Dört Havzalı Aday Listelere Girebildi- Samsun İç Bölge İYİ Parti Dışında Umduğunu Bulamadı

14 Mayıs 2023 Milletvekili seçimine kısa bir süre kala partilerin aday listelerini açıklamasının ardından Samsun’da, siyasetin nabzı giderek yükseliyor.

Dört Havzalı Aday Listelere Girebildi- Samsun İç Bölge İYİ Parti Dışında Umduğunu Bulamadı

14 Mayıs 2023 Milletvekili seçimine kısa bir süre kala partilerin aday listelerini açıklamasının ardından Samsun’da, siyasetin nabzı giderek yükseliyor.  Açıklanan listeler sonucunda Samsun iç bölgesi olarak adlandırılan Havza, Kavak, Asarcık, Ladik ve Vezirköprü’den bölge iki parti haricinde hayal kırıklığı yaşadı.

Havza, Vezirköprü, Kavak, Ladik ve Asarcık iç bölge ilçeleri olarak seçilebilir sıradan MHP ve İYİ Parti aday koydular. MHP’de aslen Ladikli olan Prof. Dr İlyas Topsakal, İyi Parti’den ise Havzalı Hemşerimiz İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta aday gösterildi.

MHP ve İYİ Parti’de bölgeden birer isim seçilebilir sıralardan kendilerine yer bulurken iktidar partisi Ak Parti ve CHP listelerinde 14 Mayıs Seçimlerinde seçilebilir sıradan aday gösterilmedi. Ak Parti’de 6. Sırada gösterilen Vakıflar Eski Genel Müdürü Burhan Ersoy adaylıktan çekildiğini açıklaması üzerine yerine iç bölgeden bir isim yerine Genel Merkez tarafından Mücahit Yılmaz getirildi.  25.26 ve 27.Dönemlerinde Samsun CHP Milletvekili olan Kemal Zeybek’e CHP listesinde yer verilmedi.

Ak Parti’de Bölgemiz ve ilçemiz adına iş insanı Kadir Kayan 8. Sıradan Samsun Milletvekilliğine aday gösterilirken. MHP’de iki Havzalı isim listelerde yer aldı, İş insanı İbrahim Yüksel 7. Sırada aday gösterildi. 27. Dönemde 9. Sıradan Samsun Milletvekili adayı gösterilen Av. Hami Korkmazlı bu dönemde 8. Sıradan aday gösterildi. Son olarak Havzalı hemşerimiz Erhan Usta bu dönem İYİ Parti’de Samsun Milletvekilliği için birinci sırada yer alıyor.

Vatandaşların nezdinde en İyi hazırlanan liste İYİ Parti’den hazırlandığı yönünde yorumlar yapılmaya başladı. Samsun CHP’de 2. Ve 3. Sıraların İttifak üyelerine verilmesi tabanda olumsuzlara neden olacağı ikili sistemde Cumhurbaşkanlığı için Kılıçdaroğlu vekilliklerde ise İYİ Parti’nin listesine oy verilebileceği söylentileri konuşuluyor.

İktidar Partisi AK Parti’de ise durumun geçmiş dönemlerden farklı olduğunu genel merkezin gözden kaçırdığı fikri hakim. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekillikleri ayrı oylandığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rüzgarı ile milletvekili olma devride kapanmış olsa da. Samsun Milletvekili Aday listeleri göstermiştir ki. Ak Parti genel merkezinde Samsun'da ne koysak gider anlayışı hakim. Yapılan Temayül sonuçları ve taban, listelere etki edememiş durumda olduğu şehir ne der kimsenin umurunda değil yorumları yapılmaktadır. Ak Parti tabanı ve ittifak üyeleri listelerinin açıklanması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçileceği fakat elinin mecliste güçsüz olacağı geçen dönem Ak Parti’den seçilen 5 milletvekili arasından iç bölgede düzenli ve belirli aralıklarla ziyaretlerde bulunan, bölge insanı ile bir araya gelen vekilin Orhan Kırcalı olduğu konuşuluyor.

MHP’de ise teşkilatlar İlyas Topsakal’ı kabullenmiş durumda ikinci sırada bulunan ve teşkilatların içinden gelen Samsun Eski il Başkanı Abdullah Karapıçak’ın aday gösterilmesi ile MHP Bu dönemde 3 Milletvekili çıkarmak hedefinde olduğu yorumlanıyor. Geçen dönem listede yer alan Av. Hami Korkmazlı seçimler sonrası tüm teşkilatlarla irtibatı kesmeden çalışmasına rağmen 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde 8. Sırada yer aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR