Havza’da Kurbanlık Satışları Hızlandı

Kurban Bayramına kısa süre kala tüm yurtta olduğu gibi Havza’da da kurbanlık piyasası hızlandı.

Havza’da Kurbanlık Satışları Hızlandı

Kurban Bayramına kısa süre kala tüm yurtta olduğu gibi Havza’da da kurbanlık piyasası hızlandı.

Büyükbaş kurbanlıkların ortalama büyükbaş fiyatları 15 bin ila 50 bin lira küçükbaş hayvanların ise 2 bin  ila 5 bin lira arasında satıldığı Havza’da uzun yıllar besicilik yapan ve  kurban bayramı neden ile kurbanlık satışına yönelen Besici Coşkun Genç kurbanlık arayanlara hizmet etmekte.

Yeni Mescit Mahallesinde bulunan işletmesin kurbanlık satışı ve kesimi gerçekleştiren Genç  çocuk yaştan bu yana besicilik işi yatıklarını belirterek; “Normal besiciliğin yanı sıra kurbanlık hayvan işi yapmaktayım. Şuan elimizde 3 ila 7 kişilik kurbanlıklar, 20 bin ila 50 bin lira arasında büyükbaş hayvan bulunmakta. ” Dedi.

Aynı zamanda Ziraat Odası Başkanı olan Coşkun Genç  kendi yem bitkilerini yetiştiren besicilerin kazanç sağladıklarını belirterek; “ Besicilikte kendi yemini üreten üretici kazanç sağlar. Biz kurbanlıklarımızı çok önceden alarak beslemekteyiz. Bakımları düzenli yapılan kurbanlıklarımız daha ağırlarımızda en iyi şekilde bakılıyor” dedi.

Genç kurbanlık alan kişilere kurban kesimi gibi farklı konularda da hizmet sunduklarını belirterek; “ İsteyen vatandaşlarımızın kurbanlarını kendi kesim yerimizde ücreti mukabilinde kesiyoruz. Kurban Bayramı boyunca kesimhanemizde 5 kasap kurbanlık alanlara hizmet vermekte. İsteyene ise kurbanlığını kapsına kadar teslim ediyoruz. Allah bereket versin bu yıl elimizdeki kurbanlıkların yüzde 90’nını sattım. Maliyetler oldukça yüksek buda fiyatlara yansımakta. Yemi ihtiyacımın bir kısmını kendi imkanlarım ile sağlamama rağmen mazot, gübre ve benzeri girdiler nedeni ile maliyetlerde artış var. Buna rağmen kurbanlıklarımızı uygun fiyatlardan verdik ve vermeye devam ediyoruz.” Dedi.

Damızlık özelliği yüksek dişi hayvanları kurbanlık olarak satmadığını belirten Genç kendisi gibi besicileri uyararak; “Damızlık özelliği yüksek dişi hayvanları elimizde tutalım. Gelecekte bu işi yapmak istiyorsak bu şart. Bir inek seneye dana demek, gelir demek, hayvan nüfusunun artması demek. Bu bilinç ile hareket edelim.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK Parti Milletvekili Aday Adayı  Murat İkiz
AK Parti Milletvekili Aday Adayı Murat İkiz "Özveriyle hizmet edeceğim"
Aday Adaylığını Açıklayan Kadir Kayan’a Bölgeden Tam Destek
Aday Adaylığını Açıklayan Kadir Kayan’a Bölgeden Tam Destek