Havza’da Buğday Tohumu Dağıtımı Gerçekleştirildi

Yerli Milli Buğday Çeşitlerimizin Yaygınlaştırılması projesi ile Havza’da yüzde 75 hibeli 806 çiftçiye 21 ton yerli buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Havza’da Buğday Tohumu Dağıtımı Gerçekleştirildi

Tarım ve Orman Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi programı kapsamında hayata geçirilen Yerli Milli Buğday Çeşitlerimizin Yaygınlaştırılması projesi ile Havza’da yüzde 75 hibeli 806 çiftçiye 21 ton yerli buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Havza Ajans Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen tohum dağıtım töreninde konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Havza’lı çiftçileri yeniliklerine açık olduklarından dolayı kutlayarak; “ Yürütmüş olduğumuz Kanola Can Bula projesi kapsamında Havzalı çiftçilerimiz rekor kırarak yaklaşık 1700 dekar kanola ekimi gerçekleştirdiler. Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi programı kapsamında yaklaşık 1 milyon 500 bin liralık projeler hayata geçirdik. Bu yıl Samsun’da buğday üretiminde 400 bin tonu geçtik. 2021 desteklemeleri kapsamında mazot, gübre ve diğer desteklemeleri ile birlikte toplam 92 lira ödeme yapıldı. Samsun ilimizde toplam 8 milyon 480 bin lira destek ödemesi yapıldı sadece buğday için. Bu yıl bu ödemeler daha da artacaktır. Çiftçilerimizin 31 Aralık tarihine kadar kayıtlarını tamamlamaları önemli. Bize bu konuda destek veren Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve çiftçilerimize teşekkür ederim.” Dedi.

Konuşmanın ardından Havza Belediye Başkan Vekili Hayrettin Şahin, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, TMO Havza Ajans Müdürü Selçuk Göktaş ve Havza Ziraat Odası Genel Sekreteri Murat Yıldırım tarafından çiftçilere yerli buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Havza’da 80 çiftçiye yaklaşık 1000 dekar alanda dikim yapılmak üzere 420 çuval buğday tohumu dağıtıldı.

Tohum dağıtım programına MHP İlçe Başkanı Ferhat Gültekin ve çiftçiler katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK Parti Milletvekili Aday Adayı  Murat İkiz
AK Parti Milletvekili Aday Adayı Murat İkiz "Özveriyle hizmet edeceğim"
Aday Adaylığını Açıklayan Kadir Kayan’a Bölgeden Tam Destek
Aday Adaylığını Açıklayan Kadir Kayan’a Bölgeden Tam Destek