Havza OSB'de 10 Fabrika İçin Temel Atma Töreni Düzenlendi

Havza Organize Sanayi Bölgesi'nde inşa edilecek 10 fabrika için ortak temel atma töreni gerçekleştirildi.

Havza OSB'de 10 Fabrika İçin Temel Atma Töreni Düzenlendi

Havza Organize Sanayi Bölgesi'nde inşa edilecek 10 fabrika için ortak temel atma töreni gerçekleştirildi.

Havza OSB'de triko, kenevir işleme, aksesuar, süt ürünleri, yem, ahşap yapı ve medikal tıbbi alet alanlarında faaliyet gösterecek 10 fabrika için temel atma töreni düzenlendi.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar ise Havza OSB’nin kuruluş aşamaları hakkında bilgiler vererek; “Kurulan her bir fabrika Atatürk’ün ifadesi ile birer kale. Bu gün Havza OSB’de 23 kalemiz var ve bu kalelerin sayısı daha da artacak.” Dedi.

Uğur Balkov sanayiciler adına yapmış olduğu konuşmada keneverin milli bir mesele olduğunu belirterek;  “Keneveri üzerine üç farklı alanda yatırım yapılacak. Havza’da Havza Kaymakamı, Havza Belediye Başkanı ve Havza TSO Başkanı bu üç silahşör olduğu sürece yatırımcıların işi kolay. Kendilerine teşekkür ediyorum.” Dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise Kurtuluş Savaşı'nın sadece askeri anlamda cephede değil, ekonomik anlamda da verileceğini dile getirerek, "Havza OSB de bir cephe olacak. Şehrimiz ve ülkemiz için bu ekonomik mücadelede üzerimize düşeni yapmak gayreti içindeyiz." diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de Samsun'un sanayi elektrik tüketiminin 10 yıl önce de Sinop'tan Artvin'e kadar tüm Karadeniz illerinden fazla olduğunu söyledi.

Havza OSB'yi bin dönümden 10 bin dönüme çıkartacaklarının altını çizen Demir, "Burası zamanı gelince de 20 bin dönüme çıkacak. Merzifon, Suluova, Havza, Kavak üst kod olacak. Kuzey Anadolu'nun, Türkiye'nin en önemli sanayi havzası olacak bu bölge. Bunun merkezinde de Havza OSB olacak. Biz, bölge ve Türkiye'ye örnek olacak atılımlara imza atıyoruz." dedi.

Vali Zülkif Dağlı, törende yaptığı konuşmada, kentteki OSB'ler hakkında bilgi verdi.

OSB'lerde yatırım talebinde bulunan yatırımcıları özenle araştırdıklarını belirten Dağlı, "Yatırımcının bunu yapabilecek gücü var mı, neler yapmış, bunları yerinde görmek suretiyle karar veriyoruz. Ardından son toplantıyı yatırımcımızla yapıyoruz. Niyeti ne kadar ciddi, ne kadar istihdam oluşturacak, bu manada incelemelerde bulunuluyor. 10 yatırımcımızın tamamı aynı prosedürden geçmiştir." dedi.

Üretim yapılmadan istihdam olmayacağını, bunun en iyi yolunun da sanayileşmekten geçtiğini vurgulayan Dağlı, "5-6 sene sonra burada tüm sanayi tesisleri çalışır vaziyette, içinde okuluyla, tesisleriyle, çalışanlarıyla ayrı bir dünya olacağını şimdiden görüyor gibiyim. Şimdiden yatırımcılarımızı kutluyorum. Emeği geçen herkese, tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Program, konuşmaların ardından temel atma töreni ile devam etti. Dualarla Uğur Balkov Triko, Lacivert Aksesuar, Trend Mühendislik, Dinçer Sıcak Dövme, AyBa Tekstil, Blackse Aqua, Vaat Süt, Blokhan Ahşap, Öztaş Vending, Akademi Tıbbı Aletler firmalarına ait  fabrikaların temelleri atılırken, kurbanlar kesildi.

Programlara ayrıca Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TKDK Samsun Koordinatörü Bülent Turan, fabrika yöneticileri, sanayiciler, iş adamları ve davetliler katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odasında Kenevir Tanıtımı Yapıldı
Havza Ziraat Odasında Kenevir Tanıtımı Yapıldı
Havza'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
Havza'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı