Ücretsiz Lenfödem Tedavisi İle Hastalara Umut Oluyor

OMÜ bünyesinde 2019'da kurulan merkez ise Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı'na bağlı poliklinik ve tedavi üniteleriyle, fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastalara hizmet veren merkez başarılı lenfödem terapileri ile hastaların yaşam kalitesini arttırıyor

Ücretsiz Lenfödem Tedavisi İle Hastalara Umut Oluyor

Samsun'un kaplıcalarıyla ünlü Havza ilçesindeki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde Lenfödem tedavisi başarılı ve ücretsiz olarak uygulanıyor. Havza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. İlker İlhanlı; “Özellikle meme kanseri cerrahisi sonrasında kolda meydana gelen lenfödem vakaları ile kadın hastalıkları cerrahisi sonrası bacakta meydana gelen lefödem vakaları ile sıklıkla karşılaşmaktayız.” Dedi.

OMÜ bünyesinde 2019'da kurulan merkez ise Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı'na bağlı poliklinik ve tedavi üniteleriyle, fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastalara hizmet veren merkez başarılı lenfödem terapileri ile hastaların yaşam kalitesini arttırıyor.

Özellikle lenf bezlerinin alındığı meme veya yumurtalık kanseri gibi cerrahi operasyonlar sonrası, radyoterapi, travma, selülit ve lenfanjit enfeksiyonları sonrası gelişen rahatsızlığın tedavisinde bölge ücretsiz lenfödem terapi hizmeti veren Havza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine özellikle Amasya, Samsun ve Çorum’dan hastalar müracaat etmekte.

Lenfödemin tanımı ve tedavi hakkında AA muhabirine bilgiler veren OMÜ Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Havza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. İlker İlhanlı, Lenfödem’in lenf sıvısının çeşitli nedenler ile dokularda birikmesin neticesinde kollarda ve bacaklarda şişliklerle karşılarına çıkan bir hastalık olduğunu belirterek; “ Hücreler doku sıvısı dediğimiz bir sıvı içerisinde yaşamaktadırlar ve hücrelerden meydana gelen atık maddeler lenf sıvısı ile lenf kanalları üzerinden, önce lenf bezleri tarafından filtre edildikten sonra normal kan dolaşımı içerisine salınmakta. Çeşitli nedenler ile bu dolaşımda meydana gelebilecek sıkıntılar dolayısı ile lenfödem hastalığı karşımıza çıkmakta. Nedenlerinin başında en sık karşımıza çıkan cerrahi müdahaleler. Özellikle meme kanseri cerrahisi sonrasında kolda meydana gelen lenfödem vakaları ile kadın hastalıkları cerrahisi sonrası bacakta meydana gelen lefödem vakaları ile sıklıkla karşılaşmaktayız.” Dedi.

Prof. Dr. İlker İlhanlı Lenfödem’de en büyük risk faktörünün ailesel faktörler olduğuna değinerek; “ Ailede eğer lefödem hastalığı söz konusu ise bireylerde de ilerleyen zamanlarda lenfödem gelişme ihtimali yüksek olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında dolaşımda meydana gelen bazı bozukluklarda lenf sisteminde akımı bozarak lenfödemi meydana getirebiliyor. Bin kişide bir görülmekle beraber aslında azımsanmayacak kadar lenfödem vakaları ile karşı karşıya kalabiliyoruz.” Dedi.

Prof. Dr. İlker İlhanlı Lenfödemin bazı rahatsızlıklar ile karıştırılabildiğini belirterek; “ Ayırıcı tanısına bakacak olursak eğer; Lenfödem özellikle toplar damarlardaki özellikle toplar damarlardaki dolaşım bozuklukları ile meydana gelen şişlikler ile karışabiliyor. Bunun dışında kalp, böbrek, karaciğer, romatolojik iltihaplı romatizmalar gibi sistemik hastalıklar ile karışabiliyor ve bunların ayırıcı tanısının mutlaka yapılması gerekiyor. Hastalar genel olarak bazen tek taraflı bazen çift taraflı kol ve bacaklarda şişlik şikayetleri ile başvuruyorlar bizlere. Kollar ve bacaklarda belirli çap artışları ile geliyorlar. Bunun dışında ağrı, hareket kısıtlılığı gibi sorunlar ve ciltte meydana gelen yara problemleri ile bizlere başvurabiliyorlar. “ dedi.

Lenfödem tedavisi ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. İlker İlhanlı; “Tedavisinde ise lenf masajı, bandajlama ve basınç giysileri söz konusu. Bunlar ile beraber yapılan eksersizler ile beraber lenfödem tedavisini yapıyoruz. Oldukça uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir tedavi alanıdır. OMÜ Tıp Fakültesi Havza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde de alanında tecrübeli ve uzman doktorlar tarafından teşhis konulan hastalara yine tecrübeli, uzman ve sertifikalı fizyoterapistlerimiz eşliğinde lefödem tedavisini başarılı ve ücretsiz bir şekilde uygulamaktayız. Merkezimizde seanslardan herhangi bir ücret talep edilmeden başarılı bir şekilde tedavi uygulamalarımız devam etmekte.”dedi.

Havza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde görevli Fizyoterapist Elif Ulukan aynı zamanda lenfödem fizyoterpisti olarak görev yaptığını belirterek; “Lenfödem terapi eğitimimi Academy Of Llymphatic Studies’den (ACOLS)aldım. Uluslar arası geçerliliğe sahip ve Sağlık Bakanlığı onaylı tek sertifika programı olan bir sertifikaya sahibim. Hekimler tarafından tanı konulan hastaların gerekli ölçümleri yapılıyor. Volümetrik ve mezüre yardımı ile yapılan ölçümler aldıktan sonrası model lenf drenajını ve bandaj tedavisine başlıyoruz. Yaklaşık 30 seans sonunda hastayı bası giysisi giydirip taburcu ediyoruz.”dedi.

Amasya’nın Suluova ilçesinde ikamet eden ve merkezde Lefödem tadavis görmekte olan 21 yaşındaki Osman Oran, 4 yaşından beri osteokondrom hastalığı ile mücadele ettiğini belirterek; “ 4 yaşımdan bu yanan ameliyat oluyorum. Yaklaşık 12 kere ameliyat oldum. Yaklaşık 4 ay önce ayağımdan ameliyat geçirdim. Ameliyat sonrası ayağımda şişlikler oluştu ve yaşam alanım kısıtlandı. Şikayetlerim artınca Havza Fizik Tedavi Merkezinden randevu aldım ve gerekli tedaviye başladık. Buraya Suluova’dan gidip gelmekteyim. Yapılan tedaviler ile şişlerin bayağı azaldı ve yaşam alanımı yeniden kazandım. “dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Kenevir İşleyecek Fabrikanın Tanıtımı Yapıldı
Havza’da Kenevir İşleyecek Fabrikanın Tanıtımı Yapıldı
MHP’de Müracaatlar Başladı
MHP’de Müracaatlar Başladı