Özel Öğrenciler İçin Adanan Ömürler

Havza Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulunda Özel Eğitim Öğretmenlerinin ortak söylemi; “Severek yapıldığında aşılamayacak engel ve zorluk yok”

Özel Öğrenciler İçin Adanan Ömürler

Özel Eğitim Öğretmenlerinin ortak söylemi; “Severek yapıldığında aşılamayacak engel ve zorluk yok”

Hayırsever İş İnsanı Muzaffer Tahmaz tarafından yaptırılan, ilkokul, ortaokul ile lise seviyelerini bir arada barından kademeyi ve bu özelliği ile ülke genelinde sayılı okullardan olan Havza Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulunda çalışan öğretmenler özel öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve hayata tutunmalarını sağlamak için çalışıyorlar.

Özel öğrencilerin ortak yaşam faaliyetlerine kazandırmak, hayatlarını bağımsız sürdürebilmeleri, toplumla uyum içinde yaşayabilmeleri amacı ile hizmet veren 2015 yılından açıldığı bu güne kadar birçok özel öğrencinin eğitimine katkı veren Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulunda görev yapan 30 özel eğitim ve branş öğretmeni üstün gayret ve özveri ile özel öğrencilerin hayata tutunmaları için çalışmalarına devam etmekteler.

Okula gelen özel öğrenciler ile bire bir eğitim veren ve yakından ilgilenen öğretmenler normal insanlar için çok basit sayılabilecek el yıkama, diş fırçalama gibi gereksinimleri ve özel öğrencilerin hayata tek başına tutunmalarını sağlayacak becerileri kazandırmak için çaba göstermekteler.

Okulun El Sanatları Öğretmeni Tuğba Taş çocukların piskomotor becerilerini geliştirmek adına çeşitli süs ve takı yaptıklarını belirterek; “Tabi öğrencilerimizin durumları itibari ile zaman zaman zorlanmaktayız. Ama onlar ile çalışmak çok keyifli ve seviyorum.” Dedi.

Özel Eğitim Öğretmeni Hacer Atmaca ise çocukları sevdiği ve çocuk psikolojisine ilgi duyduğu için bu branşı seçtiğini anlatarak; “Öncellikle bizim çoğumuzun nasıl öğrendiğimizi hatırlamadığımız becerileri bu çocuklar yapmakta zorlanmakta. En basitinden kaşık tutmayı nasıl öğrendiğimizi birçoğumuz hatırlamıyoruzdur bile. Özel eğitim öğrencisine kaşık tutmak, elini yıkamak, yüzümü yıkamak bizlere çok basit görünen becerileri öğretmek, onların toplumda bağımsız bir şekilde hareket etmesini sağlamak bizler için çok sevindirici oluyor. Artık kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını devam ettirebilmeleri küçükte olsa katkı sunmuş oluyoruz.” Dedi.

Çocuklarında öğretmenleri göstermiş oldukları koşulsuz sevgi ise özel çocukların eğitimleri için fedakârca görev yapan öğretmelerin en büyük ödülleri.

Özel Eğitim Öğretmeni Belda Duman’da çocuklar ile iletişimin iyi olduğu için bu branşı tercih ettiğini belirterek; “Çocuklarımızın hepsi çok iyi niyetliler ve sevgiye çok önem veriyorlar. Bizde aynı şekilde onları çok seviyoruz. Çocuklarımız ile iletişimimiz daha çok duygusal yönde oluyor. Önce yüzümüze bakıyorlar ve bizim onları sevip sevmediğimizi ölçüp bizlere ona göre daha güzel yaklaşıyorlar. Onlarda yardımlaşmayı çok seviyorlar, bir birlerini çok seviyorlar. Severek yapıldığında mesleğimizin zorluğu olmuyor. Bazen küçük çocuklarımızda birazcık kıskançlık oluyor. Paylaşmama oluyor. Bizde onları üzmeden yormadan bu problemi çözmek için çaba gösteriyoruz. Yoksa severek yaptığımız ve çocuklar işin içinde olduğu için pek fazla zorlanmıyoruz.” Dedi.

Duman özel çocukların kendilerine hobi oluşturmaları ve mutlu vakit geçirme yollarını öğrenmelerinden çok mutlu olduğunu ifade ederek; “ Çocukların kendilerine hobi oluşturmaları ve bu hobiler ile kendilerini mutlu hissetmeleri bizleri de mutlu hissettiriyor. Kendi zamanlarını nasıl değerlendireceklerini öğreniyorlar. Oyun yolu ile öğrenmeleri de çocuklarımızı ayrıca mutlu ediyor.”dedi.

Okul Müdürü ve Özel Öğretim Öğretmeni Erkan İyiliksever ise 2009 yılında sınıf öğretmeni olarak mezun olduğunu ve atama beklediği sürede bir özel eğitim kursuna giderek özel eğitim merkezinde özel öğrenciler ile tanıştığını belirterek; “ O dönemde çocuklarımızın enerjileri, deneyimlerimin etkisi ve bu mesleği sevmem nedeni ile alan değişikliği yaparak özel eğitim öğretmenliğine geçiş yaptım. özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalıştığım dönemde öğrenciler ile yaşadığım farklılıklar bizi bu işe daha çok sevk etti. Çünkü onların özel bir ilgiye ve özel bir sevgiye daha çok ihtiyaçları olduğundan bu alanda kendimi geliştirmek istedim ve bu alana geçiş yaptım. Üç aydır idareci olarak görev yaptığımız okulda 30 öğretmenimiz var ve bunların 24’ü özel eğitim öğretmeni. Okulda özellikle öğrencilerimizin öz bakım, günlük yaşam becerileri ve toplumsal yaşam becerileri kazanmaları yönünde eğitimler veriyoruz. Öğrencilerimizin tuvalet alışkanlıklarından diş fırçalama alışkanlıklarına, yemek yeme alışkanlıklarına kadar öğretmenlerimiz yardımcı oluyorlar. Öğrencilerimizin bağımsız yaşam becerilerini elde etmeleri için elimizden gelen her şeyi birlikte yapıyoruz. Biz öncelikle burada öğrencilerimiz ile olmaktan çok mutluyuz. Her işin olduğu gibi bizim mesleğinde zorlukları var. Ama biz sevgi ile yaklaşarak bu olumsuzlukları ortadan kaldırıyoruz. Öğrencilerimizin kazanmış oldukları en küçük bir beceri bile bizleri mutlu ediyor. Çünkü amacımız onları hayata hazırlamak. Hayata hazırlarken de onların hayatlarına dokunabiliyorsak ne mutlu bize.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR