Havza’nın 42 Yıllık Bakkal Amcası

Samsunun Havza ilçesinde mahallenin bakkal amcası 62 yaşındaki Yusuf Us geçici olarak başladığı bakkallık mesleğini 42 yıldır sürdürüyor.

Havza’nın 42 Yıllık Bakkal Amcası

Samsunun Havza ilçesinde mahallenin bakkal amcası 62 yaşındaki Yusuf Us geçici olarak başladığı bakkallık mesleğini 42 yıldır sürdürüyor.

Havza Yeni Mahallede liseden mezun olduktan sonra 1981 yılında geçici olarak bakkal dükkanı açmaya karar veren Yusuf Us halen mesleğini severek yapıyor.

42 yılda hiç yer değiştirmeyen, çevirmeli telefonu, kefeli terazisi ve kasetçaları ile mahallesine hizmet eden Bakkal Yusuf Us geçen zaman içerisinde bir mahallenin bakkal amacı oldu.

Özellikle mahalle çocuklarının sıklıkla ziyaret ettiği bakkal dükkanı sıcaklığı ve görüntüsü ile insanlara nostaljik anlar yaşatıyor.

Mahallenin bakkal amcası Yusuf Us 1980 yılında liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavlarını hazırlanmaya başladığını belirterek; “Bu sırada daha öncede bir başkası tarafından bakkal olarak işletilen ve uzun bir süre kapalı olan dükkanın açılması için talepler geldi. Komşularımız ‘burası boş durmasın, bir bakkal aç. Yakınca alışverişimiz yapalım.’ Talepleri geldi. Bende üniversite sınavına hazırlanırken bir taraftan da burayı açtım. Burayı geçici olarak açtım aslında. Daha sonra işimi sevdim ve aradan yıllar geçti ve 42 yıl geçti.” Dedi.

42 yıldır aynı mahallede ve aynı yerde mahalle sakinlerine hizmet ettiğini belirten Us; “Önceden bu mahallede duran, çocukluğu bu mahallede geçen çocuklardan şimdi büyüyüp başka mahallere ve illerle giden insanlar yıllar sonra gelip ‘beni tanıdı mı ağabey? Beni tanıdın mı amca?’ diyorlar. Tabi bir kısmını tanıyoruz, bir kısmını tanıyamıyoruz ama onlar eski anılarını, eski çocukluk yıllarını hatırlamak için bakkala gelip ziyaret ediyorlar. Gelenler ‘Bu bakkalın çocukluğumuzda ayrı bir kokusu vardı. Yine aynı kokusu devam’ ediyor diyorlar. Benim için bu koku hep aynı ama onlar için çocukluk anılarında ki koku çok değişik oluyor.” Dedi.

Dükkanı açtığında çocuk olan neslin zaman içerisinde büyüdüklerini ve şimdi onların çocuklarında hizmet ettiğini ifade eden Us; “ Yıllar içerisinde bakkalımıza gelen çocuklar yıllar içerinde büyüdüler ve genç nesil oldu ve onların çocukları oldu. Onların çocukları geldiği zaman söylüyorlar ’Babamlarda bu bakkaldan alışveriş yapıyormuş, geliyorlarmış’ diye. Tabi oda bizi ayrı bir mutlu ediyor.” Dedi.

Her mesleğin kendine göre bir zorluğu olduğunu söyleyen Yusuf Us; “ Her mesleğin kolay tarafında zor tarafı da var. Bizler küçük esnafız. Gittikçe işlerimiz zorlaşıyor. Büyük marketlerin açılması ve çoğalması mahalle bakkallarını sıkıntıya sokuyor. Halkımızdan mahalle bakkallarına, küçük esnafa destek vermelerini, alışverişlerini buralardan da yapmalarını bekliyor ve istiyoruz. 42 yıldır aynı mahallede aynı yerimde severek bakkallığa devam ediyorum. Gücüm yetiğince bu mahallenin bakkal ağabeyi, bakkal amcası olarak devam etmek istiyorum. İnşallah hayırlısı olur.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR