Yerli Ve Yabancı Eğitim Üyeleri Havza’da Teknik İnceleme Yaptı

Havza Yerel Eylem Gurubu Derneğinin paydaş olarak katıldığı Jeotermal Enerji Kullanılarak Bölgesel Isıtma projesi kapsamında teknik ekip Havza’da ilk incelemelerini yaptılar.

Yerli Ve Yabancı Eğitim Üyeleri Havza’da Teknik İnceleme Yaptı

Ufuk Avrupa programı kapsamında hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından kabul görerek desteklenen, özel yerli ve yabancı mühendislik şirketi ile Pamukkale Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Marmara Üniversitesinin ortak olduğu ve Havza Yerel Eylem Gurubu Derneğinin paydaş olarak katıldığı Jeotermal Enerji Kullanılarak Bölgesel Isıtma projesi kapsamında teknik ekip Havza’da ilk incelemelerini yaptılar.

Avrupa Birliği’ni bilimsel ve teknolojik yönden güçlendirmek, Avrupa’nın yenilik kapasitesini, rekabetçiliğini ve istihdamını yükseltmek, toplum önceliklerini karşılamak amacı ile uygulanan Ufuk Avrupa programı kapsamında hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından kabul görerek desteklenen, Jeotermal Enerji Kullanılarak Bölgesel Isıtma projesi kapsamında ilk teknik inceleme gerçekleştirildi.

Mevcut jeotermal suyun ısıtmada kullanılarak yeniden dönüşünü sağlamayı hedefleyen proje kapsamında yapılan teknik inceleme kapsamında üniversitelerde görevli öğretim üyeleri ile yabancı mühendislik ve teknoloji şirketi çalışanları İmaret Mahallesinde bulunan jeotermal sonaj kuyuları ile projenin uygulanacağı pilot binada incelemeler yaptılar.

Heyet Havza Belediyesi Fen İşleri Müdürü Ömer Büyük ve Havza Yerel Eylem Gurubu Derneği Müdürü Özgür Atala’dan ilçedeki mevcut jeotermal kaynaklar ile kaynakların kullanım metotları hakkında bilgiler aldılar.

Proje ile ilgili bilgiler veren Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Taylan Akın projenin amacının mevcut jeotermal suyun kaynağı koruyarak ısıtmada kullanmayı hedeflediğini belirterek; “ Projemiz kapsamında pilot binamızda kuracağımız ısınma ve jeotermal su geri dönüşüm sistemleri ile yaklaşık 18 ay teknik analiz ve takiplerini yapacağız.Bu süreçte jeotermal kaynakların ısınmada kullanılması ile ilgili yeni metotları inceleyeceğiz.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Yol Yapım Ve Bakım Çalışmaları Devam Ediyor
Havza’da Yol Yapım Ve Bakım Çalışmaları Devam Ediyor
ŞEHİT BESİM KAZAR MTAL ÖĞRENCİLERİ BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİNDE
ŞEHİT BESİM KAZAR MTAL ÖĞRENCİLERİ BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİNDE