Buğday Hasadının Tamamladığı Havza’da TMO Alımları Devam Ediyor

Hububat hasadının tamamlandığı İlçemizde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından buğday alım çalışmaları devam ediyor.

Buğday Hasadının Tamamladığı Havza’da TMO Alımları Devam Ediyor

Hububat hasadının tamamlandığı İlçemizde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından buğday alım çalışmaları devam ediyor.

182 bin 500 dekar alanda yaklaşık 91 bin ton buğday rekoltesi beklediği Havza’da Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç ve yönetim kurulu üyeleri TMO Havza Ajans Amirliği alım sahasını ziyaret ederek hububat alım çalışmaları hakkında bilgiler alarak ürün teslim etmeye gelen çiftçiler ile sohbet ettiler.

Günlük ortalama 700 ila 750 ton hububat alımı gerçekleştirilen ve alımların başladığı günden buyana yaklaşık 11 bin ton buğday alımı yapılan TMO Havza Ajans Amirliği alım sahasında çalışmaları takip eden ve çalışmalar hakkında bilgiler alan Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç ziyaret sonrası yapmış olduğu açıklamada Havza’da hububat hasadının tamamlandığını belirtti.

Havza Ajans Amirliğine ürün teslim eden İlyas Ulus randevu sisteminin çevre ilçelere göre çok iyi şekilde yürüdüğünü belirterek tesiste modernizasyon çalışması yapılması gerektiğini belirtti.

Buğday hasadı ve TMO alım çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç TMO tarafından buğday alımının devam ettiğini ifade ederek; “ TMO Havza Ajans Amirliği tarafından randevulu olarak günlük 700 ila 750 ton buğday alımı yapılmakta. Randevu sisteminin devrede olasından dolayı sıkışıklık yaşanmamakta. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, TMO Samsun Baş Müdürü Derya Şahinler ve TMO Havza Ajans Müdürü Selçuk Göktaş’ın koordineli çalışmaları ve bizlerin talepleri üzerine alım uygulamasında geçen seneye göre farklıklar oldu. Bu farklılıklar çiftçilerimiz açısından çok önemli idi. Geçen sene Eylül 1’e kadar alım yapıldı. Bu sene ise çiftçinin elinde mal bite kadar alım yapılacak. Bu sözü TMO Genel Müdürümüz verdiler. Bu bizim çiftçimizin elini rahatlattı. Çünkü Havza’da hasat diğer bölgelere göre daha geç bitmekte. “ dedi.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç TMO Havza Ajans Amirliği tarafından yaklaşık 11 bin ton buğday alımı gerçekleştirildiğini belirterek; “Ajans Müdürlüğümüzden aldığımız bilgilere göre 18 bin ton ürünün teslimi için randevu oluşturulduğunu öğrendik. Bu yıl buğday çiçekte iken buğday sezonun yağışlı geçmesi nedeni ile rekolte kaybımız var. İlçemizde Çiftçi Kayıt Sistemine göre 182 bin 500 dönüm buğday ekilişi görülmekte. Bölgemizde ortalama rekolte yaklaşık 500 kilogram civarında. Bu ürün bir kısmı TMO’ya, bir kısmı tohumluk ayrılacak, bir kısmını ise tüccar alacak. Şuan içi buğday alımı ile ilgili bir sıkıntımız yok. Çiftçilerimiz ile ziyaret esnasında görüştüm ve herkes gayet memnun. Burada TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, TMO Samsun Baş Müdürü Derya Şahinler ve TMO Havza Ajans Müdürü Selçuk Göktaş’ın gayretli ve özverili çalışmalarını gördük. Ajans amirliğimiz gece 11’lere kadar alım yaptı. Sayın Genel Müdürümüzden işçisine kadar TMO çalışmaları teşekkürü sonuna kadar hak ediyor. Çiftçilerimiz, Yönetim Kurulum ve şahsım adına kendilerine teşekkür ederim.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR