Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti Kaz Tiridi "Damak Çatlatıyor"

Samsun’un iç bölgelerinde kış aylarının vazgeçilmez lezzeti olan tiride ve yapılan tanıtım çalışmaları ile sayıları her geçen gün artan tirit evlerine talep artmaya devam ediyor.

Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti Kaz Tiridi

Samsun’un iç bölgelerinde kış aylarının vazgeçilmez lezzeti olan tiride ve yapılan tanıtım çalışmaları ile sayıları her geçen gün artan tirit evlerine talep artmaya devam ediyor.

Kaz tiridi Samsun’un iç bölgelerinde oldukça yoğun bir şekilde tüketiliyor. Havza, Asarcık, Kavak, Ladik ve Vezirköprü’de çokça yapılıp tüketilen tirit için Havza’da sayıları her geçen yıl artan tesislerde sevenlerinin beğenisine sunuluyor.

İlçede bulunan Tirit Evlerinde, özellikle kış aylarında vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Tirit Evinde yer bulmakta zorlanan vatandaşlar rezervasyonla kendilerine yer ayırıyorlar. Bir çok tesiste kış aylarının sonuna kadar rezervasyon yaptıran vatandaşlar var.

 

Havza ve bölgede kış aylarında köylerde vakit geçirmek ve hoşça vakit geçirmek, uzun uzun sohbet etmek için bahane olarak kazların evlerde bulunan ocaklara asılıp, yağından pilav ve yufka (lavaş) yağlanması şekilde ortaya çıkan ve son 10 yıldır yoğun olarak yapılan tanıtım çalışmaları ile ilgi çeken kaz asma ve tirit yurdun bir çok yerinden insanları bölgeye çekiyor.

Havza’da orijinal şekli ile tirit hazırlayan Tirit Evine gelen müşteriler ateş önünde döne döne pişen kazların fotoğraflarını çekerek sosyal medya hesaplarında paylaşarak tiridin tanıtımına katkıda bulunuyorlar.

Yeşil Vadi Tirit Evi İşletmeci Bayram Pala tiridin bölge uzun yıllardır kış aylarında yapılan bir yemek olduğunu belirterek; “ Kış aylarında köylerde yapacak bir iş olmadığında bir araya gelen büyüklerimiz geceleri sohbet ederek 3 ila 4 saatte kazı yanan ateşe bağlı olarak bir taraftan kaz pişirerek bir taraftan da uzun sohbetler edebilmek için yapılan bir yiyecektir tirit. Kaz tiridi önceleri evlerde bulunan ocakların bacalarında yapılırdı. Tirit damak çatlatan bir lezzet. Son yıllarda yapılan tanıtım çalışmaları ile bölgemizde tirit yapan tesislerin sayısı çoğalmaya başladı.” Dedi.

Pala sabah gelir gelmez ocağın yakıldığını belirterek; “ Ocağımız yeterince ısınınca tirit yapmak için kazlarımızı ocağımıza asıyoruz. Ağır ateşte kendi yağı ile 3 ila 4 saat arasında pişiriyoruz. Alt tarafta biriken kazın yağı ile bulgur pilavı ile yufkaları (lavaş) yağlarız. Pişen kaz bulgur pilavının üzerine didilir, yağlanmış yufka ekmekleri güzelce servis yapılır. Yanında kızılcık ekşisi, ayran, olmazsa olmaz turşu ve bölgemizin vazgeçilmezlerinden semaver çayı ile birlikte müşterilerimize servis etmekteyiz. Şu anda bütün bir kazdan yapılan tirit 800 lira, porsiyon olarak ise 135 liraya müşterilerimize sunmaktayız. İkramlarımız ister bütün kaz isterse porsiyon olsun sunumumuz tüm müşterilerimiz için standarttır.” Dedi.

Pala tiridin yoğun ilgi, gördüğünü belirterek; “ Karadeniz başta olmak üzere birçok bölgeden müşterimiz var. Bu lezzeti tatmak için Artvin’den Ankara’ya Çorum’dan İstanbul’a birçok ilimizden misafirimizi ağırlamaktayız. Şu an kış sonuna kadar randevularımız var. Gelen misafirlerimizi ister özel odalarda isterse restoran bölümümüzde misafir etmekteyiz.” Dedi.

Tirit yemek için İstanbul’dan gelen Recep Yılmaz ise; “Aslen Havzalıyım fakat İstanbul’da ikamet etmekteyim. Çocukluğumdan bildiğim tiridi yemek için her yıl Havza’ya gelmekteyim. Tirit benim için vazgeçilmez bir lezzet.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kırsal Mahalledeki Okul Öğrencilerinin 100. Yıl Coşkusu
Kırsal Mahalledeki Okul Öğrencilerinin 100. Yıl Coşkusu
Tekirdağ Kapaklı’da Havzalılardan Basın Açıklaması
Tekirdağ Kapaklı’da Havzalılardan Basın Açıklaması