Havza Cemevinde Aşure Günü Etkinliği

Havza ilçesinde, muharrem ayı dolayısıyla Kurban ve Aşure Günü düzenlendi.

Havza Cemevinde Aşure Günü Etkinliği

Havza ilçesinde, muharrem ayı dolayısıyla Kurban ve Aşure Günü düzenlendi.

On İki Yıldız Kültür Bilim Eğitim ve Sosyal Yaşam Vakfı ile Pir Sultan Abdal Derneği Havza Şubesi tarafından Havza Cemevinde Kurban ve Aşure Günü dolayısıyla etkinlik gerçekleştirildi.

Burada halka aşure dağıtan Ak Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı Muharrem Ayının önemli olayları barındırdığını belirterek; “Muharrem Ayının manevi ortamında tutulan oruçların kabulü için dua ederek; “ Muharrem ayı bizler için yeni bir yılın başlangıcı ve aynı zamanda tarifsiz acıların hafızlara kazındığı aydır. Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının şehit edildiği Kerbela’yı asla unutmadık ve unutmayacağız. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim etsin.” Dedi.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, burada yaptığı konuşmada, bir daha Kerbelalar yaşanmaması, o günden ders çıkarılması dileğinde bulunarak; “Dünya hızlı bir şekilde büyüyor ve gelişiyor. Bizim için cami, kilise ne ise cemevi de aynı. Hepsi Allah'ın evi ve biz buralara sahip çıkmak zorundayız. Bu matem günü, bir daha Kerbelalar yaşanmasın diye, o günden ders çıkaralım diye yaşatılmakta. O gün yaşanan bu günlerin birlik ve beraberliğine ışık tutsun. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Tutmuş olduğunuz oruçlar kabul olsun. İnşallah bir dahaki yıl fiziki olarak tamamen bitmiş cemevimizde bu etkinliğimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

Havza Kaymakamı Cengiz Nayman da aşurenin İslam aleminde ayrı bir önemi olduğuna işaret ederek, “Aşure birliktir, birlikteliktir. Muharrem ayı, bolluk, bereket ve birliğin en güzel simgesi. Burada toplumun her kesiminden insan yan yana, omuz omuza. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın.” diye konuştu.

Konuşmaların, Alevi dedesi Alevi dedesi Coşkun Kaya tarafından dua edilip Kur'an-ı Kerim okundu.

Okunan duanın ardından kesilen kurban etinden yapılan yemek ve 12 imamı temsilen 12 farklı malzeme ile yapılan aşure davetli ve katılımcılara ikram edildi.

Programa Ak Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, CHP İlçe Başkanı Halil Alkan, Havza Muhtarları Derneği Başkanı Adem Şahin, protokol üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Program sonrası Milletveklileri Kırcal ve Zeybek ile Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ile beraberindekiler cemevi bahçesinde Havza Belediyesi tarafından yapımı devam eden çevre düzenlemesi çalışmalarını ve cemevinde incelemelerde bulundular.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Kenevir İşleyecek Fabrikanın Tanıtımı Yapıldı
Havza’da Kenevir İşleyecek Fabrikanın Tanıtımı Yapıldı
MHP’de Müracaatlar Başladı
MHP’de Müracaatlar Başladı