Atatürk’ün Havza’ya Gelişinin 104. Yıl Dönümü

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza’ya gelişinin 104. yıldönümü Samsunun Havza ilçesinde çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Atatürk’ün Havza’ya Gelişinin 104. Yıl Dönümü

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza’ya gelişinin 104. yıldönümü Samsunun Havza ilçesinde çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Büyük Önder'in Havza’ya gelişinin 104. Yıl kutlamaları ilk olarak Mehmetçik Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.

Çelenk koyma törenine, Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Vedat Boyraz, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Çelenk sunma törenin ardından İlçe stadında düzenlenen 25 Mayıs resmi kutlama programına geçildi.

Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir bir Havzalı olarak her zaman gurur duyduğunu belirterek; “Bugün, Samsun’da yakılan özgürlük ateşinin, Havza’da ilk kıvılcımının atıldığı ve Erzurum’da, Amasya’da, Sivas’ta ve karış karış tüm Anadolu’da tutuştuğu, Afyon ovasında 30 Ağustos’ta alevden sele dönüştüğü gündür. Bu gün Baş Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş mücadelesinde esareti tarihin hiç döneminde kabul etmeyen, karakteri Türk Milletinin Havza’da ateş ile imtihan günüdür. Şu anda toprak diyerek bastığımız bu aziz vatanda sayısız evladımız şehit olmuştur. Bu topraklarda yazılan kahramanlık destanını unutmayacağız, unutturmayacağız ve gelecek nesillerimize taşıyacağız. 104 yıl önce yedi düvele karşı kahramanca mücadele eden milletimiz aynı ruh ve heyecan ile tarih sahnesinde var olmaya ilelebet devam edecektir.” dedi.

Havza Kaymakamı Cengiz Nayman ise Havzanın Milli Mücadelede önemli bir rol oynadığını ifade ederek; “ Her bir anı ayrı bir destan olan Kurtuluş Savaşımızın en önemli sayfasını teşkil eden 19 Mayıs’ı, ilk cüret, ilk cesaret ve özveriyle Milli Mücadelemizin İlk Kıvılcımına dönüştüren, dünya tarihinde bir eşi daha görülmemiş emsalsiz kahramanlıklarla dolu Türk Kurtuluş Savaşı sürecinin başlangıcı sayabileceğimiz bu tarihi, bu gün burada bir kere daha şanla, şerefle, gururla anıyoruz ve kutluyoruz. Bizzat kendi deyimleri ile; Kurtuluş savaşı yıllarının “En elemli” ve “Yeisli” günlerinde yani en zor koşullarında ilçemize gelen Büyük Türk Milletinin ebedi önderi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, burada bulundukları 18 gün içerisinde Kurtuluş Savaşımızı ateşleyen ilk girişimlerini Havza’da başlatmıştır.” Dedi.

Nayman; “Mustafa Kemal 1881 de Selanik’te, Atatürk ise 1919 yılında Havza’da doğmuştur. Zira Mustafa Kemal’i milli mücadelenin lideri konumuna getiren olaylar silsilesinin ilkleri hep Havza’da gerçekleşmiştir. Bir kere her şeyden evvel milli mücadelede Mustafa Kemal’in ilk siyasi duruşu ve ilk resmi belge niteliğinde olarak yayınlanan Havza Genelgesi, 28 Mayıs’ta Havza’dan tüm yurda yayınlanmıştır. Yine Atatürk’ün teşvikleriyle işgallere karşı ilk örgütlü sivil yapılar olan Müdafa-i Hukuk gruplarının ilki Havza Müdafa-i Hukuk grubu olarak Havza’da kurulmuştur. Bütün bunlardan da anlaşılacağı üzere Havza ve Havzalılarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk arasında çok özel bir bağ vardır ve bu bağın bir nişanesi olarak Türkiye Cumhuriyet Devletinin ilk Cumhurbaşkanlığı forslu bayrağı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Havzalılara hediye edilmiştir. Sözlerime son verirken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; aziz şehitlerimiz ve kıymetli gazilerimiz ile vatanımıza, bayrağımıza sahip çıkan bütün herkese şükranlarımızı sunar, 25 Mayıs’ın tüm hemşerilerimize ve ulusumuza kutlu olması dilerim.” Dedi.

Konuşmalar ve okunan şiirin ardından 120 lise öğrencisinin ve Havzalı muharip gazilerin görev yaptığı Atatürk'ün Samsun'a çıkışı ve Havza'ya gelişini anlatan gösteriyi sahnelenmesiyle sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ücretsiz Lenfödem Tedavisi İle Hastalara Umut Oluyor
Ücretsiz Lenfödem Tedavisi İle Hastalara Umut Oluyor
30 Ağustos Zafer Bayramı Voleybol Halk Turnuvası Sona Erdi
30 Ağustos Zafer Bayramı Voleybol Halk Turnuvası Sona Erdi