Kazanın 34. Yılında Futbol Şehitleri Havza'da Anıldı

Samsunspor kafilesinin 20 Ocak 1989'da Havza ilçesinde geçirdiği kazanın 34. yılı nedeniyle anma programı düzenlendi.

Kazanın 34. Yılında Futbol Şehitleri Havza'da Anıldı

Samsunspor kafilesinin 20 Ocak 1989'da Havza ilçesinde geçirdiği kazanın 34. yılı nedeniyle anma programı düzenlendi.

Trafik kazasında hayatını kaybeden ve "futbol şehitleri" olarak Türk futbol tarihine adları geçen kırmızı-beyazlıların teknik direktörü Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu, Zoran Tomic ve şoför Asım Özkan, kazanın yaşandığı yerde anıldı.

Anma programına Havza Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Kurt, Havzalı Şirinler Grubu Başkanı Emre Aysan, Türk Kızılay Havza İlçe Koordinatörü Ömer Faruk Çörekçioğlu, Genç Kızılay Havza İlçe Başkanı İrem Uyaroğlu ve taraftarlar katıldı.

Törende ilk olarak Türk Kızılay Havza İlçe Koordinatörü Ömer Faruk Çörekçioğlu yapmış olduğu konuşmada Türk Kızılay Samsun Şubesi tarafından , 20 Ocak 1989 tarihinde elim trafik kazasında hayatını kaybeden ve yaralanan sporcularımıza itafen tüm Samsun'da 20-30 Ocak 2023 tarihlerinde kan bağışı kampanyası düzenlediğini ve kan bağışı kapsamında Havza’da iki gün boyunca Mehmetçik Meydanında Kızılay Kan Bağışı aracı ile kan bağışlarının kabul edileceğini belirterek; “ Bu elim kazada vefat eden tüm sporcu ve yöneticilerimize Allah'tan Rahmet, hayatta olanlara da sağlıklı ömürler diliyorum. Tüm halkımızı kan bağışına davet ediyoruz.” dedi

Grup adına açıklama yapan Aysan kaza günü ve sonrası yaşanalar hakkında bilgiler aktararak 34 yıl önceki kazada hayatlarını kaybedenlerin Samsun ve Türk sporunu büyük bir yasa boğduğunu kaydederek, “Şirinler Grubu olarak bu acı günümüzü unutmayacağımızı belirtir, hayatını kaybeden hocamız ve futbolcularımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı dileriz. 1999 yılından bu yana bu programı burada düzenliyoruz. Ben ömrüm yetiğince her yıl 12.30’da buraya geleceğim. Önümüzdeki yıl toprağa değil Samsunspor anıta çelenk bırakmak istiyoruz. Burada bu kazayı unutturmayacak ve kazalara karşıda duyarlılık arttıracak bir anıt istiyoruz.” dedi.

Aysan konuşmasının bölümünde 20 Ocak 1999 günü Havzalıların büyük bir duyarlılık gösterek yaralılar için hastane önünde kan bağış sırası oluşturduğunu hatırlatarak; “ Havzalı hemşelerimizdenn ve taraftarlarımızdan Kızılayımız tarafından başlatılan kan bağışı kampanyasına o gün ki samimiyet ve duyarlılıkla destek vermelerini rica ediyorum. Futbol şehitlerimizin ruhları şat olsun.”dedi.

Konuşmaların dualar edilerek kaza yerine çiçek bırakıldı.

Samsunspor kafilesi, 55 DU 637 plakalı kulüp otobüsüyle 20 Ocak 1989'da Malatyaspor ile oynanacak 1. Futbol Ligi müsabakasına giderken, Havza ilçesinde kafileyi taşıyan otobüs, 61 AC 535 plakalı kamyonla çarpışmıştı. Samsunsporlu futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır, Zoran Tomic, teknik direktör Nuri Asan ve otobüs şoförü Asım Özkan hayatını kaybetmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR