727 Yıllık Tarihi Camisi'nde İlk Teravih Namazı Kılındı

Havza’da 727 yıllık tarihi Yörgüç Paşazade Mustafa Paşa Camisi'nde ilk teravih namazı kılındı.

727 Yıllık Tarihi Camisi'nde İlk Teravih Namazı Kılındı

Havza’da  727 yıllık tarihi Yörgüç Paşazade Mustafa Paşa Camisi'nde ilk teravih namazı kılındı.

Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesud tarafından 1296 yılında yaptırılan camide ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak isteyenler, Yörgüç Paşazade Mustafa Paşa Camisi'ni tercih etti.

Cami imamı Fahrettin Gündüz, caminin Havza’nın en eski ve tarihi camisi olduğunu ve ilçe sakinlerinin namaza geldiği camide Sakal-ı Şerif'in bulunduğunu ve özel bir sanduka içinde muhafaza edildiğini söyledi.

Gündüz; “Ramazan ayının İslam alemine bolluk ve bereket getirmesini dilerim. Camimizin bir diğer özelliği ise 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Havza’da kaldığı 25 Mayıs 12 Haziran tarihleri arasında Milli Mücadelemizin önemli olaylarının camimizde yaşanmasıdır. Camimizde Milli Mücadelenin ilklerinden bir olan İzmir’in işgalini protesto amacı ile Mevlid-i Şerif okunmuş ve o günün önemine binaen halka kuru İzmir üzümü dağıtılmıştır. Camimizde o dönem kılınan cenaze namazı sonrası şimdiki Atatürk Evi o zaman ki adı ile Mesudiye Otelinin önünde Milli Mücadelenin ilk mitingi düzenlenmiştir. Dönemin kanaat önderlerinden Sıtkı Hoca Efendinin vaazları ile Havza Halkının Milli Mücadeleye katılması sağlanmıştır. Camimizin Milli Mücadeledeki önemi ve yeri ile gurur duymaktayız.” Dedi.

Gündüz caminin mimarisinden dolayı, kışın ısıtma sistemi kullanmadan ılık, yazın ise klima olmaksızın serin bir ortama sahip olduğunu anlatan Gündüz, ayrıca milli mücadele döneminde de ayrı bir önemi bulunduğunu aktardı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR