29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Havza ilçesinde Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

 Havza ilçesinde Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Havza’da Mehmetçik Meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk sunulması ile başladı.

Mehmetçik Meydanı'nda bulunan Atatürk anıtına Havza Kaymakamı Cengiz Nayman ve Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir çelenk sundu. Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sona erdi.

Törene Nayman, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve Belediye Başkanı Özdemir’in yanı sıra protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Tören sonrası Kaymakam Nayman, Milletvekili Zeybek ve Belediye Başkanı Özdemir törene katılan çocuklar ile sohbet ederek 29 Ekim Cumhuriyet bayramlarını tebrik ettiler.

Cumhuriyet'in ilanının 99.yıl dönümü nedeni ile bir dizi tören düzenlendi.

Törenler kapsamında ilk olarak Havza Kaymakamı Cengiz Nayman tebrikleri kabul etti.

Havza Kaymakamlığında düzenlenen programda Havza Kaymakamı Cengiz Nayman ve Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir tebrikleri kabul etti.

Buradaki törene, İlçe Jandarma Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Özkan Parlak ve protokol üyeleri katıldı.

Daha sonra İlçe Stadında gerçekleştirilen resmi kutlama programına geçildi. Buradaki tören Havza Kaymakamı Cengiz Nayman ve Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir’in öğrencilerin ve halkın bayramını kutlaması ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair konuşmasını yapan Havza Kaymakamı Cengiz Nayman Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “benim en büyük eserim” diyerek nitelendirdiği Cumhuriyetimizin ilanının 99. yılını kutlamanın mutluluğunu ve gururunun ulusca yaşandığını belirterek; “ Cumhuriyet, milli iradeyi temsil etme esasına dayanan, kişilerin kendi temsilcilerini özgür iradeleriyle serbestçe seçebildiği; farklı siyasal düşüncelerin anayasal sınırlar içinde ifade edilebildiği, istişareye dayalı bir yönetim biçimidir. 99 yıl önce atalarımız canlarını feda ederek bizlere bugünleri armağan etmiştir. Bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev de; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, İç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. Özellikle son yıllarda ülkemizde yaşanan terör olayları ve 15 Temmuz’da yaşadığımız hain darbe girişimi göstermektedir ki 99 yıl önce kazanılan milli mücadele hala devam etmektedir. Milli birliğimizi bozmak, cumhuriyetimizi yıkmak, vatanımızı bölmek isteyen içerde ve dışarıda düşmanlarımız vardır. Türk milleti azizdir, Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyüktür ve güçlüdür. Biz millet ve devlet olarak çok badireler atlattık, çok zor günler yaşadık; fakat hep alnımızın akıyla ve dik çıktık bütün mücadelelerimizden. Unutmayalım ki bizlerin gideceği, sığınacağı başka bir yer yoktur, başka bir toprak yoktur. Bizler tarih boyunca sığınan değil, sığınılan olmuş bir milletiz. Vatanını terk eden değil, kül oldu dedikleri zaman vatan kurmuş bir milletiz. Sevgili gençler, sevgili öğrenciler tam da bu noktada sizlere seslenmek istiyorum. Sizler bugünün gençleri ve çocuklarısınız, ancak yarın Türkiye Cumhuriyeti’nin bekçileri olacaksınız. Ülkenin geleceği, milletin istikbali sizlersiniz. Bu büyük sorumluluğun farkında olmalısınız. Bu bilinçle kendinizi ilmi ve ahlaki olarak geliştirmelisiniz. Milli ve manevi değerlerini bilen ve sahip çıkan, şahsiyetli, ahlaklı, bilimi, hukuku ve demokrasiyi özümsemiş, kültürlü, ailesine, toplumuna, milletine, devletine, vatanına faydalı bireyler olarak kendinizi yetiştirmelisiniz. Değerli öğretmenler unutmayınız ki; istikbalimiz olan çocuklarımızı bu şekilde yetiştirmek de sizlerin görev ve sorumluluğudur. Bu hislerle hepinizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi minnetle ve şükranla anarım.” Dedi.

Konuşmaların ardından tören, öğrenciler tarafında okunan şiirler ve öğretmenler tarafından okunan kahramanlık türküleri okunması ile devam etti.

Törenin son bölümünde Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, İlçe Emniyet Müdür Vekili Komiser Mustafa Balcı ve İlçe Jandarma Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Özkan Parlak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında ilçe genelinde düzenlenen yarışmalarda derece giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Tören düzenlen tören geçişi ile sona erdi. Törene Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ve protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK Parti Milletvekili Aday Adayı  Murat İkiz
AK Parti Milletvekili Aday Adayı Murat İkiz "Özveriyle hizmet edeceğim"
Aday Adaylığını Açıklayan Kadir Kayan’a Bölgeden Tam Destek
Aday Adaylığını Açıklayan Kadir Kayan’a Bölgeden Tam Destek