Pancarı Hasadı Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Geçtiğimiz hafta itibari ile Havza’da başlayan şeker pancarı hasadı çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Amasya Şeker Fabrikası Havza Bölge Tarım Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar ile geçen seneye göre ekim alanı yaklaşık 3 kat artan şeker pancarı hem fiyatı hem de verimi ile bu sene yağışlar nedeni ile buğday ve ayçiçeğinden aradığını bulamayan çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Geçtiğimiz hafta itibarı ile hasadı başlayan şeker pancarında bu yıl Havza’da 14 bin ton rekolte beklenmekte.

26 mahallede 286 çiftçi tarafından 3 bin 14 dekar alanda ekim yapılan şeker pancarı dekarda 5 ila 8 ton arasında verim vermekte.

Pınarçayır Mahallesi Çiftçilerinden Murat Çay şeker pancarı hasadının başladığını belirterek; “ Bazı komşularımız ile imece usulü ve yevmiyeli çalışanlarımız ile hasadımıza devam ediyoruz. Kesip temizlediğimiz pancarları fabrikaya yada burada bulunan kantara götürüyoruz.  Tartıp mahsulümüzü teslim ediyoruz. Ufak tarlalarda elde söküm yapılıyor. Büyük tarlalarda ise makineli söküm yapılmakta.  Bu yıl yağışlardan dolayı rekoltede düşüş var. Yağışlarda ekim yaptık. Toprak sertleştiği için ürün taban yapmadı. Buna rağmen şükürler olsun aşağı yukarı 8 ton çıvarında ürün aldım. Gübreli yerlerde rekolte daha yüksek. Açıklanan fiyatlardan memnum. Şuanda çiftçilerin en ideal para bırakan ürünü şeker pancarı. Ayçiçeği masrafını ancak kurtarıyor, buğday desen bu sene yağışlardan ötürü olmadı. Masrafını ancak kurtardı. Allah bereket versin yağışlara rağmen pancar en iyisi.” Dedi.

Şeker pancarı alım çalışmalarının devam ettiği Çayırözü alım merkezinde çalışmaları inceleyen ve ilgililerden bilgiler alan Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyesi Veli Kurt yapmış olduğu açıklamada 2023 yılı şeker pancarı hasadının başlaması ile birlikte fabrika olarak alım çalışmalarına başladıklarını belirterek; “ Havza bölgesinde geçen yıl bin dekar alanda 5 bin ton pancar elde edilirken bu yıl bin dekar ekim alanını 3 bin 14 dekar alana çıkardık. İnşallah 14 ila 15 bin ton arasında bir rekolte bekliyoruz.  Ekim alanın artmasında en büyük etken fabrika olarak alım fiyatını ekimden önce açıkladık. Ton başına 2 bin lira olarak açıkladığımızdan ekim alanlarında artış oldu.  Geçen yıla göre ekim alanlarımız 3 kat arttı. Daha fazla olacaktı ama yağışlardan dolayı ekim yapamayan çiftçilerimiz oldu. Bu çıtayı önümüzdeki yıl daha da yukarıya çıkaracağız. Şeker fabrikası olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız.” Dedi.

Kurt fabrika olarak çiftçilerin ekimden söküme kadar desteklendiğini ifade ederek; “ Fabrika olarak çiftçimize gübresini, ilacını, ekim avansını veriyoruz. Çiftçimizden aldığımız ürünlerden bunları tahsil ediyoruz. Yani çiftçimiz hiçbir masraf yapmadan ürününü hasat edebiliyor. Bu yıl bölgemizde pancar verimi güzel. Ortalama 5 ila 7 ton bir verim elde edildi. 7 ton verim elde eden bir çiftçi dekar başı 14 bin lira alıyor. Pancar eken bir çiftçi bir dekardan 14 bin lira para alırken; bölgemizde ayçiçeği dekara 250 kilo veriyor dekara 3 bin lira alıyor. Bir dönüm ayçiçeğinden 3 bin lira alırken bir dekar pancardan 14 bin lira alacak. Bu da önümüzdeki dönem bu ekim alanının daha da yukarı çıkacağı ve tonajımızın da yükseleceğinin bir göstergesidir. Göreve geldiğimiz günden bu yana çiftçimizin yanındayız ve çiftçilerimize tüm desteğimizi veriyoruz.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR