İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Havza’da Ziyaretlerde Bulundu

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta Samsunun Havza ilçesinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Havza’da Ziyaretlerde Bulundu

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta Samsunun Havza ilçesinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta ziyaretler kapsamında ilk olarak ilçe merkezinde işyerlerini ziyaret ederek burada vatandaşlar ile sohbet etti.

Usta’da daha sonra hayırsever Acar ailesi tarafından yaptırılan Hacı Ali – Elmas Hatun Acar Camii temeli atma törenine katıldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta Havza programı kapsamında daha sonra ise Havza Küçük Sanayi Sitesini ziyaret ederek burada esnaf ve vatandaşlar ile sohbet etti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta sanayi sitesi ziyareti öncesinde yapmış olduğu açıklamada Havza’da esnaf ziyaretleri gerçekleştirdiğini belirterek; “ Dikkatimizi çeken husus alında Türkiye’nin her tarafını dolaşıyoruz. Aynı konular burada da geçerli. Tabi esnafları ziyaret ederken çiftçi ile üretici ile karşılaşıyoruz., tüketiciyle, emekliye karşılaşıyoruz. Bir defa herkesin ortak dile getirdiği sorun şuan da ekonomide bir istikrarsızlığın olduğu bir belirsizlik olduğu hususu. Yatırımcı yatırım yapmak konusunda çok endişeli. ‘Önümüzü göremiyor’ diye endişesini söylüyor. Tüketici ve ya işletme sahipleri yüksek enflasyondan şikayet ediyorlar. Özellikle esnaf şunu söylüyor ‘Milletin alım gücü düşük olsa da belirli ölçüde yine satıyoruz ama sattığımız malı yerine yenisi koyamıyoruz’ diyor. Bu tür şikayetleri daha önceden de işitiyorduk. Bunun hat safhaya çıktığını gördük. Yüzde 80 TUİK enflasyonun hiç kimsenin inanmadığını ve piyasada da enflasyonun bunun çok üzerinde olduğunu net bir şekilde bu ziyaretlerimizde de gördük. İnsanlar ‘Enflasyon açıklanan rakamların çok çok üzerinde ve alım gücümüz çok fazla düştü’ diyor. İşletmelerde işletme sermayelerinin eridiğinden şikayet ediyor. Yani malı yerine koyamadığı için, daha önce tezgahında 10 tane mal var ise bunun 8’e 9’a düştüğünü ifade ediyor. Böyle bir sorun var.” Dedi.

Usta ziyaretler esnasında çiftçi ve tarım işletmelerini de dolaşırken benzer şeyleri gördüklerini ifade ederek; “Özellikle şuan da çok güncel olan sorun olarak ayçiçeği ile ilgili bir husus var. Yani 12 lira fiyat açıklandı. Bu gün şimdi devletin kurumları alımını 10.50 lira civarında yapıyor. Esnaf da 9.50 liradan yapıyor. Ayçiçeği üreticisi Havza’da ve bu bölgede ciddi ölçüde mağdur. Açıklanan fiyat tutturulamıyor. Bunun aynısını biz fındıkta görmüştük. Bunun aynısını zaten buğday’da yaşıyoruz. Yani buğdayda da aynı şey oldu. TMO’nun çok altında bir fiyat ile piyasada bir piyasa oluşmuş durumda. TMO’nun buğdayda isteksiz davranması ve ya bu dönemde parayı hemen ödememesi hususlarından vatandaş esnafa gitmek durumunda kalıyor ve malını da devletin açıkladığı fiyatın çok altında bir fiyatla satmak durumunda kalıyor. Bunun aynısının ayçiçeği üreticisinde de güncel olarak yaşandığını görüyoruz. Dolayısı ile hükümete çağrımız şudur; bir fiyat açıklıyorsun o fiyatın üreticinin maliyetini karşılayan bir fiyat olması lazım. Ama fiyat açıklamak yetmiyor. O fiyatın piyasada tutmasını, oluşmasını sağlamak gerekiyor. Maalesef devletin açıkladığı yani ayçiçeğinde de bu, fındıkta da bu buğdayda da aynı şey var. Devletin açıkladığı fiyatın altında bir fiyat oluşuyor. Buna devletin müdahale etmesi lazım. Üretici mağdur. Gelecek yılın üretimi için gübresini nasıl alacak, ilacını nasıl alacak, tohumunu nasıl alacak? Bununla ilgili üreticinin ciddi endişelerinin olduğunu bugün bu ziyaretlerimizde müşahede etmiş olduk.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta’ya ziyaretlerinde İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Hüseyin Eski ile partililer eşlik etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
Cumhur İttifakı Havza Belediye Başkan Adayı İkiz’den Birliktelik Vurgusu
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR
BAFRADAN ÜÇ PUANI FARKLI GALİBİYETLE ALDILAR