Havza’da Ayçiçeği Hasadı Başladı

Samsunun Havza ilçesinde ayçiçeği hasadı başladı.

Havza’da Ayçiçeği Hasadı Başladı

Havza’da yaklaşık 90 bin dekar alana ekili olan yağlık ayçiçeği hasadı ilk olarak Dereköy ve Demiryurt Mahallelerinde başladı. Hasadın başlaması ile birlikte bu yıl yaşanan yağış ve kuraklık nedeni ile bir önceki seneye göre düşüş göstererek rekoltenin 18 bin ton olması bekleniyor.

Hasadın başlaması ile birlikte tarlalarda biçerdöverler tarafından yağlık ayçiçekleri biçilmeye başladı.

Demiryurt Mahallesi sakinlerinden çiftçi ve biçerdöver sahibi Ramazan Erdoğan 2023 yılı hasadının Dereköy ve Demiryurt Mahallerinden başladığını belirterek; “İlk aldığımız verilere göre ortama dönümde verim 180 ila 200 kilo arasında. Çiftçilerimize hayırlı olsun.” Dedi.

Erdoğan şuan için biçerdöverin dönüm başı aldığı fiyatın netleşmediğini ama dönüm başı 180 ila 200 lira arasında ücretle biçim yaptıklarını ifade etti.

Ürünlerini hasat eden çiftçilerin ise Havza Buğday Pazarına getirmesi ile birlikte burada hasatla doğru orantılı olarak hareketlilik başladı ve Havza Buğday Pazarı esnafında yağlık ayçiçeği alımına başladı.

Pazarda yürütülen yağlık ayçiçeği alım faaliyetleri hakkında bilgiler veren Havza Buğday Pazarı Derneği Başkanı Sencer Gedik 2023 yılı ayçiçeği hasadının başladığını ve hasat dönemimin çiftçiye hayırlı olmasını dileyerek; “ Havza Buğday Pazarında 16 esnafımız 6 alım noktasında ayçiçeği alımı yapmakta. Bu sene Havza civarında 18 bin ton rekolte bekliyoruz. Bu 18 bin ton ürünün geçen yıllara oran yaptığımızda Havza Buğday Pazarına 13 bin ton kadarının gelmesini bekliyoruz. Fiyat konusuna geldiğimizde geçen seneki fiyatlar ile aynı seviyelerde. Ama girdi maliyetleri çok yükseldi. Çiftçilerin bu durumdan muzdarip olduğunu biliyoruz ama bir yandan da ülkede yüksek enflasyon ile mücadele ediyoruz. Hem yağ fiyatları yükselmesin istiyoruz hem de çiftçilerimiz zarar etmesinler istiyoruz. Bu dengeyi inşallah devletiz destek primleri bu açığı kapatacağını düşünüyorum. Bizim çiftçilerden istirhamımız yaş ürün hasat etmemeleri. Hasat için acele etmemeleri gerekiyor. Biz buğday pazarı olarak çiftçilerimizin her türlü arkasındayız. Ürünlerini değerinde alıyoruz. Hayırlı ve bol bereketli kazançlar diliyorum. ” Dedi.

Öte yanından Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç ve Oda Başkan Yardımcı İlhamı Oğuz yağlık ayçiçeği tarlalarında incelemelerde bulundular.

Havza’da yağlık ayçiçeği ekim alanları ve hasadı hakkında bilgiler veren Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç Havza’da yaklaşık 90 bin dekar alanda ayçiçeği ekimi yapıldığını ve bunun 86 bin dekarının çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olduğunu belirterek; “2023 ayçiçeği hasat sezonuna gelindi. Sezonumuz ayçiçeği üretimi açısından iyi geçmedi. Beklenilen rekolte de oluşmadı kuraklık nedeni ile. Ama sulanır arazilerimizde verim daha iyi ve fena değil. Kuru tarım alan yapılan kurak arazilerimizde verim düşüklüğü çok. Aynı zamanda açıklanan alım fiyatı da çiftçiyi tatmin etmedi. Geçen seneki 2022 yılındaki fiyatlar ile aşağı yukarı bir lira fark var, nerde ise aynı fiyat diyeceğiz. Ama girdilerde çeşidine göre yüzde 100 ila yüzde 150 değişme var. Çiftçi bu sezonu zor geçirecek. Birde bölgesel olarak ayçiçeğinde fiyat  farklılık var. Emsal teşkil eden diğer kooperatifler mesela Trakya Birlik gibi Konya Şeker gibi. Trakya Birliği biz bugün ki alım fiyatlarına baktık. 44 yağ oranında olan ayçiçeği 14 ila 15 lira arasında. Bölgemize baktığımızda en yüksek fiyat tonu brütte 12 bin 700 lira 12 bin lira. Budan çiftçiyi mağdur ediyor. “dedi.

Genç bölgedeki ayçiçeğinin yağ oranının çiftçiler tarafından bilinmediğini ifade ederek; “ Yağ oranını ölçecek bir makineyi ziraat odası olarak alalım tek çiftçimiz hizmetine verilim istedik oda kabul görmedi. Bizim yağ oranımız 44 mü 46 mı buda belli değil. Çiftçimiz adına hiç hoş bir sezon geçirmeyeceğiz. Önümüzdeki sezon ayçiçeği ekim alanında düşüş olacağını tahmin ediyorum.” dedi.

Bölge çiftçilerinden Fehmi Sezen ise 50 dekar ayçiçeği ekimi yaptığını belirterek; “ Sulama yaptığımız tarlalarda verim diye denilecek seviyede, sulayamadığımız tarlalarda ise kötü. Tabanına ve üstüne attığımız gübre belli, dönümüne harcadığımız para belli. Açıklanan fiyattan memnun değiliz.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR