SBB Ziraat Odalarına Taş Toplama Makinesi Dağıtıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından “Çiftçinin Ayağına Taş Değmeyecek” sloganı ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) finansman katkısıyla uygulanan “Tarımda Mekanizasyonun Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında temin edilen taş toplama makineleri düzenlene programla Havza, Kavak, Ladik ve Vezirköprü Ziraat Odalarına teslim edildi.

SBB Ziraat Odalarına Taş Toplama Makinesi Dağıtıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından “Çiftçinin Ayağına Taş Değmeyecek” sloganı ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) finansman katkısıyla uygulanan “Tarımda Mekanizasyonun Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında temin edilen taş toplama makineleri düzenlene programla Havza, Kavak, Ladik ve Vezirköprü Ziraat Odalarına teslim edildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve DOKAP tarafından desteklenen Samsun ve ilçelerinde tarımsal üretimde kullanılan yeni tarım tekniklerinin ve tarımsal mekanizasyonun tanıtılması ve yaygınlaştırılması ile ekili tarım alanlarında verimde artış sağlamak ve ekonomik değeri yüksek, kaliteli ürünler yetiştirmek amaçlayan proje kapsamında temin edilen taş toplama makinesi düzenlenen Havza, Kavak, Ladik ve Vezirköprü Ziraat Odası başkanlarına teslim edildi.

Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yanında düzenlenen törende konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Ali Korkmaz projenin amacının Samsun genelinde tarımda mekanizasyonun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının amaçlandığını belirterek; “Terme ve Bafra ilçelerinde çeltik tarımında kullanılmak üzere 3 adet sarmal vinç alınmış olup Bafra Ziraat Odasına ve Terme Çeltik üreticileri Birliğine teslim edildi. Bu gün ise proje kapsamında Havza, Kavak, Vezirköprü ve Ladik Ziraat Odalarına taş toplama makinelerini teslim edeceğiz. Buralardaki çiftçilerimiz odalardan bu makineleri alarak arazilerindeki taşları kolaylıkla temizleyerek tarıma kazandırmalarını hedeflemekteyiz. Projenin üçüncü etabında ise sap parçalama makinesi alarak ihtiyaç duyan ziraat odalarımıza teslim edeceğiz.”dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahatin Özdemir ise Havza’da tarımsal alanda Samsun Büyükşehir Belediyesi ve DOKAP işbirliği ile önemli yatırımlar yapıldığını belirterek; “Bu gün ilçemize sundukları ve bundan sonrada sunacakları imkanların bir göstergesi olan teslim törenindeyiz. Ziraat Odalarımızın her ne kadar kendi bütçeleri de olsa bu tarz destekler ve eş finansmanlar odalarımıza ve üyelerine önemli imkanlar sağlamakta. Bizlerde elimizden geldiğince üst kurumlar ile koordinasyonda hem de eksik kalan yerlerde kendi imkanlarımız dahilinde ziraat odamıza yardımcı olma gayret ile ilçemizin tarımsal gelişime katkı sunmak için çalışmaktayız. Çiftçilerimize hayırlı olsun.” Dedi.

DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir ise Havza’da DOKAP tarafından desteklenen projeler hakkında bilgiler vererek önümüzdeki yıl Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün 50 milyon liralık bir bütçesi söz konusu olduğunu ve DOKAP olarak bölgeye faydası olacak projelere destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram ise Samsunun bir tarım şehir olduğunu belirterek; “Tarımın değerini en son geçirdiğimiz pandemi bütün dünyaya tekrar hatırlattı. Nihayetinde Samsun bu anlamda önemli bir şehir. Bizin üç tane büyük ovamız var. İrili ufaklı ovalarımızda mevcut. 950’nin üzerinde köy var ve bu köylerinin hepsi üretici. Biz köylüyü üretici pozisyonunda tutmak, köylüyü köyde tutmak istiyoruz. Onun içinde şehirde ne var ise; Samsun Büyükşehir Belediyemizin böyle bir felsefesi var köylümüze de köylüye de onu götüreceğiz. Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımızdan son birkaç senedir DOKAP destekli iyi projeler gelmeye başladı. Tarım ile de ilgili standart herkesin yaptığı şeyleri yapmak şekilde değil, gördüğümüz köye yada ilçeye fayda sağlayacak, bir fark oluşturacak, artı değer oluşturacak yaptığımız iş ona bakıyoruz. Bu makineleşmede bunlardan biri. Eğer makineli tarıma geçmediyseniz, eğer arazilerinizi giderek küçültüyorsanız verim düşüyor. Verimin düştüğü yerde de o işi kimse yapmaz. Biz hem bu makineleşmeyi arttıracağız hem bunun yanında başka türlü tohumda gübrede, üretilen ürünün yeniliğinde, çeşidinde şehrimize köylerimize ilave yenilikler getireceğiz. Bunu DOKAP ile Ziraat Odalarımız ile İlçe Belediyelerimiz ile başka teşkilatlarımız ve merkezi hükümetimiz ile birlikte yapacağız. Üretim olacak, üretimden herkes payı alacak bu şekilde de Türkiye’de refah, mutluluk artacak. Samsun’da mutlu şehir olacak. Tabi bunu biz ilçe belediyelerimiz ile hep beraber yapmayı hedefliyoruz. Bu bakımdan da hep birlikte güzel bir çalışma sergiledik. Samsun şuan belediyecilik bakımında ilçeleri ile büyükşehri ile örnek bir şehirdir. Farkımız inşallah zaman içerisinde öne çıkacaktır. Bu makinelerin üreticilerimize, köylülerimize, odalarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından proje kapsamında yüzde 70’i DOKAP destekli olarak temin edilen 1 milyon 317 bin 778 lira değerindeki 4 adet taş toplama makineleri Havza, Kavak, Ladik ve Vezirköprü Ziraat Odası Başkanlarına teslim edildi.

Taş toplama makinesini teslim alan Havza Ziraat Odası Başkanı Samsun Büyükşehir, DOKAP ve Havza belediyesinin tarıma büyük hizmetleri olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Programa Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Ali Korkmaz’ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Bayır, Ak Parti Havza İlçe Başkanı Mustafa Kurkmazlı, ziraat odaları başkanları ve davetliler katıldılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Kenevir İşleyecek Fabrikanın Tanıtımı Yapıldı
Havza’da Kenevir İşleyecek Fabrikanın Tanıtımı Yapıldı
MHP’de Müracaatlar Başladı
MHP’de Müracaatlar Başladı