Havza'da Kurban Hizmetleri Komisyonu Toplandı

Havza'da, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Kurban Hizmetleri Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi.

Havza'da Kurban Hizmetleri Komisyonu Toplandı

Havza'da, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Kurban Hizmetleri Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi.

İlçe Müftüsü Mehmet Nurlu, Kaymakam Cengiz Nayman başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda halkın dini vecibelerini rahat şekilde yerine getirebilmeleri için bir dizi tedbir alındığını söyledi.

Bu kapsamda büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için kurban satış yeri olarak Vezirköprü çevre yolundaki Havza Belediyesine ait mevcut hayvan pazarının kullanılmasına, söz konusu hayvan pazarının bayramdan 3 gün öncesinden bayramın ikinci günü akşamına kadar her gün açık kalmasının kararlaştırıldığını anlatan Nurlu, "Söz konusu hayvan pazarı dışında kurbanlık hayvan satışına belediye tarafından engel olunacak." dedi.

Kurban satış yerlerinde insan ve çevre sağlığı, güvenliği ile hayvan haklarına değer verileceğini vurgulayan Nurlu, şöyle devam etti: "Yetiştirici, satıcı, alıcı ve diğer vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak, su, tuvalet, kapalı oturma yerleri ve benzeri yerler belediye tarafından hazırlanacak. Kurban kesim yerleri dışında kurban kesimi için uygun olan yerlerde, kendi bahçesi veya özel mülkünde kurbanlarını kesmek, dini ve hijyenik şartlara uymak şartıyla serbest olacak. Kesilen kurbanlıkların kulak küpeleri veya kulak küpe numaraları, mahalle muhtarları aracılığıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilecek. Kurban atıkları ve hastalıklı organlar, çukurlara gömülecek. Kararlara uymayanlara Çevre Kanunu'nun ilgili maddelerine göre idari para cezası uygulanacak."

Nurlu, kurban satış ve kesim yerlerinde hayvanlara eziyet edilememesi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekliliğini dile getirdi

Nurlu, gebe veya damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurban satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesimlerine belediye tarafından izin verilmeyeceğini anlatarak, şunları kaydetti:"Gebe olmayan ve damızlık değeri taşımayan dişi hayvanların İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli resmi Veteriner Hekimler tarafından düzenlenecek olan ‘Damızlık vasfım yitirmiş olup kesime şevki uygun görülmüştür.’ raporu sonrasında kesimine müsaade edilecek. Kurban kesim yeri olarak, Aslançayır yolu üzeri 3'üncü kilometredeki mezbahane kullanılacak. Ayrıca bayram öncesi ve bayram günlerinde trafikte oluşan yoğunluk dikkate alınarak, özellikle kurban satış ve kesim yerlerine giden güzergahlarda ulaşımı kolaylaştıracak tedbirler İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından alınacak. Alınan kararların halka duyurulması da Havza Belediyesi tarafından yapılacak. Komisyonun kararlarından duyurulması gerekenlerin hutbe ve vaazlar yoluyla halka duyurulması da Havza Müftülüğünce gerçekleştirilecek." Dedi.

İlçe Müftüsü Nurlu bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğiyle başlatılan vekaleten kurban kampanyası kapsamında 80 kişinin vekaleten kurban bağışında bulunduğunu belirterek; “Gücü yeten hayırsever kardeşlerimizi Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğiyle başlatılan kampanyaya katılmaya davet ediyorum. Tüm hayırseverimize teşekkür ediyorum. Allah yapılan ve yapılacak olan yardımları İzzet-i Dergahında kabul etsin. Şimdiden tüm İslam aleminin Kurban Bayramını kutuluyor, bayramın ülkemize ve İslam Alemine ve dünyaya barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum " dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odasında Kenevir Tanıtımı Yapıldı
Havza Ziraat Odasında Kenevir Tanıtımı Yapıldı
Havza'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
Havza'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı