Havza’da Özel Öğrencilere Müzik İle Eğitim Veriliyor

Havza'da bulunan Havza Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde eğitim alan öğrencilere müzik ile birlikte eğitim veriliyor. Amatör olarak müzik ile ilgilenen, piyano ve akordiyon gibi müzik aletlerini kullanabilen Havza Milli Eğitim Müdürü Mehmet Oğuz Ertuğ gönüllü olarak müzik derslerine eşlik ediyor.

Havza’da Özel Öğrencilere Müzik İle Eğitim Veriliyor

Havza'da bulunan Havza Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde eğitim alan öğrencilere müzik ile birlikte eğitim veriliyor. Amatör olarak müzik ile ilgilenen, piyano ve akordiyon gibi müzik aletlerini kullanabilen Havza Milli Eğitim Müdürü Mehmet Oğuz Ertuğ gönüllü olarak müzik derslerine eşlik ediyor.

2015 yılında hizmete giren ve bölgede İlkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki özel öğrenciye eğitim verilen merkezde özel öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve sosyal hayata adapte olmalarını sağlamak için eğitim veriliyor.

Bu eğitimler kapsamında yer alan müzik dersi ile öğrencilere iletişim kurma, göz teması ve ritim duygusu gibi özel öğrencilerin hayatını kolaylaştıracak beceriler edindiriliyor. Okulun müzik sınıfında öğrenciler eğlenceli vakit geçirirken bir taraftan da hayatlarını kolaylaştıracak beceriler elde ediyorlar.

Okulda verilen müzik eğitimlerine uzun yıllar merkezin müdürlüğünü yürüten, amatör olarak müzik ile ilgilenen, piyano ve akordiyon gibi müzik aletlerini kullanabilen Havza Milli Eğitim Müdürü Mehmet Oğuz Ertuğ gönüllü olarak eşlik ediyor.

Havza Milli Eğitim Müdürü Mehmet Oğuz Ertuğ Havza Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde uzun yıllar görev yaptığını belirterek; “ Burada ki öğrencilerimiz özel eğitime ve ilgiye ihtiyaç duyan orta ve ağır zihinsel engeli olan öğrencilerimiz. Müzik öğretmenlerimiz ile birlikte öğrencilerimize müzik eğitimi veriyoruz. Müzik eğitiminin bu öğrenciler üzerindeki olumlu etkilerini tecrübelerimiz ile gördük. Ben müziği amatörce de olsa seven biriyim. Piyano ve akordiyon çalarak özel çocuklarımızın güzel zaman geçirmelerini, ritim duygularını geliştirmelerini sağlamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın müzik derslerinde mutlu olduğunu bildiğim için ara ara buraya gelerek bu okulda müzik öğretmenlerimiz ile birlikte Piyano başında olsun, akordeon başında olsun onlara eşlik ediyorum. Herkesin mutlu olduğunu görmekte bizleri mutlu ediyor. Eğitim öğretime de bu şekilde bir katkı sunmaya çalışıyorum.” Dedi.

Havza Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı ve Müzik Öğretmeni Anıl Kızılırmak ise 7 yıldır okulda görev yaptığını ifade ederek; “ Bazı çekinceler ile geldiğim bu okulda meslek hayatımın en güzel dönemini geçiriyorum. Müzik derslerimiz bir keyif ve enerji atma dersi olarak görülebilir. Özel çocuklarımızla perküsyon ağırlıklı çalışıyoruz. Şarkı söyleyebilen öğrencilerimiz var. Onlar ile türküler söylüyoruz. Bu çalışmalarımızın öğrencilerimiz üzerinde çok ciddi katkılar sağlamakta. Yapılan eğitimler ile çocuklarımızın ritim duygularında çok güzel gelişmeler sağladık.Çocuklarımız takım çalışması, takım ruhunun ne olduğu konusunda güzel kazanımlar elde ettiler. Artık bir arada gurup halinde de müzik yapabiliyorlar. Bunun yanı sıra bireysel çalışmalarda da başarılı oluyorlar. Biz burada çocuklarımızın sosyal ilişkiler kurmaları konusunda çok çok dikkat ediyoruz. Bizim çocuklarımızın sosyal ilişkilerinin çok iyi olması gerekiyor. Bunun müzik dersi ile bu alanda kazanım elde etmeleri bakımından çok büyük bir köprü olduğunu düşünüyorum. Göz teması gibi, iletişim becerileri gibi kazanımları müzik dersi sayesinde öğrencilerimize kazandırıyoruz. “ dedi.

Havza Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müzik Öğretmeni Güneş Parlak ise 1 yıldır merkezde görev yaptığını ve daha önce özel eğitim kurumlarında görev yapmadığını belirterek; “Daha öncesi özel eğitim kurumlarından korkuyordum açıkçası. Hiçte çalışmamıştım. Ama korkmamam gerektiğini bizzat çalışarak öğrendim. Çünkü burada ki çocuklar bir birlerinden çok farklı çocuklar. Engelleri var fakat kalpleri engelsiz. Sevgi ile bir çok şeyi yapabiliyoruz burada. Çocuklar sizin onları sevdiğinizi çok iyi anlayabiliyorlar. Gözünüzden her şeyi anlayabiliyorlar. Çünkü bu çocuklarımızın yüreğinde saf ve karşılıksız bir sevgi var. Ben onları çok seviyorum. Sevgi ile yola çıktım. Baha önceki tecrübelerim bu okul için yetersiz kalmıştı. Burada yeniden mesleğe başladım ve yeniden öğretmenliği öğrendim ve çocuklarımız ile öğrenmeye devam ediyorum.” dedi.

Özel çocuklar ise müzik dersinde çok eğlendiklerini belirttiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ücretsiz Lenfödem Tedavisi İle Hastalara Umut Oluyor
Ücretsiz Lenfödem Tedavisi İle Hastalara Umut Oluyor
30 Ağustos Zafer Bayramı Voleybol Halk Turnuvası Sona Erdi
30 Ağustos Zafer Bayramı Voleybol Halk Turnuvası Sona Erdi