Eşine Destek İçin Başladı, Meslek Sahibi Oldu ve Usta Öğretici Oldu

Samsun'un Havza ilçesinde eşinin işleri azalınca eşine destek olmak için gittiği yorgancılık kursu ile meslek sahibi olan ev hanımı şimdi usta öğretici olarak kendisi gibi ev hanımlarına meslek öğretiyor.

Eşine Destek İçin Başladı, Meslek Sahibi Oldu ve Usta Öğretici Oldu

Samsunun Havza ilçesinde eşinin işleri azalınca eşine destek olmak için gittiği yorgancılık kursu ile meslek sahibi olan ev hanımı şimdi usta öğretici olarak kendisi gibi ev hanımlarına meslek öğretiyor.

Havza uzun yıllar pazarlarda yün alım satımı yapan Aslan Demir yüne talebin azalması ile birlikte zor günler yaşama başladı. Bu durumdan çıkış noktası arayan Demir ailesi aldıkları karar ile hem kendilerini ekonomik zorluktan kurtardılar hem de ev hanımlarının ekonomisine katkı sağlayan bir iş kurdular.

 

Yorgan dikim işine başlayan ve sipariş üzerine başkalarına yorgan diktiren Demir ailesi kazançlarının yetersiz kalması üzerine yorgan dikimi kendileri yapma kararı aldılar. Habibe Demir o dönemde yorgan dikim kursuna başlayarak 8 ayda yorgan dikimi öğrendi bu arada kendiside evde eşine yorgan dikimi öğretti.

Zaman içinde yaptığı işte ustalaşan ve usta öğretici belgesi alan Habibe Demir biz zamanlar kursunu aldığı yorgancılık mesleğimi kendisi gibi ev hanımlarına öğreterek ev hanımlarının ekonomiye takılmasına destek oldu.

Halen usta öğreticiliğe devam eden Demir 100’eyakın kadına yorgancılık mesleğini öğretirken birçoğuna da sipariş üzerine yorgan diktirterek kursiyerlerinin aile ekonomilerine katkıda bulunuyor.

Millet yünün değerini anladı

Son zamanlarda halkın organik ürünlere olan talebin artması yorgancılık sektöründe de kendisini gösterdi. Yaklaşık 10 – 15 yıl önce sentetik elyafın tercih edildiği yorganların artık yerini tekrar daha sağlıklı olan yün yorganlar alıyor.

Demir çiftinin müşterilerinin yaklaşık yüzde 80’i elyaf yerine yünü tercih etmekte.

13 yıldır yorgan diktiğini değinen Habibe Demir eşinin daha önceden pazarlarda yün sattığını belirterek; “Zaman içerisinde yüne talep kalmadı. Bizde gelirimizi arttırmak için bir şeyler yapmayı düşünmeye başladık. Eşim ‘Yorgan diktirelim, hazıra yönelim’ dedi. Bir kadın bulduk yorgan diken. Bu seferde karımız çok oldu. Ben evde boş duruyordum ‘Başkası kazanacağına kendimiz kazanalım’ diye düşündük. Halk Eğitimi merkezine gittik ve yorgan dikim kursu açılması için girişimde bulunduk. O zaman için Aslançayır Mahallesinde kurs açıldı. 8 ay kursa gittim. Kursa gittiğim dönemde evde yorgan dikimini eşime de öğrettim. 8 içerisinde kursumuzu tamamladık ve işe başladık. İlk olarak bir sene boyunca evden çalıştık ve yorgan diktik. Bu sürede müşteri topladık. Zaman içinde duyanlar geldikçe ve talep arttıkça dükkanımızı açtık. Yün dükkânımız onu yorgan dükkanına çevirdik.” Dedi.

Demir ilk dükkanı açtıklarında müşteriler tarafından daha çok sentetik elyafın tercih edildiğini belirterek; “ Gelen müşterilerimize her zaman yünü tavsiye ettik. İlk başlarda yıllık 500 yorgan dikerken şimdi 800 ila 1000 arası yorgan dikmekteyiz. Bunların yüzde 70’i sentetik elyaf oluyordu. Zaman içersinde müşterilerimiz tekrar organik yüne dönüş oldu. Özellikle bu sene yüne daha bir talep oldu. Millet yünün değerini anladı. Şuan müşterilerimizin yüzde 80’i yün yorgan istiyor.Her şeyde olduğu gibi yatak ve yorganda da organiğe dönüldü. Şimdi müşterilerimiz evlerinde anne ve babalarından kalma yatak ve yorganları bizlere getiriyorlar. Bizlerde onları açıp işleyip yeniden yorgan haline getiriyoruz.” Dedi.

Demir önceleri kalın yorganların tercih edildiğini ifade ederek; “Şimdi ise müşterilerimiz incede olsa yün yorgan istiyorlar. Önceden bir yorgana 4 ila 5 kilo arası yün kullanırken şimdi ise 2 ila 2.5 kilogram yün kullanmaktayız. İlçe dışından da müşterilerimiz var. Özellikle yaz tatili için gelenler çok talep gösteriyor. Ayrıca arayarak sipariş verenlerde oluyor. Bunları da kargo ile gönderiyoruz. “ dedi.

Demir eşi ile birlikte kaplama bir yorganı 3 saatte hazır ettiklerini belirterek; “Eğer ipek olursa 1 günümüzü alıyor. İpek yorganın motifleri ve diğer işleri daha farklı oluyor. Çift kişilik bir yorgan 700 lira tek kişilik olanlar 600 lira. İpek olursa 800 lira.”dedi.

Aynı zamanda usta öğretici olduğunu belirten Demir; “Halk Eğitim Merkezinde kurs açıyorum ve yorgancılık mesleğini öğretiyorum. Kurs boyunca mesleği iyi öğrenen kursiyerlerimize sipariş üzeri iş veriyorum. Onların ekonomisine katkı sağlıyorum hem de kendilerine olan öz güvenlerine katkıda bulunarak kursa daha istekli gelmelerini sağlıyorum. Kadın dayanışma yapıyoruz. 100’e yakın kursiyer yetiştirdim. Bunlardan çoğu çalışıyor. Evlenip gidenler var İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde. Kendileri ile halen görüşüyorum. Onlarda oralarda mesleklerini icra ediyorlar. Bu işi bilen ekmeğini yiyor Allah’a şükür.” Dedi.

Aslan Demir ise uzun yıllar yüncülük yaptığını belirterek; “Pazarlarda 30 yıla yakın yün alım satımı yaptım. Yüne talep azalınca son 10 – 15 senedir pazarcılığı bıraktım ve eşim ile yorgan dikim işine başladım. Eşim bana da öğretti bu işi. İkimiz birlikte yorgan dikiyoruz. İşlerimiz iyi. Son yıllarda yüne yoğun talep var. Millet yün değerini anladı. Sağlığının kıymetini bilen yün diktiriyor.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kırsal Mahalledeki Okul Öğrencilerinin 100. Yıl Coşkusu
Kırsal Mahalledeki Okul Öğrencilerinin 100. Yıl Coşkusu
Tekirdağ Kapaklı’da Havzalılardan Basın Açıklaması
Tekirdağ Kapaklı’da Havzalılardan Basın Açıklaması