Havza’da Kenevir İşleme Tesisine Makine Ekipmanlar Geldi

12 milyon dolar maliyetle Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kurulan, çok kişiye iş imkanı sağlayacak olan ve inşaat aşaması devam eden kenevir işleme tesisinde kullanılacak olan makine ve ekipmanları geldi.

Havza’da Kenevir İşleme Tesisine Makine Ekipmanlar Geldi

Uğur Balkuv Triko San. ve Tic. A.Ş. tarafından yaklaşık 12 milyon dolar maliyetle Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kurulan,  çok kişiye iş imkanı sağlayacak olan ve inşaat aşaması devam eden kenevir işleme tesisinde kullanılacak olan makine ve ekipmanları geldi.

Uğur Balkuv iştiraki olarak kurulan ve bölgede kenevir tarımı ile işlemesi ile ilgili faaliyet göstermekte olan Keneviro Firmasına kenevir işleme tesisinde kullanılacak olan makine ve ekipmanlar üretim tesisine getirildi. .

Savuma sanayi, tekstil sanayi, ilaç, kimya ve birçok alanda kullanılan stratejik bir ürün olan kenevirin bölgemizde üretilmesi ile Havza OSB'de kenevir işleme ve triko alanında faaliyet gösterecek firmanın inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından makine ekipmanların kurulması ile hemen üretime başlayarak hem ekonomiye hem de istihdama katkı sunacak.

Bir taraftan işleme tesisinin kurulumun devam ettiği diğer taraftan kenevir ile ilgili tarımsal faaliyetlerini sürdüren Keneviro Firmasının inşaat aşaması devam eden işleme tesisini ziyaret eden Havza Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Erkan Acar, burada incelmelerde bulunarak Keneviro firma yetkilisi Eyüp Can Kaplakarslan’dan bilgiler aldı.

Keneviro firma yetkilisi Eyüp Can Kaplakarslan inşaat aşamasının tamamlanmasının ardından  işletmede kullanılacak olan makine ve ekipmanların kurulum aşamasına geçileceğini belirterek;” Makine ekipmanlarımızın ile toplam yatırım bedeli 12 Milyon dolar olup inşaat aşaması yakın zamanda tamamlanmasını bekliyoruz. Yıl sonunda üretime geçmesini hedeflediğimiz firmamızda kenevirin işlenerek iplik haline getirilip yurtiçi ve yurtdışı satışının yapılması hedeflemekteyiz. Firmamız ilk etapta 300 ila 400 arası kişiye ekmek kapısı olacak. Öte yandan firma olarak bölgede üretilen kenevirlerin alım faaliyetlerimiz ve ekim alanını arttırmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız devam etmekte.” Dedi.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar firmanın üretime geçmesi ile hem sanayide hem de tarıma dayalı istihdama önemli katkılar sunacağını belirterek; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ve kenevir ekiminin teşvik edileceğini açıklamasından sonra Ülkemizin stratejik ürünleri arasında yer alan kenevir bitkisinin işlenerek ekonomiye kazandırılması için Türkiye’nin en büyük kenevir işleme fabrikası, İş insanı Uğur Balkuv tarafından Havza OSB’ye yapılmaktadır. Kenevir çiftçimiz için iyi bir gelir kaynağı. Kenevir ekimi ile ilçemizde ürün yelpazemizin genişlemesi çiftçimizin alternatif ürünlere yönelmesi gelirlerini doğrudan etkiledi. Ayrıca triko alanında işlenerek iplik haline getirilecek ürün için ayrıca tekstil alanı fabrika içerinde yerini alacak. Havza ve yakın ilçelerden bir çok kişiye istihdam sağlayacak” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ücretsiz Lenfödem Tedavisi İle Hastalara Umut Oluyor
Ücretsiz Lenfödem Tedavisi İle Hastalara Umut Oluyor
30 Ağustos Zafer Bayramı Voleybol Halk Turnuvası Sona Erdi
30 Ağustos Zafer Bayramı Voleybol Halk Turnuvası Sona Erdi